Etli Yemek TarifleriYurt İçi Tatil

Bozdoğan Mikado Pide Salonu

Bozdoğan Mikado Pide Salonu

Bozdoğana gitmek için Aydın Otoyolundan çıkıp, Nazilli’ye doğru gidili­yor. Bozdoğan sapağından sapınca önce Madran dağı görünüyor. Bozdo­ğan bu dağın eteklerinde yeraüyor. Kuzugöbeği mantarı, kırmız) toz bibe­ri, oğlak kebabı, sobası çok meşhur. Tabii en önemli yemeği pidesi. Hele tahinü pidesinin tadı dillere destan

Yenipazar ilçesinin de da pidesi çok lezzetliymiş ama ben Bozdoğan’da Ziraat Bankası nın karşısındaki Mikado pide salonunu seçtım. Çünkü burada pişen pidelerin şöhreti bütün bölgeye yayılmış vaziyette.

İçeri girdiğimde, patron Ahmet Aydın, yardımcıları ile birlikte bizleri karşılıyor.

Ahmet ustaya bu lezzetli pidelerin en büyük sırrını sorduğumda aldığım cevap sevgi ile ekmeğin yoğurulması olduğunu söylüyor şunları ve ekliyor: ikinci faktör kullandığımız un,Sökenin en kaliteli unu kullanıyoruz, diğer fak­tör Madran Dağlan’ndan gelen Madran maden suyu,dördüncü fak­tör bizim el becerimiz ve fırındaki kıvam. Fırına attığınız zaman hanği tuğlanın üzerinde piştiği çok önemli. En önemli faktörse bu işi sevmek. Kullanılan malzemenin etkisi mutlaka çok büyük ama en önemlisi işi severek yapmak.

Çeşit olarak, kıymalı dediğimiz Bozdoğan yuvarlağı, pastırmalı, sucuklu, çökelekli, peynirli-yumurtalı, tahinli, mantarlı, Karadeniz pidesi dediğimiz kavrulmuş kıymadan yapılan pide çeşitlerimiz var. Bizde pide hamuruna oklava değmez. Mermere vura vura açarız.

Tahinli pide, yemeklerden sonra yenen tatlı pidedir. Hamur açılır, tahin ve toz şeker konduktan sonra tekrar yumak haline getirilir. Bu yumak bir ka­yık tabak büyüklüğünde tekrar açılır. Üstüne yine tahin ve manda sütü dö­külür. Fırında birkaç dakika kaldıktan sonra çıkarılıp üstüne hemen toz şeker serpilir. Sonra tam ortaya koca bir parça bembeyaz manda kayma­ğı konur. Kaymağı köyden alıyoruz. Pideciler için özel olarak manda sü­tünden yapılıyor bu kaymak. Türkiye’de hiçbir yerde pideye kaymak koy­mazlar. Bir tek Bozdoğan’da pidede kaymak kullanılır. Bozdoğan’ın yu­varlağının ve kıymalı pidesin üstüne turunç suyu sıkılır. Turunç suyunun bir aroması vardır. Bunu sıkmamızın nedeni, etteki ağırlığı almasıdır. Yirmi senedir bu işin içindeyim bizim pidelerimiz kilo yapmıyor diye değerlendiriyor.

Soganlı kıyma, acı-ekşi turunç suyuyla buluşunca, ortaya ,enfes bir tat çıkmış. Ama benim aklım tahinlipidede kaldı,pidenin üstündeki şeker de kaymak da eriyip, bütün tatlar ırtınne karışınca ortaya anlatılması olanaksız bir lezzet çıktı, bordodan sapa bir yerde… Yani tatil yörelerine giderken yolunuz pradan geçmiyor. Ama bu muhteşem pidelerin tadına bakmak için yolunuzu biraz uzatmayı göze almanız lazım. Lezzetlere ulaşabilmek için biraz zahmete katlanmak gerekiyor.

BOZDOĞAN Rehberi

Aydın’ın ilçesi. Nazilli yönüne giderken Bozdoğan sapağından sağa dönülüyor, ilçe Madran Dağı eteklerine yerleşmiş.Konaklamak için en yakın yerler Aydın ve Nazilli. Denizli-Pamukkale de uzak değil.

Adresi bir kenara not etmenizde yarar var. Kimbilir yolunuz bir gün Bozdoğan civarına düşebilir.

Çarşı Mah. Hükümet Cld. No:7 BOZDOĞAN

Tel :0 256 414 11 43

Kaynak:Lezzet Durakları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı