Yurt İçi Tatil

İnsanoğlu’nun Sıfır Noktası Göbeklitepe

İnsanoğlu'nun Sıfır Noktası İnsan Medeniyetinin Başladığı Nokta Göbeklitepe

Evet Göbekli tepe belkide yeryüzündeki en eski yerleşim yeri ;İnsanoğlu’nun Sıfır Noktası İnsan Medeniyetinin Başladığı Nokta Göbeklitepe

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Ustesi’ne eklenen Göbeklitepe ve çevresi, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 yılını ülkemizde “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan etmesi ile birlikte tarihe meraklı birçok turisti kendine çekmeye başladı.

Dünya tarihine yönelik kabul görmüş bazı teorileri değiştirebileceği düşünülen, çok önemli bir tarih öncesi arkeolojik alan olan Göbeklitepe nin öyküsü bundan yaklaşık 12,000 yıl öncesine dayanıyor.

Şanlıurfa kent merkezinin yaklaşık 18 kilometre kuzeydoğusunda, Tcktek dağlarının üzerinde, örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, ilk kez 1963 yılındaki araştırmalarda ortaya çıkmış. 1994 yılından itibaren başlayan kazı çalışmaları sonucunda buranın 12,000 yıl önce, civardaki avcı grupları için bir toplanma ve inanç merkezi olduğu düşünülüyor.

Bir dağm tepesinde her taraftan kolayca görülebilecek şekilde kurulan bu alanın, çağdaşı diğer yerleşim alanlarından en önemli farkı mimari yapısı, çapları 30 metreyi bulan yaklaşık 20 yuvarlak ve oval yapının ortasında 2 adet  biçimli, 10 metre yüksekliğinde, kireçtaşıdan bağımsız sütun yer alır. Yapıların iç duvarlarında da daha küçük sütunlar bulunur

Buradan çıkarılan buluntular arasında çakmaktaşından yapılmış birçok alet, yabani hayvan kemikleri, taş kaplar ve boncuklar ile küçük Bgürler yer alıyor Dikilitaşların üzerindeki hayvan ve stilize insan füğürleri ise mutlaka görülmeli, Mısır Piramttleri’nden 7,500 yıl Öncesine  dayanan geçmişiyle Göbekli tepenin Neolitik döneme ait önemini henüz tam olarak kavrayamasak da yapılan her keşif bizi o dönemi tanımaya biraz daha yaklaştırıyor.

Görülen  o kil , Göbekli tepenin Neolitik döneme ait sakladıkları gün ışıgına çıktıkça bizleri daha fazla şaşırtmaya devame decek gibi.

Güneydoğu Anadohı Bâigmsizm farklı küftürleıie bezenmiş şehri Şanlıurfa, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Balıkiıgöl, Göbdklitepe, Ftrfviı Cami Sdahaddüı Eyyubi Cami Urfe Kalesi Tekide Dağlan Milli Parkı, Ulu Cami, Halfeti ve Hamut evleri yerli ve yabana turistlere birkaç günlük doyurucu bir gezi fırsatı sunuyor.

Tarih boyunca Arami-Sûryanikr, Helenler, Makedonlar, Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Haçlılar, Eyyubder, Memluklar, Karakoyunluiar, Akkoyunhılar, Sasaniler ve Osmanlılar a ev sahipliği yapan bu şehir Erecb, Orhay, Edessa ve Ruha isimleri ile anıldı.

1.Dünya Savaşında yenikti Osmanh Devieti‘nin bağımsız sancağı Urfe* Mondros Mütarekesinin ardından önce ingiiizier, ardından da Fransıziar tarafından işgal edildi Kurtuluş Savaşı sırasında Urfe çekerinin mücadelesi sayesinde 11 Nisan 1920de bağımstzbğma kavuştu. Kurtuluş Savaşı oda Şanlıurfa halkımn kahramanlığından dolayı örfe, adinin Şanlıurfe olarak değiştirilmesine ilişkin verilen kanun teklifi TBMM tarafından 6 Aralık 1984 tarihinde kabul edilerek kanunlaştı. Kente 2016 yılında TBMM tarafından İstiklâl Madalyası venîdı.

Peygambler Şehri olarak da anılan Şanlıurfa farklı kültürlerin yaşayışların izlerini taşıyan birçok tarihi anıtı barındırıyor bünyesinde anlatılan bir efsaneye  göre Nemrut tarafından ceralandınlnıak istenen Hz. İbrahim ateşe atıldığı düştüğü yerin göle, ateşte yanan odunların ise balığa dönüştüğüne inanılan yer Balıklı göldür. 500 metre uzunluğundaki ve 30 metre genişliğindeki  Balıklı gölde yaşayan sazan balıkları kutsal olarak kabul edilir.

Hz. Eyyup Peygamber Türbesi  Eyyup Mağarası, Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan Hz. İbrahim Mağarası ve Viranşehir yolu üzerindeki 2. Kıbç Aslan Türbesi de göze çarpan dini yapılardır

Yakındaki Urfa Kalesi mutlaka görülmelidir. M.ö. 2000 yılında yaptkhğt söylenen kale Osmanlı döneminde bakımdan geçmiştir. Şanlıurfa Müzesinde sergiler ve 1500 yıllık Balıklı göl heykeli de kale yanından çıkarılmıştır.

Bir diğer önemli müze ise Halep!ibahçe Mozaik Müzesidir. Bu müze. Roma vtiUanm içine alacak şekilde, mozaiklerin bulunduğu alanda inşa edilmiştir. Burada scrfüenea Amazon Kadınlan mozaiği turistlerin ilgi odağı olmuştur.

1562 yılında yapılan Şanlıurfa Kapalıçarşıst şehir merkezinde yer sumaktadır Kme taştan taşa edilen çarşının 4 kapısı vardır. Çarşıda bulunan pamukçu pazarı, kazana pazın* eskici pazarı* attır pazın» eski kuyumcu pazın, gümrük ham kiMmian turistlerin ilgisini çekmektir.

Daha önce On İki Havari Kilisesi olarak adlandırılan Ftr&rh Oasiâ de ilgjaç mimarisi. de dikkat, çekmektedir. Üç nefti bazilika tarzında planıyla kesme taş yapıdan bluncan tepesine Osmanh döneminde rüzgâr gülü konulmuştur.Bunca güzel esere sahip Şanlıurfa yi gezmek iserseniz mutlaka mevsime dikkat etmelisiniz zira yazın ortalarında yaz sıcağı 46 dercenin üstüne dahi çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı