Saglık

Astigmat ve Tedavisi

Astigmat nedir? Tedavisi Nasıldır ?

Kornea yada lensteki kırıcılık olayının farkları  sebebiyle ışığın yalnız bir noktada toplanamaması ve açılmasına astigmat denir.Astigmat, net görmemizi enğelleyebilen bir göz sorunudur.

İyi ve net bir görme için iç dokularının bir ahenk içerisinde dışarıdan gelmekte olan ışığı yalnız bir noktada toplayarak net görüş sağlıyor olması gerekiyor.

Astigmatlı görmüş olduğumuz görüntüler keskin sınırı olan ve net  şekiller değillerdir, ışıkları saçılmış ve etraflarında farklı ışık hareleri varmış şeklinde dağınık görülmektedir. Görüntüleri  daha net görüyor olmak için gözlüğe gereksinim duyulur. Peki, astigmatın tedavisi mümkünmü?

Net görmeyen nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Genelde kornea düzgün bir yuvarlağa haizdir ve yalnız bir noktadan ışık geçebilir,lakin astigmat olanlarda kornea yumurta görünümünü almaktadır. Tam düz olmayan korneada iki odak noktası olmaktadır bu da yatay ve dikey şekillerde kişinin görme bozukluğuna yol neden olmaktadır .

Peki Astigmat nedir? Tedavisi Nasıldır ?

Astigmat hastaları dikey ve yatay yazıları flu görmektedir .

Mesafe arttıkça netlik kaybı

Net görmeme, puslu görme

Dikey ve yatay çizgilerde bozulma

Uzun paragraf okumalarında harflerin birbirine girmesi

Gözlerin çabuk yoruluyor olması

Işıkları saçılmış şeklinde görüyor olma

Astigmatın 3 türlü tedavisi bulunmakta. Birincisi bilinen gözlüktür. Doktor muayenesi sonrasında gözünüze uyugun olan gözlük verilebilir ve gözlük yardımı ile görüntüler netlik kazanmış olur . Ama gözlük takmak astigmat numaranızın azalmasını sağlamaz.

Astigmat nedir ? Gözlüğe Lens ve Lazer

Gözlük kullanmış olmak istemeyen hastalar için başka bir  tedavi ise lenstir. Göz doktorunuza giderek size müsait lensle astigmattan kurtulmanız mümkün olabilir.

Gözlük yada lens takmak istemeyenler için nihai alternatif lazer tedavisidir. Astigmattan tamamıyle kurtulmak için isteyenlere çözüm yolu lazer tedavisidir. Ama lazer tedavisi için astigmat derecenizin seviyesine bakılacaktır,bunun yanısıra her astiğmat hastası lazer tedavisi olamaz. Excimer Lazer metoduyla tedavi edilebilen gözler astigmattan kurtulmuş olaçaktır . Ama gözlük ve lens tedavisie göre oldukca fazla maliyetli bulunduğunu söylemekte  fayda bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı