Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buda Oldu.Işığın Hızı Yavaşlatıldı....
#1
Buda Oldu.Işığın Hızı Yavaşlatıldı....

İskoçya'da bir gurup araştırmacı, bilimin mutlak değer­leri arasında sayılan ışık hızını yavaşlatmayı başardı.Ay ile Dünya arasındaki uzaklık gibi bazı ölçümleri yaparken yararlanılan ışığın, boşluktaki hızı 186.282 mil olarak kabul ediliyor. Işık, cam, su gibi saydam maddelerden geçerken yavaşlıyor ancak boşluğa döndüğünde tekrar eski hızına ulaşıyor.

[Resim: I%C5%9F%C4%B1%C4%9F%C4%B1n-h%C4%B1z%C4%B...%C4%B1.jpg]

Heriot-Watt üniversitesi profesörlerinden Daniele Faccio ile Glasgow Üniversitesi'nden Prof. Miles Padgett 2,5 yıl önce başladıktan ve devam ettikleri deneyler sonucunda ışık hızını boşlukta da yavaşlatmayı başardılar.
4 adımda ışık hızı yavaşlatma deneyi
*Deneyde özel bir filtreden geçirilen ışık parçacıklarının şekli ve hızı değiştirildi.
*Dr. Danile Giovannini ve ekip üyeleri; ışık parçacıkları yani fotonlar için, bir metre uzun­luğunda pist oluşturdu.
*Daha sonra biri filtreden geçen diğeri geçmeyen fotonlar yarıştırıldı.
*Filtreden geçen fotonun hızının yavaşladı ve şekli değişti.
Prof. Padgett buradaki kritik bileşenin, bir yazılım kontrolündeki sıvı kristal cihaz olan filtre olduğunu söylüyor ve şöyle ekliyor: “Bu filtre ışık demetini biçimlendiriyor ve biz de ışığı yavaşla­tanın (ışık demeti) bu biçimlendirme olduğunu gösteriyoruz. Foton buna bir kez maruz bırakıldığında sonrasında filtrelenmese bile hızı yavaş kalmaya devam ediyor."
Deney ekibi, buluşun hayata pratik kullanım alanları ile katkı sağlayacağını ve daha kesin sonuçlar alınabileceğini düşünüyor.
Işık hızını geçmek mümkün mü?
İçerisinde yaşadığımız bu evrenin doğa kanun­ları mevcuttur. Her şey bir nedenselliğe yani "neden-sonuç" ilişkisine bağlıdır. Bu diyalektik bağlam içerisinde ise ışık hızını geçmek, Ein- stein'ın deyimi ile "Evrenin tuz limiti"ni bu evrende mümkün değil. Aslında Einsteirfin is­mini koyduğu evrenin hız limiti birçok şeyi açık­lıyor.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi