Atölye KursGezilecek Yerler

Kadıköy Yeldeğirmeni ve Gezilesi Gizli Köşeleri

Kadıköy Yeldeğirmeni ve Gezilesi Gizli Köşeleri

Kadıköy Yeldeğirmeni ve Gezilesi Gizli Köşeleri

Kadıköy’ün belkide en eski fakat enaz ziyaretcisi olan semtlerinden biris yeldeğirmenidir.Bu sayede semte geçmişten günüme kadar mahalle ve düzen olarak bozulmadan kalbilmeyi başarmıştır.Yeldeğirmeni kendine has dükkanları,atölyeleri yerleşim yerleri ile ziyaretcilerini bekliyor.

Hubb Atölye Tasarım Butiği

Talimhane sokağın yeni sakini Hubb, hem butik hem atölye konsepti ite Yeldeğirmeni’ne yeni bir soluk getiriyor. Kurumsal hayatla bağını koparan üç yakın arkadaşın ortaklığından doğan Hubb, minimal görünümü ve samimi ortamı ile ziyaretçilerini adeta kucaklıyor. İki bölümden oluşan dükkanın diğer tarafında ise atölyeler ve etkinlikler düzenleniyor. Kendi tasarımlarının yanı sıra farklı tasarımcıların ürünlerinin de yer aldığı dükkanda çanta, aksesuar ve giyim gruplan bulunuyor.

Gömlekler, kazaklar bir köşede yer alırken el yapımı deri çantalar ve aksesuarlar diğer köşeyi süslüyor. Mevcut koleksiyonun dışında kişiye özel üretim de yapılıyor. Diğer taraftan ev hanımları da unutulmamış. Butikte yer alan örgü tasarımların ev hanımları tarafından üretildiğini vurgulayan ortaklar, böylece ev hanımlarına da bir nevi ısbbdasn sağlamış olduklarını beVırtiyortar.”Çocuklar Üşümesin” sosyal sorumluluk projesi gibi çeşitli projelere aracılık eden Hubb Atölye Tasarım Butiği belirli dönemlerde yardım toplama mm olarak da sosyal bir görev üstleniyor.

Adres: Talimhane Sok. 21 .Rasımpaş Kadıköy

Muhtelif Mekan Kafe Ve Dükkan

iki yıl önce temmuz ayında açılan dış görünümü kadar iç dekorasyonuyla da çok samimi ve sevimli bir yer, Muhtelif Mekan, Kapısındaki kediler sizi neredeyse içeri buyur edecek kadar evcil. Pazar günleri hariç haftanın altı günü sabah 10’dan akşam 10’a kadar da açık. Peki neler mi var? “Hayvanlara ve insanlara, aslında canlıyı aytrmaksızın tahammülü, saygısı ve sevgisi olanların bir arada ve iyi zaman geçirmesi için tasarlandı burası ve paylaşarak çoğalmakta Her zaman taze çay ve kahve çeşitleri, demleme bitki çayları, çeşitti smoothieler, lezzetli atıştırmalıklar ve tatlılarımız var. Hepsi vegan olarak hazırlanıyor.’’ Mekan sahibi burayı açtığında kendi beslenme şeklinden yola çıkarak sadece vegan ve vejetaryen menülerle başlamaya karar vermiş. Ancak süreç içinde daha fazla vegan çeşit üretmiş, gelen vegan insanlar da bu süreçte çok yardımcı olmuşlar. Hayvan sömürüsünden ve türcülükten uzak bir üretim biçimi benimsemeye çalışıyoruz.” Yeldeğirmeni’ne geldiklerinden beri çevredeki hayvanlar için temiz mama ve su bulabilecekleri, kötü hava koşullarında sığınabilecekleri bir yer olmaya çalışmışlar. “Çevremizde bir şeyler üreten ancak esas işi bu olmadığı için sergileyemeyen insanlara ulaştırmaya zorluk çeken eş dostun emeklerine aracı olarak başladık, zaman içinde insanlar bizi buldu. Şuanda el örgüsü bereler, takılar, ayraçlar, broşlar, bardak altlıktan, bez çantalar bulmak mümkün, devamlı değişiklik gösteriyor.”

Adres: Feritbey Sok, 15/B, Kasımpaşa, Kadıköy.

Faydalı İşler Atölyesi

Önceleri Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde faaliyet gösteren ekip, İstanbul Tasarım  Bienali kapsamında katıldıktan kamusal alan tasanmı çalışmasında karşılaştıktan genç dostlan Miketan (üç buçuk yaşındayken yaşadığı şanssız olaylar neticesinde çocukluğunun geri kalanını çocuk esirgeme kuruntunda geçirmiş olan genç dostlan) ilhamla Faydalı İşler Atölyeyi kurmuş. Alışılagelmiş kazanç sistemlerine alternatif olarak, özgür bireylerin kollektif emeğinden doğan atölyede; bu emeğin sadece insan ya da çevreye fayda sağlayan projelerde 4 kullanılmasına karar verilmiş. Ekip teknoloji vetasanm alanlanndaki multidisipliner birikimlerini akıllı ve yeşil binalar konusuna yoğunlaştırırken; Mike gibi genç dostlannı bir arada tutabilmek adına sahip olduktan bisiklet tutkulannı da atölyenin temel öğelerinden biri kabul etmiş. Misafirler atölyedeki tezgahlarda bisikletlerini bizzat kendileri onarabildikleri gibi, talep ettikleri takdirde ‘sır’ sandviç ve taze meyve sularını

denerken tamir hizmeti almayı seçebilir, bu sırada bisiklet ve tamirine ilişkin bazı sırlara da vakıf olabilirler. Atölye aylık olarak düzenlediği yolculuk söyleşileriyle yolcuları bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu buluşmalar gezginlerin heybelerini kalabalıklarla paylaştıktan sunumlar şeklinde olabildiği gibi, kimi zaman da yolcunun şömine başı sohbeti şeklinde gerçekleşebiliyor.

Adres: Kır kahvesi Sok. 1, Rasimpaşa, Kadıköy.

Nihal Mete Studio Resim Ve Heykel Atölyesi

Resim ve heykel eğitimlerinin ardından 2002 yılında Londraya yerleşen Nihal Mete, 10 yıl Londra’da yaşamış. Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir yıl heykel eğitimi almış ve yüksek lisansını tamamlamış. İstanbul’a yerleşme kararını verdikten sonra sadece bir fikir olmasının ötesinde, artık bir gereklilik olduğu için kendi atölyesini kurmuş. “Mesleğimi doğduğum şehirde yapmak ve buradan beslenebildiğim kadarıyla sanat üretmek istedim.” 2012 yılında kurduğu atölyesinde en başından beri Yeldeğirmeni sakini “Eğer yaptıklarımı bir tarz olarak tarif etmem gerekirse, yaptığım heykel ve resimlere dışavurumcu ve surreal diyebilirim sanıyorum. Çünkü yaptığım işler hep bir bilinçaltı yansıması gibi ve bakan için her baktığında farklı bir şey anlatıyor gibiler” Malzemeler konusunda olabildiğince özgür davranan sanatçı, heykelin ve resmin tüm teknik olanaklarını kullanıyor. Talepler doğrultusunda ise gruplara bir günlük yaratıcı vvorkshop’lar düzenliyor.

Adres: Rasimpaşa Mah. Uzun Hafız Sok. 125/A, Kadıköy

Kamarad Coffe Roastery Kahve Dükkanı

Sosyolog ve kahvesever olan İnci ve Cem çifti, farklı şirketlerdeki çalışma hayatları içinde kahve tecrübelerini pekiştirmişler. Farklı demleme yöntemlerini keşfetmeye başlamış ve yurtdışı seyahatlerinde farklı kahveleri tatmak için kendilerine bolca zaman ayırmışlar. ‘Profesyonel Barista EJ Kitabı’ isimli kitaptan aldıkları İlhamla başlamış her şey. Küçük bir espresso makinesiyle evde deneyler yapmaya başlamışlar ve çalıştıkları İşlerini bırakıp MSA İstanbul Profesyonel Yiyecek&İçecek Yönetimi dersleri almaya başlamışlar.

Aynı zamanda kahve ve kahve kavurma hakkında SCAE eğitimini tamamlamışlar. Adı Latince bir kelime olan Kamara’dan gelen Kamarâd, bir odayı paylaşmak anlamında.

“Bizim tutkumuz sadece arkadaşlarımızla kahvemizi paylaşmak.” Kamarâd CoflPee Roaster/de, hala her geçen gün farklı tat ve aromalar bulmak için deneyler yapıp notlar alıyorlar. “Bizim dükkan, farklı geçmişlerden ve kültürlerden gelen insanların bir arada yaşadığı bir mahallede. Farklı şehirlerden İstanbul’a gelenler, öğrenciler, sanatçılar,

beyaz yakalılar, göç edenler… Biz bu kadar çok kişi ile temas halinde olmaktan çok mutluyuz.” Amaçlan sadece paylaşım içinde olmak, yeni insanlar tanımak ve sosyalleşmek olan bu sıcacık ortamda bir espresso tatmaya değer.

Adres: Uzun Hafız Sok. 107/A, Rasimpaşa, Kadıköy.

 

Zone 60 Çalışma Stüdyosu

Yaklaşık 80 metrekarelik bir alan içinde şekillenen, küçük ama keyifli bir bahçesi, ağaçları ve sohbete eşlik etmek için kahveleri olan bir yer burası. Zone 60, fotoğraf stüdyosu olarak tasarlanmış, sonraları çalışma alanı ve galeri olarak de kullanılabilen bir mekan olmuş. Reklam ve moda fotoğraf çekimleri, video çekimleri, çeşitli atölye ve worksbop1ar, sergiler gerçekleştirilen mekanda, kiralama da yapabilmeniz mümkün. “Renkli fon perdeleri, fotoğraf mafzeme ve ekipmanlar,masalar ve mutfak emrinize amade.Sadece çalışmak için değil dilerseniz yeni hangi sergiler var diye görmek için de uğrayabilirsiniz.

Adres: Rasimpaşa Mah. Duatepe Sok. 60, Yeldeğirmeni, Kadıköy.

Buket Basman Tasarım Evi

Yeldeğirmeni’ne bağlanan sokaklardan birinde, tam da köşede, camdan minik ama çok renkli bir dükkan var. Neon tabelasıyla gözümüzü alan mekanın içinde gezmek zor ama çok eğlenceli. Kıyafetten takıya, tabaktan koltuğa hemen her boy ve çeşitte tasan m bulmak mümkün. Mekanın sahibi Buket Basman, işini tamamen kendi hayatına uyduran şanslılardan biri. Sıkça gerçekleştirdiği yurtdışı seyahatlerinde bçgentâp ve ilginç bulduğu ürünleri burada dövkanında satıyor. Yani aslında bu dükkaftddld ftirfey neredeyse tek olarak satılıyor ve diğer eşi varsa bile çoook uzaklarda “Farklı ülkelerden btr araya getirdiğimiz eklektik konseptli ürünlerimizle birlikte Türk tasarımcı ve sanatçılara da yer veriyor, içeride kendinizi her yeri karıştırırken bulabileceğiniz ve ‘bu da samımı tasanm butiği.’’

Adres: Duatepe Sok, 2/A

 

Onay Akbaş Resim Atölyesi

30 yıldır Paris’te yaşayan bir Türk sanatçı; Onay Akbaş. Beş yıldır Yeldeğlrmenl’ndekl adresini hem ev hem ofis hem de atölye olarak kullanıyor. Öne çıkan çalışmaları İçinde sanatçının web sitesinde ayrıntılarını İnceleyebileceğiniz Paris ve Yeldeğirmeni duvarlarından yaptığı paylaşımlarla ‘Yaşasın açık hava sokak müzeleri- Dansı Kadıköy Yeldeğirmeni’nin başına!’ isimli bir kampanyası var. 50’nln üzerindeki kişisel sergileri ve sayısız yerli ve yabancı ödülü ile dünyanın özel müzelerinde çalışmalarıyla karşılaşmak mümkün. Bu atölyesinde ise eserlerini yakından görebilir, sanatçının çalışma alanına şahit olabilir ve karakalem eskiz çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Adres: Rasimpaşa Mah. Duatepe Sok. 18, Kadıköy.

Tasarım Bakkalı

Tasarım Bakkalı, kısaca herkese sanat ve etkinlik alanı. Tasarımcıların ortak olarak kullandıkları bir ofis ve paylaştıkları bir vitrin. “Ulaşılabilir sanat ve ulaşılabilir tasarım mottosuyla yola çıkan Tasarım Bakkalı, aynı felsefeyle üreten sanatçı ve tasarımcılar İçin bir vitrin olarak çok renkli ve çok sesli bir platform.” Tasarım Bakkalında geri dönüşüm, yeniden işlevselleşme gibi günlük hayata dair tasarım ürünlerin yanı sıra dekoratif ve ikinci el objelerde bayata farklı açıdan bakan hedef kitle İle        ,

Kurucuları mimar Işıl Şipal ve fotoğrafçı Yunus Emre Akçora İçin Tasarım Bakkalı, hayal ettiklerini hayata geçirebilecekleri bir mekan. Hem alışveriş yapması hem de sessizliğin içinde keyifle çalışması mümkün olan mekan, paylaşımınızı artıracak sosyal çevre İle de heyecanlı görünüyor.

Adres: Uzun Hafız Sok. No:101 Yeldeğirmeni, Kadıköy

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı