Anne ÇocukSaglık

BAĞIMLILIK VE BAĞIMLI OLMAK

BAĞIMLILIK VE BAĞIMLI OLMAK ÇÖZÜM VE TEDAVİSİ

BAĞIMLILIK VE BAĞIMLI OLMAKTAN NASIL KURTULUNULUR.

BAĞIMLI KİŞİ KARŞISINDA AİLE FERTLERİ ANNE BABAYA DÜŞEN GÖREVLER VE YAPILMASI GEREKENLER

Ebeveyn tutum ve davranışlarının bağımlılık ile ilişkisi hakkında bilgi veren Klinik Psikolog Nildem Acar, ailelerin sabırlı ve anlayışlı olması gerektiğini belirtiyor. Olumlu iletişim kurmakv e tartışmadan kaçınmanın önemine değinen Acar, ebeveynlerin sert veya tartışmacı bir tutum sergilediklerinde çocuklarına yardımcı olmak yerine, madde kullanımı için yeni bir sebep oluşturabileceklerini vurguluyor.“


“Karşımızdaki kişinin değişmesine yardımcı olmak için atmamız gereken ilk adımın,değişim için ona iyi davranılan ortamı sağlamak olduğunu bilmeliyiz.”
Ebeveynlerin, alkol ve madde kullanan kişiye maddeyi kullanmamaları ya da alkol içmemeleri için sert bir tutum ile yaklaştıklarında ya datartışma ortamı oluşturduklarında, çocuklarına yardımcı olmak yerine, madde kullanımı için yeni bir sebep oluşturduğunun farkına varması gerekir.

Aile ile kavramı, içerisindebulunduğu topluluğunözelliklerini yansıtan enküçük birimdir. Ebeveyn tutumu,genel anlamıyla anne-babanınçocuk hakkındaki düşüncelerininve davranışlarının toplamıdır.

Bağımlılıkta kişilerin aileleriile yaşadıkları sorunlar,arkadaş grupları, ergenlikte karşılaşılan problemler tetikleyici unsurlar olarak ortaya çıkabilir. Ebeveynler, sergiledikleri tutumlarla kişilerin bağımlılık davranışları edinmesine yol açabilir.

Aile içerisinde yaşanan aile içi sorunlardan ve çatışmalardan dolayı olumsuz duyguların ifade edilmesiyle çocuklarda benlik saygılarında düşüklük, iletişimin bozuk olmasıve aile bağlarının olmaması gibidurumlar bağımlılığı geliştirmeye neden olabilecek etkenler olarak söylenebilir.Ebeveynlerin çocuklarının fikirlerini, davranışlarını ve tutumlarını etkileyen ve şekillendiren çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Klinik Psikolog Nildem Acar,“Bağımlılıkta kişilerin aileleriile yaşadıkları sorunlar, arkadaş grupları, ergenlikte karşılaşılan problemler tetikleyici unsurlar olarak ortaya çıkabilir.” diyor.Kişilerin sorunlar karşısında kaçış olarak gördükleri durumlarla yüzleşmek yerine,onu rahatlatacağını ve yaşadığı durumu unutturacağını düşündükleri madde iletanışarak madde kullanımına yönelebildiklerini söylüyor.

BAĞIMLI KARŞISINDA SERT TUTUMLARDAN KAÇINMAK GEREKİYOR

Madde kullanan kişilerde ailedesteğinin çok önemli olduğunuvurgulayan Acar, ailenin kişilerindeğişim isteklerini uyandırarakdeğişimin uzun süreli olmasını sağlayabildiğini belirtiyor. Acar ebeveyn tutumlarının öneminedikkat çekiyor ve “Ebeveynlerin,alkol ve madde kullanan kişiyemaddeyi kullanmamaları ya da alkol içmemeleri için sert birtutum ile yaklaştıklarında ve yatartışma ortamı oluşturduklarında,çocuklarına yardımcı olmak yerine, madde kullanımı içinyeni bir sebep oluşturduğunun farkına varması gerekir.” diyor.“Alkol ve madde kullanan kişiler,ailelerinden bekledikleri ilgi vedesteği göremediklerini dile getirselerde, alkol-madde kullanmalarından dolayı hemmaddi hemde manevizarar verdiklerini düşündükleri ebeveynlerine ‘haksızlık yapmak’istemiyorlar.” diyen Acar, bu nedenlealkol ve madde kullanan kişilerin ebeveynleri hakkında kullandıkları ifadelerin kontrollü ve koruyucu olduğunu belirtiyor.

BAĞIMLI İLE AİLELER EMPATİ KURABİLME İLE BU SORUNU ÇÖZEBİLİR

beveynlerin alkol-madde kullanankişilere yardımcı olabilmesi içinuygulanması gereken önemlinoktalardan bir tanesinin de empatikurmak olduğunu söyleyen Acar,olumlu iletişim kurmak ve tartışmadankaçınmanın da önemli olduğunuifade ediyor. Acar, “Kişiler, anne vebabalarının kendilerini anlamadıklarınıdüşündükleri noktada tartışmaortamına girebilirler. Bu durumdada yapılması gereken öncelikleonları anladığınızı göstermek veempati kurarak yaklaşmaktır.” diyor.“Aileler, davranış şekilleri ve söylemekistedikleriyle kişiye yardımcı olupolamadıklarını kendilerine sormalıdır.”diyen

Acar, ailelerin kendilerinesorması gereken soruları ise şöylesıralıyor:

»0letişim kurmaya çalışırken kendiistediğim bilgiyi mi vermek istiyorum,yoksa çocuğumun yapmasını istediğimdavranışları dayatarak baskı altına mıalıyorum?

»Düşüncelerini ve neyi isteyip neyiistemediğini sorabiliyor muyum?

»Önüne birden fazla alternatifsunabiliyor muyum?

»Sorumluluk verebiliyor muyum?

»Yapabileceklerini görüyor muyum?

»Değişebileceğine inanıyor muyum?

»Yapmış olduğu olumlu davranışlarıiçin geri bildirimde bulunuyor muyum?

BAĞIMLI KARŞISINDA SABIRLI OLMAK GEREKİYOR

“Karşımızdaki kişinin değişmesine yardımcı olmak için atmamız gereken ilk adımın, değişim için ona
iyi davranılan ortamı sağlamak olduğunu bilmeliyiz.” diyen Acar,iyi davranmanın alkol ve madde kullanan kişinin her istediğine evet deyip göz yummak olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söylüyor. Değişimi beklemek,değişmesi için yardımcı olmak vesabırlı olmanın önemli olduğunuifade ediyor ve aile üyelerinin yanlıştutum ve davranışlarının değişmeyi zorlaştırdığını belirtiyor. Acar,ebeveynlerdeki beklentiler yüksek oldukça bakış açıları, davranışlar,tutumlar ve iletişimde kullanılandilin değişiklik gösterdiğini deekliyor.

BAĞIMLI İLE OLUMLU İLETİŞİM KURULMALI

Ailelerin olumlu iletişim kurmakta zorluk çekebileceğini belirtiyor.“Ebeveynlerin, kişinin tutum ve davranışlarında değişiklik yaratabilmeleri için olumluiletişim kurmaları gerekmektedir.Kurulan iyi bir iletişim genellikle işe yarar ve istenilen bir durumuelde etmeyi sağlayabilir.” diyor.Olumsuz iletişimin sorunu dahada zorlaştıracağına dikkat çeken Acar, bu durumun aile üyeleriyle kişiyi birbirinden uzaklaştırabilecek nedenlerden biri olduğuna dikkatçekiyor. Olumlu iletişim kurulmaya başlandığında kişilerin birbirlerineyakınlaştığını söylüyor. Bu yollakişilerin, ailelerin onları dinlemesi ve anlamasıyla, kendisini dahaiyi hissedeceğini vurguluyor vesözlerini şöyle sürdürüyor: “Olumlu iletişim kurulduğunda, kişiler söylenilen cümlelere onay verse devermese de savunmaya geçmez yada daha az savunabilir. Devamında ise iş birliği kurulmasına yardımcı olur, iletişimlerini kuvvetlendirmelerini destekler ve olumlu davranışlarını pekiştirmeye yardımcı olur.”

Zeynep TEMEL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı