Yurt İçi Tatil

Sakin Tatilin Adresi Datca

Güzel Koyların ve Sakin Tatilin Adresi:DATÇA

 

Kıyısı boyunca sıralanmış birbirinden güzel balık restoranlarının da Datça’ya özel bir farkı var. Bölgenin huzurlu atmosferine uygun olarak diğer tatil beldelerinde olduğu gibi burada gürültülü müzikler duymanız imkansız.

Güzel Koyların ve Sakin Tatilin Adresi Datca:

Doğal güzelliğini koruyan, bakir koylarıyla ve sakin atmosferiyle Datça, huzurlu tatilin peşindeolanların doyamayacağı yerlerden. Bir tarafınıza Ege’yi bir tarafınıza Akdeniz’i alıp huzurlu bir tatil yapabileceğiniz Datça bakir kalmayı başaran yerlerden. Adım attığınız her yerinde ayrı bir güzellik, keşfedilmeye değer bir koy burada sizi bekliyor. Zorlu yolculuğun ardından Datça size akvaryum gibi bir deniz, oksijeni içine çekebileceğiniz tertemiz bir hava, çiçek kokulu sokaklar ve lezzetli yemekler vadediyor. Ulaşmakda vazgeçmekde zor Ege ve Akdeniz’in birleşim noktasında yer alan Datça Muğla’ya bağlı. Ancak ulaşım biraz engebeli yolları aşmanızı gerektiriyor. Fakat kuzey rüzgarlarının eksik olmadığı, 52 koyuyla bu tatil beldesine ulaştığınızda bir daha buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yemyeşil ormanları ve eşsiz güzelliğiyle Datça ilk andan itibaren kalbinizi fethediyor.

Kuş sesleri ve rüzgarın uğultusu Datça’yı en özel tatil rotaları arasına sokmaya yetiyor. Eğlenmek isteyenler için özellikle bölgeye gelen yabancı turistlerin rağbet ettiği kaliteli müzikler yapan barlar da bölgede mevcut.

Tarihi durak: Knidos

Knidos, Datça’nın uç noktasında bulunan bir antik kent. Antik kentten kalıntılara ulaşmak her ne kadar zor olsa da M.Ö 2000’li yıllarda kurulan Datça’nın geçmişine dair pek çok ayrıntı burada gözlemlenebiliyor. Geçmişi bu kadar eskiye dayanınca da önemli isimlerin buradan çıkması kaçınılmaz olmuş. Ayrıca buraya ulaştığınızda dönemin en büyük buluşu olan güneş saatini göreceksiniz. Tarihteki ilk büyük tıp okuluna ev sahipliği yapan Knidos, bugün daha çok yat turizmiyle ön plana çıkıyor. Unutmadan söyleyelim: burası da soğuk deniz sevenlerin vazgeçemeyeceği duraklardan.

Datça’nın kekik balından balmumu

Sevdiklerinize ve kendinize farklı bir hediyelik eşya arayışındaysanız Datça’ya özgü kekik balının balmumundan hazırlanan mumlara bakabilirsiniz. Balmumu mum yakıldığında; astım rahatsızlığı olanlar için de şifalı olduğu söylenir. Parafin ve soya içermez, gözleri yakmaz, baş ağrısına sebep olmaz. Aynı zamanda yakıldığı ortamda negatif iyonları nötrler, ışığı yumuşaktır. Web sitesi: www.cruorganics.net

Palamutbükü ve Hayıtbükü’ne uğramadan olmaz

Datça koylarıyla olduğu kadar bükleriyle de ünlü. Merkeze 25 kilometre uzaklıktaki Palamutbükü’de bunların başında geliyor. Çakıl taşlı plajı biraz zorlasa da buranın soğuk denizi size iyi gelecek. Ayrıca Palamutbükü’nde denizin sakinliğinin ve berraklığının ruhunuza işleyeceğinin garantisini veriyoruz. Yol boyunca sıralanmış tezgahlarda yerel satıcıların badem, bal, kekik ve yöreye özgü diğer ürünleri sattığı tezgahlara da bakmadan buradan ayrılmayın. Hayıtbükü ise Palamutbükü’nün aksine sıcak deniz sevenler için ideal bir rota. Buraya kadar gelmişken Kızılbük ve Ovabük’e de uğrayıp Akdeniz-Ege mutfağından lezzetli yemeklere bir şans verin deriz. Datça’da bir de şifalı olduğu söylenen kaynak suyuyla ünlü Taşlık Plajı rağbet görüyor. Buz gibi Datça denizi suyunun aksine ılık olan bu suda şanslıysanız su kaplumbağalarını da görebilirsiniz. Ege’nin olmazsa olmazı begonvillerle süslü evlerin sizi karşıladığı Eski Datça burada ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Daha çok sakin bir yaşam tercih eden yerli ve yabancılara Eski Datça’da rastlamanız mümkün. Şair Can Yücel’in evi ve adının verildiği sokak Eski Datça’da bulunuyor. Buraya kadar gelmişken ziyaret edip anılarına dokunmanızı öneririz. Eski Datça’nin yeri başka

Datça da bunları almadan dönmeyin

Datça iklimi sebebiyle bitki ve hayvan çeşitliliğinin zengin olmasına imkan veriyor. Öyle ki bölgede Datça hurması, anemon, Ege’nin olmazsa olmaları zeytin, kekik, kantaron, adaçayı, biberiye oldukça fazla yetişiyor. Ancak bölgenin en meşhur lezzetleri şüphesiz badem, bal, kekik. Hatta bademi dünyanın en iyi bademi olarak biliniyor. Bu lezzetlere şans verip almadan dönmeyin deriz.

Datça da mavi yolculuk’a şans verin

Mavi bayraklı plajlarıyla Datça’da her yerde denize girmeniz mümkün. Ancak yarımadanın çevresinde de keşfetmeye değer çok daha güzel koylar da var. Bunun için de günlük turlar iyi bir seçenek. Tek yapmanız gereken limana uğramak! Turların durakları genellikle şu şekilde oluyor: İnce Burun, Dilek Mağarası, Domuz Çukuru, Hayıtbükü, Kargı, Hurmalı Bük, Dişlice Adası, Dimitri Koyu. Datça’nın 235 kilometrelik sahili, içerisinde 52 koyu barındırıyor ve bunlar da tatil boyunca yüzmeyi sevenler için bulunmaz bir fırsata dönüşüyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı