Etli Yemek TarifleriYurt İçi Tatil

Deniz­li Kebapçı Enver’in Yeri

Deniz­li Bayramyeri Kebapçı Enver’in Yeri-Lezzet Kebap Salonu

Aslında kebapçıyı Lezzet Kebap Salonu diye sorarsanız, yerini bilene zor rastlarsınız. Ama Kebapçı Enver’in yeri neresi diye sorarsanız, size hemen herkes Bayramyeri’ndeki küçük dükkanı tarif edecektir. Bu semt Deniz­li’nin alış veriş merkezi. Bayram alış verişi buradan yapıldığı için adı böy­le kalmış. 1953’te kurulan kebapçı hemen caddenin kenarında. Giriş ka­tında kuzuların piştiği bir kara fırın ve yedi masa var. Üst kata ise 10 ma­sa sığdırılmış.

Fırın kebabı Denizli’nin en önemli yemeği. Bunu yemeden doydum demi­yorlar. Kebap 13-15 kg. temiz et çıkacak kuzulardan yapılıyor. Arka butla­rı hariç sekiz parçaya ayrılıyor. Arka butlar lifli ve sert olduğu için kebap yapımında kullanılmıyor. Daha sonra bu parçalar şişlere geçirilip, sabah 07.00’de yanıp iki saat tavlanan fırının duvarlarına diziliyor. En yağlı par­çaların altına, içinde su bulunan bakır leğenler konuyor. Onda biriken yağla lavaş ekmekler yağlanıyor.

Üst üste üç sıra halinde dizilen parçalardan ateşe en yakın olanlar birkaç saat içinde yenmeye hazır oluyor. En lezzetliler en arka sırada olan ve A- 5 saat fırında kalan parçalar oluyor.

Kebap kiloyla satılıyor. Bir porsiyonda 250 gr. kemikli et bulunuyor. Fırın­dan çıkan mis gibi kızarmış etler, Denizli’de birkaç fırında özel olarak ya­pılan lavaşların üstünde servis ediliyor. Lavaşlar tabağa konmadan önce kuzunun yağı ile yağlanıyor.

Denizliler gerçekten damaklarının tadını bilen insanlar.

Mehmet Yaşın değerlendiriyor:

Yağlı Ilavaşa katık ederek yediğim kebap damağımda unutulmaz tatlar bıraktı, Bu kebabın bir özelliğı de etlerin pamuklarla yenmesi, Zaten masaya çatal bıçak konmuyor,Enver Karabay, elle yenen kebabın daha lezzetli olduğunu suçluyor.

Denizli’ye gittiğinizde Kebapçı Enver’e uğramanızı hararetle öneriyorum. Bu muhteşem kebabı mutlaka yemeniz gerekiyor. Damağınızda kalan tatları uzun uzadıya anlatacağınızdan emin olabilirsiniz. Kebabın yanına Denizli’nin meşhur yanık yoğurdundan veya bu yoğurttan yapılan ayrandan istemeyi de aman ihmal etmeyin.

Lezzet Kebap Salonu

Eski Sarayköy Cad. No: 18 Denizli Tel : 0 258 261 23 94

Kaynak:Mehmet Yaşin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı