Yurt Dışı Tatil

Düşler Diyarı Orlando Disney World,Universal Studios…

Düşler ve Hayaller Diyarı Orlando Disney

World,Universal Studios

Farklı bir eğlence anlayışını gelen konuklarına sunan Orlando,1971 yılında kurulmuş olan Disney World ile Amerika’nın yıldızı parlayan şehirleri arasında yerini almıştır.

Çocuksu bir dünya hayal edin, çizgi dünyasından kopup gelmiş birbirinden şirin karakterlerin etrafınızı sardığı, beyazperdenin baş döndüren sahnelerinin yeniden canlandırıldığı bir dünya…

Her yıl 40 milyon insanın turist olarak ziyaret ettiği bu şehirde, sokakta karşılaşacağınız her iki kişiden biri bu şehrin pembe dünyasını görmeye gelmiş konuklardan biridir. Kuruluşu 1850’lere dayanan Orlando şehrinin yıldızı 1970’lerden itibaren “Theme Park” adı verilen eğlence parklarının kurulmasıyla birlikte parlamaya başlamıştır.

Çevresinde kurulmuş olan NASA’ya bağlı bazı kurumlara ve ordunun bazı üslerine yakınlığı ile de ilgi çekici bir şekilde son yıllarda tabiri uygunsa Florida’nın Silikon Vadisi konumuna gelmiştir. Şehir; San Francisco, Miami, Los Angeles ve New York’un ardından, Amerika’nın yabancı turist açısından en çok ziyaret edilen şehri ve Las Vegas’tan sonra en fazla yatak kapasitesi olan yeri olma özelliğini taşımaktadır. Orlando sıcak bir iklime sahiptir. Hem yaz, hem de kış aylarında hava sıcaktır. Ancak güneşi görmek maalesef her zaman mümkün olmaz.

Haziran-Eylül arasında yağmur ortalama iki günde bir yağarken, yılın geri kalan aylarında her dört günde bir ortalama yağmur yağar. Orlando’ya gelmek için en güzel zaman, yağışın daha az olduğu ve okulların açıldığı Eylül sonu Ekim başıdır. Özellikle yazın yerel okulların da tatilde olduğu dönemlerde Theme Park’larda uzun kuyruklar oluşmaktadır.

Ayrıca sayılı yerlerden saatte bir geçen otobüs seferlerinin de Orlando’ya gelen turistlerin ihtiyaçlannı gerektiği gibi karşılayamamaktadır. Şüphesiz Orlando’ya gelen herkesin merak ettiği iki yer bulunmaktadır; Disney World ve Universal Stüdyoları. Büyük bütçeli filmlerin sahnelerini canlandıran oyun alanlarının olduğu Universal Studios, çizgi karakterlerin sizi selamladığı Disney World gelenlere muhteşem bir tatil vaat etmektedir.

Universal Studios

İçinde tıpkı Disney’de olduğu gibi Roller Coaster’lara binmenizin mümkün olduğu ve bunun yanı sıra Jaws, King Kong gibi ünlü filmlerin atmosferini yaşatan bölümlere de sahip olan bir parktır. Özellikle bünyesinde bulundurduğu City Walk, akşamları yemeğe çıkmak için hoş mekanlara sahiptir.

Sea World of Florida

Deniz yaşamını tema alan şovlar, eğlenceler ve geziler sunan ve ayrıca deniz hayatı hakkında bilginizi artırmanızı sağlayan popüler bir park olan Sea World of Florida’da, yunusları beslemeniz ve hatta dokunmanız mümkün olabilmektedir. Hatta Kutup ayılarını ve balinaları da görebilirsiniz.

Wet’n Wild

Orlando’nun bunaltıcı sıcağından ve neminden biraz olsun kurtulup, serinlemek isteyenler için eşsiz bir parktır. Bünyesinde birçok farklı çeşit ve şekillerde su kayakları, havuzlar ve su oyunları da bulunmaktadır.

Old Town

Restoranları, dükkanları ve eğlence mekanlarıyla geçmişi günümüze getiren bir nostalji parkıdır Old Town. Eğer eski Amerikan arabalarına meraklıysanız bir uğramanızı tavsiye ederiz.

Splendid China

Çin kültürünü minyatür Çin evleri arasında yaşamak isterseniz burası tam size göre bir yer diyebiliriz. Çin Şeddi dahil olmak üzere pek çok Çin yapısının minyatürlerinin sergilendiği ilgi çekici bir parktır.

Walt Disney World

Walt Disney Orlando şehrinin ekonomik olarak ayakta durmasını sağlayan en önemli kaynaktır.

Herkesin gitmek için can attığı Walt Disney World pek çok park veya bölgeyi bünyesinde bulundurur ve bu parkların herbir kısmına girmek için ayn ücret ödemek gerekmektedir. Muhtemelen herbir park da en az bir gününüzü alacaktır.

Orlando Parkları şöyle sıralayabiliriz;

  • Magic Kingdom Park

  • Epcot

  • Disney-MGM Studios

  • Disney’s Animal Kingdom

  • Blizzard Beach River Country

  • Typhoon Lagoon

  • Disney’s Fort Wilderness

  • Campground

  • Pleasure Island

Epcot Orlando

Bu parkın özelliği, geleceğin dünyasını bugünden konuklarına göstermesi… Walt Disney, bu parkı kurarken NASA’dan uzmanlarını çağınp, geleceğin dünyasını nasıl düşündüklerini sormuş ve bu düşüncelerden yola çıkarak Walt Disney’i oluşturmuş. İki ana bölümden oluşan parkın en önemli gösterilerinden biri, parkın girişinde bulunan dünyanın nasıl oluştuğunu gösteren ve onlarca bina yüksekliğinden olan top. Dünya ülkelerinin olduğu bölümde, her ülkenin en güzel yanlannı da görebilirsiniz. Geleceğin Dünyası bölümünde Disney hayal tacirlerinin, modem teknolojiyi kullanarak ortaya çıkardığı yeni gösteriler yer alıyor.

Sea World Orlando

Sea World Orlando, deniz yaşamı ve eğlence parkı statüsünde bir yer. İçinde Amerika’nın en güneyi olan Key West in benzerinden Pasifik Hayvanları nın koruma alanlanna. Aflantis’e Yolcufuk isimli gösteriden deniz aslanlan ve katil balinanın şovuna kadar her türlü eğlence mevcut. 3,5 tonluk katil balinaların, bakıcılarının elinde nasıl uysallaştığını, bir komutla kuyruğunu sallayarak sıcaktan bunalan insanlara nasıl duş aldırdığını görebilirsiniz.

Ayı balıklarının tiyatro oyununda rol alışlarını izlemek ise bir başka güzellik. Elinizle köpek balıklan dahil birçok hayvanı besleyebilirsiniz. Deniz altındaki onlarca balığı barındıran özel akvaryumda, başınızın üstünden köpek balıklarının geçişini izlemek ise çok keyifli.

Magic Kingdom Orlando

15 hektarlık bir arazi üzerinde kurulu otan Magic Kingdom’un girişinden içeri adım atınca, bir anda gerçeklerin dünyasından sıyrılıp, hayaller dünyasını yolculuk yapmaya başlıyorsunuz. Girer girmez sizi Disneyland’ın etrafını dolaşan trenin durduğu muhteşem bir gar karşılıyor. Cadde boyunca yer alan evlerin içinde hemen her türlü hediyelik eşyaların yapımını da görebiliyorsunuz.

Magic Kingdom parkı içinde, birbirinden farklı eğlenceleri banndıran 7 bölüm var. Parkın ana caddesinden geçip Sindirella’nın Kalesi ne gelince sola dönülen yol sizi parkın, Macera Adası bölümüne götürüyor. Kayaların arasından hızla geçen özel tren binenlere keyifli anlar yaşatıyor. Diğer bir gösteri de ise özel vagonlara binip, karanlıktan geçerek 80 derecelik açıyla yüksekten suların içine düşüyorsunuz. Burada, gölün içinde dolaşan yandan çarklı vapur, yeşillikler içindeki ada. bar kızlarının yaptığı gösteriler sizi biraz dinlendiriyor. Buradan Peter Pan’ın dünyası sizi bineceğiniz bir vagonla keyifle kendi ülkesine davet eder.

Yarının dünyası… Burası da bir başka dünya… Makinistsiz trene binip parkı gezebilir, isterseniz otomobil yanşlanna katılabilirsiniz. Ya da 30 metre yükseklikte yer alan dönme dolaba binerek keyifli dekikalar geçirebilirsiniz. İsterseniz saatte 60 kilometre hızla giden özel araca binip, uzayda yolculuk da yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı