Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Peyzaj Ressamı Naile Akıncı Kimdir ?
#1
Peyzaj Ressamı Naile Akıncı Kimdir ?

Geleneksel peyzaj anlayışının ötesinde çağdaş ve özgün tatlar içeren resimleriyle dünya çapında tanınan Ressam Na­ile Akıncı 1923 yılında Van'da doğdu. 1952 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akade­misi Yüksek Resim Bölümü,Zeki Kocamemi Atölyesi'nden mezun oldu.

[Resim: Peyzaj-Ressami-3.jpeg]
Yurtdışında Bağ­dat, Viyana, Münih, Roma,Londra, Lefkoşa, Filadelfiya,New York, Amman, Barselo­na, Rabat ve Kazablanka'da düzenlenen Çağdaş Türk Re­sim Sanatı Sergilerine katıldı.
İlk kişisel sergisini 1964 yı­lında İstanbul'da açtı. Ulus­lararası üne sahip sanatçının eserleri müze ve koleksiyon­larda yer almaktadır. İçeride ve dışarıda sayısız ödül alan Naile Akıncı’ya "...Başta Eyüp olmak üzere sınırlı temalardan hareketle yaptığı resimlerde yalnızca tutarlı bir dil oluşturmakla kalmamış, geçici moda­lara ödün vermeksizin kendi kişiliği çevresinde ördüğü koza ile genç kuşaklara örnek oluşturması nedeniyle... " 2005 yı­lında Sedat Simavi ödülü verilmiştir.
[Resim: Peyzaj-Ressami-2.jpeg]
Naile Akıncı, Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı kanalı ile seçilen yapıtlarıyla, yurtdışında düzenlenen 14 uluslarara­sı sergide Türkiye'yi temsil etti. 1988 yılında 50. sanat yılı ve Türk resmine katkılarından dolayı “T.C. Kültür Bakanlı­ğı Onur ödülü" ile ödüllendirilen Akıncı'nın, önemli uluslara­rası ödülleri arasında; 1974 Uluslararası
X.Clermont-Ferrand çagdaş sanat segisi Uluslar arası büyük ödülü,1976 16.Vichy Bienali Juri Özel Ödülü,1979 Caharlero Segisi Kraliyet ödülü eserleri ve ödülleri arasında yer almaktadır.
Kütüphane Resim Koleksiyonu nda yapıtları yar almaktadır. Naile Akıncı, Türk Resmi 'nde, özellikle geleneksel peyzaj anlayışının ötesinde çağdaş ve özgün tatlar İçeren "Eyüp Çeşitlemeleri" ile tanınmaktadır.
[Resim: Peyzaj-Ressami-1.jpeg]
Peyzaj ressamı Naile Akıncı'ya, 45, klyistl sergisini açtığı 2009 yılında da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSO) Rektörü Rahmi Aksungur, tarafından "Onur Ödülü" sunuldu. Açılışa, Yaşar Kemal, MSGSO Resim Heykel Müzesi Müdürü Ferit özşen ve öğretim üyeleri katıldı
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi