Yemek TarifiYurt Dışı Tatil

Peru ve Peru Mutfağı

Peruyu Tanımanın En Güzel Yolu Peru Mutfağı

Peruyu Tanımanın En Güzel Yolu Peru Mutfağı

Peru, dünya üzerinde biyolojik çeşitlilik bakımından en geniş olduğu ülkelerden biridir. 86 adet mikro kliması ile (dünyada toplam 144 adetten), Peru sağlıklı yaşam la benzer anlam taşıyan çok çeşitli tarım ürünlerine sahiptir.

Peru Mutfağın Tarihi

Coğrafi konumu ile Peru birçok ürünün yetiştiği ue geliştiği çok sayıda iklim ue ekolojik alana sahip olma ayrıcalığını taşımaktadır. Bu doğal ürünleri sayesinde, bölgesel yemek stilleri kaliteli, bengersig ue daima geleneklerine saygılı bir kimlik kağandı. Peru yemek tarifleri şehirlerini ayrı ayrı temsil eder ue yerel bir gurur kaynağı özelliği taşır.

 

Pisco Punch ue Passion Fruit Chilcano

Geleneksel Peru piscosu İle hazırlanan İki serinletici kokteyl Pisco acholado, aromatik piscolar (İtalya, Albilla, Torontel) ve aromatik olmoyan piscolar (fiuebranto veya Mollar) kullanabilirsin.

Mango Suspiro

Suspiro Limeno” yumurta sarısı ile hasırlanan bir muhallebinin Ciğerinde port şarabı ile yapılan hafif bir krema ile sunulan geleneksel bir tatlıdır.  Mango ile yapıldığında daha geleneksel bir tat elde edilir.

Causa Limeña,Geleneksel Causo olmadan,Peru Lima’da yaz yaz değildir.Limalılar için, sıcak bir yag gününde Causa Limeña  daha güzel bir yemek yoktur.

 

Lomo Saltado

Lomo soltado marine bonfile etlerin(yada biftek) soğan domates patates kızartması ve diğer malzemeler ile vog tavada yavaş ateşte kızartılması ile elde edilen geleneksel bir peru yemeğidir.

Dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Peru mutfağını anlamak için geçmişini bir araştırmak yapmak gerekir. Ve muhtemel en iyi başlangıç noktası oerimli toprakları ile beş yüg yıldır fügyon mutfak sanatlarının ortaya çıkışında önemli yeri olan Peru bölgesinin keşfedilmesidir.

Peru tarihinde, 1532 yılı Eski Peru’nun İspanyol kültürü ile birleşmeye başladığı yıla denk düşer. Uma kenti kurulduktan sonra, yerel yemekler yabancı ue yerli malgemelerin birbirleri ile harmanlandığı dönüşümsel bir yolculuğa başladı. Patates, yams, maca, kinoa, san biberler, lukuma, papaya, tatlı salatalık, auokado, ilama, hint domugu, bıldırcın, denig ürünleri ue denig mahsulleri gibi yerel gıdalar tauuk, sığır ve domuz eti, trapes, buğday, soğan, yeşil limon, şeker kamışı ue daha birçok İspanyol ithalattan ile birleşmeye başladı.

Peru’nun kral uekilliği döneminde, Arap ue Afrika usulü pişirme targlan ile beraber İspanyol mutfak gelenekleri de bölgeye ulaştı. Anticuchos denen dana yüreği yemeği, tacu tacu denen kıgarmış pirinç ue fasülye, ue carapulcra denen kuru patates yahnisi bu kültür harmanının sonuçlarındandır.

Peru Yeni Dönemler, Yeni Tatlar

  1. yüzyılda birçok ülkeden göçmenler Peru’ya geldi ve gastronomik geleneklerini de beraberinde getirdiler. Çinli göçmenler kıyı bölgelerindeki çiftliklerde çalışmak için Peru’ya geldiler, ancak Lima’nın Çin Mahallesi’nde kendi küçük dükkan ue restoranlarını açmaya başlamaları çok uğun sürmedi. Acı biber gibi yerel malzemeler ile geleneksel Kanton yemeklerinin birleşiminden oluşan chifa yemekleri adını koydukları yemekler yapmaya başladılar. Limalılann lomo saltado denilen sotelenmiş dana eti soya sosu eşliğinde geleneksel Çin pişirme teknikleri ile hatırlanırdı. Kanton pilauları yanan ocaklardan doğruca alınır ue seruis edilirdi.

Göçün bir diğer dalgası da Kugey İtalya’dan Lima sahillerine oldu. Ceneuigli göçmenler Lima limanı olan Callao’ya geldiler ue kısa ¿amanda bakkalar, barlar ue pagı, fesleğen, karnabahar, pancar, brokoli ue ıspanak gibi geleneksel yemeklerin yapıldığı restoranlara kadar kendi işletmelerini kurdular.

Sunlann yanısıra, Perulular makama ile de denemeler yapmaya başladı. İtalyan etkisi, makama için fesleğen ue ıspanak pesto sosu, spagetti için kımnıgı sos ue kugey Peruluların İtalyan jambonu ile hazırladıktan sanduiçler gibi şu anda Peruluların standart eu yemekleri olan tatlann ortaya çıkmasına gemin yarattı. Bu yemdiler Opeiroto, Cordano ueya Carbone gibi yüzyıllık restoranlarda yerlerini hala koruyorlar.

Japon göçmenler ue onlann torunlarına Nikkei adı uerilir. Yemek dünyasında bu kelime Peru ue Japon gastronomisinin birleşiminden ortaya çıkan pişirme yöntemi ile yakından ilgilidir. Bilindiği ügere, Cebiche tabağın müşterinin siparişi uerdiği anda hagırlanması gereken Japon pişirme tekniklerinden etkilenmiş bir yöntemdir.

Makis en tanınmış nikkei yemeklerinden birisidir. Huancaina peynirli baharatlı sosları, furai ue diğer yemeklerde olduğu gibi cebiche sosları ile sunulur. Maido, Ache, Osaka, Hango, Edo ue ilk dönemlerinde ünlü Nobu Matsuhisa’nın aşçı olarak çalıştığı Matsuei, Peru’nun en ünlü Nikkei restoranlarından bağılarıdır.

Peru gastronomisi, atalarından kalan tariflerin yanısıra Perulu şeflerin yetenekli elleri ile yeniden yorumlanan diğer pişirme targlarının birleşiminden doğan zengin bir kültürel ue biyolojik eureni yoğunlaştırır.

Peru’yu Tanımanın Lezzet Yolu

Peru’nun her bir bölgesini giy a ret etmek bengersig bir gastronominin keyfine uarmak demektir. Balıklar ue diğer denig mahsûlleri ile dolu bir denig, Andean dağları ue gengin bitki örtüsü ue hayuan türlerine sahip Amagon ormanları ile, yemekler yaratıcılıklarını bölgenin çeşitli yerli ürünlerinden aldıkları ilham ile ortaya koyarlar. Tum bölgesel pişirme stillerine Lima’da rastlanılabilmesine rağmen, sög konusu bölgesel yemeklerin hagırlanması ue sunulması o bölgelerden daha iyi olması beklenemeg.

Çok sayıda doğal ürün ile teknikler ue kültürler arasındaki uyum, yüglerce yıl boyunca Andean, Aurupa, Afrika ue Asya geleneklerini bir araya getiren ue Peru gastronomisini ülkenin ortak bir hafıgası yapan karışık bir kimlikte buluşmuştur.

Geniş Peru topraklarının bir ucundan diğer ucuna enfes peçeteler bulunabilir. Kuzey kıyısı boyunca, cebiche, morine edRjmiş balık, denig ürünleri ve balık börekleri, I güueçier ve balık çorbası gibi Tumbes, Pİura ve lambageque bölgelerine ait yemekler deniz ürünleri, matarrobia peyniri sinir otu ve kişniş ile hazırlanır.

Lambayeque’nin başkenti Chidayo ue bu bölgedeki diğer kentler lahana, biber, ördek eti ue aramalı bir malgeme olarak fermente mısır birası (¡ora) gibi yerel malzemelerin olağanüstü bir şekilde kullanılması ite dikkat çeker.

Amazon yemekleri tacadıo, kurutulmuş et ile kızartılan mug gibi çok çeşitli lezetler sunmaktadır. Diğer Amazon yemekleri arasında juanes, sinir otu yapraklarında sunulan bug ue touub tamateteri, patarashca, sinir otu yaprağında pişirilen ıggara balık dürümler, inchicapi, yer Astığı, mısır ue manyok tauuk çorbası yer alır. Ve susugluğunugu gidermek için cocona, camii berry ue karambola yıldıg meyuesi gibi Amagon meyuelerinden hagırlanan meyue suları.

Andes limanında farklı yerel teggetler de bulunmaktadır. Kogmopotit çelmesinden ötürü, Cusco bölgesi Akdenig, İspanyol, İtalyan, Tayland, uejeteryan ue hatta Japon mutfaklarının etkileri ile iç içe geçmiş geleneksel ue aynı gamanda yeni Peru yemekleri sunmaktadır.

Picanterías, caporal adı verilen büyük bardaklara doldurulan meyveli jora birası ile ızğarda pişirilen hint domuzu geleneksel yerel tatları canlı tutan önemli lezzet noktalarıdır. Cusco’nun diğer yemekleri kuzu başı ile yapılan çorba timpu sebzesi ve dana çorbası, kinoa yahnisi patatesi ve toprağın içinde birlikte pişirilen patetes

yahnisi, marine edilmiş adobo eti ve iyi kızartılmış domuz eti diğer birçok yerel lezetlerdendir.

Arequipa bölgesinin yemekleri de geçmişten gelen Leggetten taşır. Ağızları sulandıran odun ateşinde pişirilen rocoto acı biberi dolması lezzetli  karides çorbası, renkli solterito peyniri, tane mısır ve soğan salatası, ve Pazar kahvaltılarının eşsiz lezzeti marine edilmiş dana eti ,hem Cusco hem de Arequipadaki picanteria restoranlar, yemek kitaplannda nesiller boyunca aktarılmış pişirme sanatlarını uygular.

Enfes yemekleri ile Peru 2015 Dünya Seyahat ödülleri’nde (WTA) dördüncü kez Dünya’nın En İyi Mutfağı seçilmiştir.

Nisan 2016’da, Dünya Turizm örgütü İkinci gastronomik Turizm Forumu’nu Lima kentinde gerçekleştirdi. Etkinliğin iki günü boyunca yerli ve yabancı ugmanlar geleneksel ürünlerin önemini ve Peru bölgesel pişirme sanatlarının tarihi kökeninin önemini vurgulandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı