Alışverişİcatlar&Buluşlar

Alışverişte Yeni Dönem Yapay Zeka ve Artırılmış Gerçeklik

Alışverişte Yeni Dönem Yapay Zeka ve Artırılmış Gerçeklik;Perakende Deneyiminde Artırılmış Gerçeklik Dönemi Başladı

Teknolojideki ilerleme şirketlerin müşteriyle iletişim ve etkileşim şekillerini değiştiriyor Rekabet edebilmek için alışveriş deneyimini daha fazla kişiselleştfrmenin yollarını arayan küresel e-ticaret liderleri, el eşyası, giyim ve mobilya alanındaki AR teknolojisi uygulamasına başlayarak sektörde ayakta kalmak için yarışıyor.

Perakende alanındaki bu değişim, fiziksel ile sanal arasındaki bariyerlerin giderek yok olmasını sağlayarak, sanal alışverişi fiziksel mağazaya gitmekten daha zengin bir denenme dönüştürmeyi amaçlıyor. Bir ABD yatınım bankası tarafından yapılan araştırmaya göre, bu teknolojilerin oluşturduğu yeni pazann 2020’de 30 milyar doların üzerine ulaşması bekleniyor.

Yapay Zeka ve Alışveriş

Günümüzün en dikkat çeken ve Hsıra dışı teknolojisi olan yapay zekâ, müşteri etkileşimlerini anlamlandırıyor, otomatik hâle getiriyor ve pek çok durum için yaptığj.. tah­minler sayesinde, perakendeciler için son derece yararlı işlevler üstleniyor. Kullanıcıların gün geçtikçe daha çok mob’ıl alışveriş yapması, mobil satışla­rın çevrimiçi satın almalardaki oranını giderek yükseltiyor. Bu deneyimlerin arkasında gerçekleşen artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri, satın alma deneyimini iyileştirmek içinhern fizik­sel hamidepital İi|||şh aynı anda kullanılmayı mümükün kılıyor ”

“E-ticaret sektöründe ayakta kalmak isteyen şirketler, artırlmış gerçeklik teknolojisine yatırım yapıyor”

Artırılmış gerçeklik müşterilerin fiziksel mağazalarda ilğindikleri ürünlere dair daha fazla bilgiyi kolayca edinmelerini sağlayac Gpogle Lens ve benzeri görsel tanımlama teknolojileri, müşte­rilerin hanği ürünlere baktığını anlayacak ve verdiği bilgilerle karar verme sü­recini etkileyecek, öyle ki, müşteriler daha mağazanın kapısından girmeden bu teknoloji sayesinde tüm ürün kataloğunu, çalışma saatlerini pro­mosyonları öğrenebilecek.

Apple’ın geliştirdiği artırılmış gerçeklik aracı ARKit, geliştiricileri artırılmış ger­çeklik uygulamaları geliştirirken, daha önce sahip olmadıktan hızlı hareket takibi, sanal objeleri gerçek yüzeylere sabitleme ve müthiş görüntü kalitesi gibi yeniklerden faydalanmalarını  sağlıyor. Artınlmış gerçeklik üzerine kurgulanacak dijital alışveriş asistanlarının müşteri hem fiziksel alma sürecinde destek sağlaması öngörülüyor,

Artınlmış ve sanal gerçeklik fizik­sel mağazalar ve sanal mağazalar arasındaki farkı azaltacak

Artınlmış ve sanal gerçeklik (AR ve VB), ihtimallerin ve potansiyelin son­suz görüldüğü alanların başında geli­yor. Alışveriş alanında fiziksel ile dijital alışveriş şimdiden iç içe geçmiş du­rumda Günümüzde bu teknolojileri kullanarak e-ticarete devrim niteliğinde örnekler kazandıran firmalar ortaya çıkmaya başladı bile. Tabi bu da, artırıl­mış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin e-ticarette daha yoğun kullanılacağı gelecekte fiziksel ve dijital mağazalar arasındaki farkı hiç olmadığı kadar azaltacak.

Perakendeciler arasında  yapılan bir anket bu alandaki profesyonellerin yüzde 45’inin üç yıl içinde yapay zekâ kullanımına geçmeyi planladığını orta­ya koyuyor. Boston Perakende Ortak­lan 2017 Müşteri Deneyimi ile Birleşik Ticaret Değerlendirme Anketinden elde edilen veriler aynı zamanda, müşteri sadakatini artırmak ve toplam müşteri deneyimini iyileştirmek ama­cıyla perakendecilerin yüzde 65’inin mobil alışverişi ve birleşik ticaret dene­yimini desteklediğini gösteriyor.

“Alışverişte dijitalin ağırlığı artarken, “internetten araştır, mağazadan al” gibi yeni ve melez yaklaşımlann da müşteriler arasında popülerlik kazandığını söylemek mümkün. Diğer yandan tam tersi senaryolar da mevcut.. Kimi müşteriler e-ticaret platformlarında gördükleri bilgi ve multimedya öğelerini yeterli bulmayarak,önce mağazada bizzat görüp,ardından daha uygun fiyata inter-
netten satın alabiliyor”

DigitalBridge tarafından hazırlanan ra­pora göre, tüketiciler perakendecilerin hızla artırılmış gerçeklik (AR) deneyi­mine sahip olması gerektiğini düşü­nüyor, Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 20’si perakendecilerin hemen bir AR uygulamasına sahip olmasını beklerken, yüzde 49ü ise peraken­decilerin önümüzdeki altı ay içerisinde AR özelliklerini sunmasını bekliyor.

Tüketicilerin yüzde 74‘ü alışveriş dene­yimini kişiselleştirmek için AR ve yapay zeka (Al- Artifical Intelligence) tekno­lojisini bitikte kullanarvbir sanal alışve­riş asistanına sahip olmak İstiyor. Bu müşteriler özellrieldaha önceki satın alma İşlemlerine veya tarama geçmiş­lerine bağlı olarak ürün önerileri suna­cak bir Al yardımcısı kullanmak istiyor.

Sanalda çareler tükenmiyor

E-ticaret müşterilerine her ne kadar hız ka­zandırsa da ürünler denenmeden alındı- ğından birçok e-ticaret platformu yüksek iade ve değişim talepleriyle karşılaşıyor. Parekendeciler bu sorunu aşabilmek adına çareyi “hiper-gerçek deneyimler” yaratmakta buldu Japonya’da ve İngilte­re’de bazı mağazalara LCD ekranlar yer­leştirerek müşterilerin seçtikleri ürünleri sa­nal olarak denemelerini sağlanıyor. GAP tarafından Google ve Avametric desteğiy­le hayata geçirilen GAP Dressing Room ise bir adım öteye giderek GAP Dressing Room (GAP Soyunma Kabini) İsimli uygu­lamayı piyasaya sundu. Uygulama kulla­nıcılara kendileriyle aynı morfolojiye sahip bir sanal manken üzerinde seçtikleri kıya­fetleri görme ve satın alma imkânı sağlıyor.

Bloomingdale ve Swivel

ABD‘li ünlü giyim mağazası Bloomingdale, New York Moda Haftası’nda dene­diği yeni teknolojiyle donatılmış Swivel adını verdikleri görsel deneme kabinle­rini görücüye çıkarmıştı. Bu teknoloji sa­yesinde interaktif kiosk ekranının önüne geçen müşterinin vücudu, bir sensör ta­rafından taranıp, görüntüsü standart bir video sohbet kutusuna benzeyen ek­ranın ortasında görüntüleniyor. Müşteri ekranda gördüğü giysilerden beğendi­ğini seçtikten sonra sersörün önünde kendi etrafında dönerek, cihazın vücut ölçülerini tam olarak algılamasını sağ­lıyor. Böylece kendi vücut ölçülerine göre giysiyi üzerinde görebiliyor.

Kaynak:http://girisimyatirim.com/alisveriste-yapay-zeka-ve-artirilmis-gerceklik-donemi/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı