Dini Felsefi Bilgiler

Menora yada Menorah

Menora yada Menorah

Yahudierin en eski sembollerinden biri Menora yada Menorah, Kudüs Tapınağında ve Çadır Tapınakta zeytinyağı ile yakılan yedi kollu şamdana verilen isimdir.

Tanrı, Menora yada Menorah biçmini Musa’ya Sina Dağı’nda bir vizyon olarak göstermiş ve Musa da bu tarifi yaptırtmıştır.

Tek parça altından yapılan Menora, tapınağın var olduğu zamanlarda Kohen tarafından günde iki kere, Tanrı’nın dünyaya ışık saçmasını dilemek için yakılırdı. Yedi rakamının, Tann’nın ereni yarattığı 6 günü ve dinlendiği 7. günü temsil ettiği düşünülmekle beraber, Musa’nın Mısırdan çıkışı ile Sina Dağı’nda On Emrini alınışı arasında geçen 7 haftayı temsil ettiği de söylenmekle beraber  bütün kollannın birbirinden eşit uzaklık ve uzunlukta olmasının da adalet ve güzelliği simgelediği ileri sürülür. Bir efsaneye göre, Kudüs Tapınağı yıkıldığında, Menora’daki sonsuza devam ettirebilmek için ancak bir günlük zeytinyağı kalmıştı. Fakat bir mucize eseri şamdan ateşi sekiz gün boyunca yandığı tapınağın yeniden inşa edilip, yağ bulunana kadar yeterli olduğu söylenir. Bazı Yahudi otoriteler şamdi kutsal kabul etmiş ve tapınaklar yok olduktan sonra yeniden yapılmasını yasaklamışlardır.Yahudi dini bayramlarında herhangi bir özelliği kalmamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı