Etli Yemek TarifleriYurt İçi Tatil

Antakya/Hatay ve Oruk Tarifi

Antakya/Hatay Rehberi ve Oruk Tarifi

Sultan Sofrası Oruk Tarifi

Antakya İstiklal Caddesi’nde, Asi Nehrinin hemen yant başındaki Sultan sofrası, hem yörenin hem de Antakya’nın bir numaralı lezzet duraklarından biri. Fazla büyük olmayan bir lokanta. Salondaki tezgahta günün yemekleri sergileniyor.

Daha çok öğle yemeği için tercih ediliyor. Onun için tplen saatlerinde yer bulmak zorlaşıyor. Sunulan yemeklerin hepsi zah­metli ve çok lezzetli. Yörenin en rağbet edilen yemeği oruk, içli köftenin Hbaşka çeşidi, fırında pişiyor. Bu yemek Sultan Sofrası nın favorilerin biri.

Lokantanın işletmecisi Bülent Tenekecioğlu, orukun yapılışını şöyle anlatıyor:

Birçok yörede yapılan içli köfte ile oruk arasında büyük farklar vardır. Oruk, bir hayli marifet ve emek isteyen bir yemektir. Etini, malzemesini ve burgurunu çok titiz seçmeniz gerekiyor. Kullandığınız et, yağsız, sinirlerinden arındırılmış köftelik et olmalı. Ceviz, kesinlikle yerli kırım diye tabir ettiğimiz kendine has lezzeti ve yağı olan cevizdir. Yanında tat verici Jplarak maydanoz, karabiber, toz biber ve tuz ilave ederek oruğun içini ha­sırlıyoruz. Bu yemekte olmazsa olmazlardan biri de, Antakya’ya ait olan paf zeytinyağıdır. Önce iç malzememizi hazırlıyoruz. Kıymayı tencerede  sürekli çevirerek kavuruyoruz. Kıyma suyunu bıraktıktan son­la jşoğanı, tuzu, karabiberi, kırmızıbiberi, cevizi de ekliyoruz. Soğan pemleeleşinceye kadar kavuruyoruz ve maydanozu da ekleyerek kavurma işlemimizi tamamlıyoruz. Oruğun dış malzemesi ise; ince köftelik bulgur ve sinirleri alınmış, siyah köftelik ettir. Bu malzemelere çekilmemiş kimyonilave edip uzun uzun yoğuruyoruz. Dış hamurun macun gibi olması gerekli yoğurma işi bittikten sonra yumurta büyüklüğünde aldığımız haavuç içinde işaret parmağını kullanarak oyuyoruz. Esas maharet burada çünkü bu hamuru parmağımızla zar inceliğinde açmak gerekil Açtığımız topların içme harcımızı koyup kapatıyoruz. Daha sonra tepsim altına saf zeytinyağlınızdan sürerek mekik şeklindeki oruklan tepsiye ĞHm Zİp 200 derecedeki taş fırında 20-25 dakika pişirmeye veriyoruz.

Mehmet Yaşın değerlendiriyor:

Sultan Sofrası nın oruğu gerçekten muhteşem tatlar gizliyor. Sa­dece bu tatları keşfedebilmek için Antakya’ya gelinir Diğer yöre yemeklerin de damağınızda unutulmaz tatlar bırakacağından emin olabilirsiniz. Sultan Sofrası nın hemen yakınındaki Uzun Çarşı yı da gezmenizi öneririm. Burada yörenin tatları sergileni­yor. Acı çökelek, kurutulmuş sebzeler, peynirler, ev yapımı reçel­ler, baharatlar, tuzlu yoğurt, acı çökelek… Rengarenk görüntüler. Fotoğraf meraklıları için ilginç görüntüler var. Hele kadayıf yapı­mını izlemek insanı şaşırtıyor.

Kaynak:Mehmet Yaşın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı