Etli Yemek Tarifleri

Tavuklu Noodle Tarifi

Tavuklu Noodle Tarifi

Çabuk ve Kolay Tavuklu Noodle Tarifi

Merhaba sevgi okurlar ilk birkaç paragrafta biraz gevezelik yapıp ardından yemek tarifine geçeceğim.

Yemek tarifinin yanı sara, yemek yaparken size kolaylık sağlayacak bazı tüyolar vereceğim. Diğer bir husus ise, okurların büyük çoğulluğunun öğrenci olduğunu düşünerek, bütçeyi çok zorlamayacak şeyler seçmeye özen göstereceğim; ancak asıl  amacım, sizden güzel bir yemek bekleyen biri­sine şık, lezzedi ve farklı bir yemek sunabilmenize yardımcı olabilmek özelikle sevgiye yemek yapma sözü varsa­yardın» olabilmek. Eh, birazcık da olsa açmak gerekecek kesenin ağzını.

Evet sevgili okurlar,şimdi yemeğimiz Tavuklu Noodle peki tarifi nasıl olacak.

Dikkat etmemiz gereken 2 noktayı vurgulayıp hemen tarife geçiyoruz. İlk olarak noodel, bildiğimiz makarnalardan hızlı pişer. Tuzlu, kaynar suya atıldığında bir buçuknki dakika arası (Damak zevkine göre süre biraz Uzayabilir, en iyisi siz süzmeden önce bir bakın nasıl okmuş diye) bir sünede pişer. Bu süreyi aşmadan süzüp kenara koymazsak, gerektiğinden fazla yumuşar. İkinci olarak pi­yasadaki soya soslarının tuz oranlan gayet değişken (genelde fazla tuzlu), dikkatli olmanızı öneriyorum. Bu sorunu da fazladan tuz at­mayarak halledebiliriz.

Tavuklu Noodle Malzemeler:

Bir paket noodel (büyük mar­ketlerde bulabilirsiniz), 2 adet tavukgöğsü, 1 adet kırrmzıbfaer, 2 adet çarliston biber, 10-15 adet mantar, 1-2 adet kabak, 1-2 adet havuç, 1 adet kuru soğan ya da 1-2 adet taze soğan, beyaz lahana ya da kırmızı lahana (Beyaz lahana genelde büyük olur, bir noode içbı almanıza değmeyebilir, kırmızı lahana da gayet güzel oluyor.), 2-3 diş sanmsak ya da granül sanmsak, soya sosu, nişasta (buğday, mısır ya da pirinç  fark etmez), pirinç sirkesi (Pirinç sirkesini şefci olsun diye yazdım, bulunması zor ve gereksiz pahalı, elma sirkesi veya üzüm sirkesi de işimizi görür.X toz şeker, mısır veya ayçicek yağı…

Yemeğin hazırlanışı Tavukları kuşbaşı olarak doğruyoruz. Ardından büyükçe bir kaseye atıyoruz. 2 yemek kaşığı nişastayı az bir miktar yağ ve nişastanın tüm tavuklara bufaşmasna yetecek kadar soya sosu ile beraber iyice kanştmyonjz. Bu şekide 4-5 daldka dinlenmeye bırakıyoruz. Sonra büyükçe bir tavada, kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. Tavuklar pişedursun, biz boş durmayafam tabi, sebzeleri doğramaya başlıyoruz. Sebzelerimiz) -mantar ve lahana hariç- jüiyen (Jüfyen. ince ve uzun demek oluyor, bitmeyenlere duyurulur) doğruyoruz. Mantar ve lahanalan da inoe doğruyoruz. İnoe doğramak zor otabir; ancak sebzeler bu şekide daha çabuk pişiyor. Sebzelerimizi doğradık ve bu esnada tavuklara mukayyet olduk umarım.

Tavukların içt piştiğinde, ateşi kısıktan yükseğe alıp dışlannı biraz çıt ulaştırıyoruz. Pişince de altını kapıyoruz tabii ki. Tavukt yemekleri ile aranız iyiyse bu şeklide de gayet lezzetli olduğunu göreceksiniz (alternatif tarife bakın). Daha önce makama haşlamışsınızdır herhalde, noodle’ı haşlama ko­nusunda zorluk çekmeyeceğinizi varsayıyorum. Noodte’ı bırakın süzgeçte, aynı tencereye az sıvı yağ ekiyoruz ve sırasıyla; soğan ya da taze soğanın beyaz kısmı, sarımsak, kırmızıbiber-çarliston biber, havuç, lahana, mantar, taze soğan n yeşil kısmını soteliyoruz. Uzak doğu mutfağında sebzeyi çok öldürmüyoruz, hafif diri kalmaları gerekiyor. Soteleme işlemi bittiğinde, sadece sebzeleri renklendirecek kadar soya sosu ekliyoruz ve pişirmiş olduğumuz tavuktan Bave ediyoruz. Ufak bir kâseye 50 ml kadar soya sosu, 2-3 yemek kaşığı sirke ve içinde çözülebile cek kadar şeker ekliyoruz. Tadı ne çok ekşi nede çok tartı olmalı, ekşi-tatiı dengesini tam kıvam yakalamanız lazım, damak zevkinize çok hitap ediyor dilerseniz sosu kullanmayabilirsiniz.

Tavukların ve sebzelerin bir arada bulunduğu tencereye noodle sim kısım ilave ediyoruz ki, tavuklar ye sebzeler birbirleri içinde güzelce dağılsın. Ardından sosumuzu -sosu tercih etmey­enler soya sosunu-noodle güzelce renk alana kadar ve ederek karıştırıyoruz (Sosumuz yet­meyebilir bu durumda biraz daha soya sosu takviyesi yapın) Dibinde sos kalmamasına özen gösteriyoruz, noodfe’a çekebileceğinden fazla sos dökmezsek bu sorunu yaşamayacağımıza eminim. Bu halde 1,5-2 dakika beraber pişirerek yemeğimizi hazır hale getiriyoruz.

Tavuk Alternatif Tarif Sarımsaklı:

Tavuktan noodle tarifindeki gibi hazırlıyoruz; ancak ufak bir fark oluyor, bu sefer kasede karıştırırken 5-6 diş kadar sarımsak ilave ediyoruz ve tabii ki noodle tari­findeki gibi pişiriyoruz. Bu tarifte ger­eken diğer malzemeler: Bir paket krema (ufak olan paketlerden), 1 adet kabak, 10-15 adet mantar, krem peynir. Kabak ve mantarları ufak küpler halinde doğmyoruz ve soteli­yoruz. Sotelenen sebzelerimizin üstüne ufak paket krema ve 2 yemek kaşığı krem peynir alıp, kısık ateşte kıvamlı bir sos haline gelene kadar pişiriyoruz. İster sosla kanştınn tavuktan isterseniz yanında servis edin sosu, patates püresiyle gayet güzel oluyor.

Bu haftalık bu kadar, soruların ızı mail adresime yollayabilirsiniz. Sonraki sayıya “kulak memesi kıvamı” kavramını kullanabileceğim bir tarif koymaya çalışacağım. Kendinize iyi bakın, sonraki sayıya görüşmek üzere. Afiyet, bal şeker olsun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı