Saglık

Bağışıklık Nasıl Oluşur ? Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolu

Bağışıklık,Aktif Bağışıklık,Pasif Bağışıklık Nedir Nasıl Oluşur ? Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolu

Bağışıklık, hastalık mikrop ve zehirlerine karşı vücutta hasıl olan müdafaa sistemleri organları sayesinde sağlanır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendimenin Yolu

Bağışıklık Sistemini Güçlendimenin Yolu:Çogunlukla bitkisel gıdalardan otlarda vidamin deposu meyve ve zebzelerden gecmektedir bunların enbaşında sarımsak,soğan,sirke,zencefil,karanfil,tarcın ve limon su maydanoz sarımsak karışımı gibi çeşitli bitkiler gelmektedir.

Bir vücutta mikroplara ve zehirlere karşı özel müdafaa ci­simleri varsa o vücud, bu mikrop ve zehirlerin yapacağı has­talık ve anzalara karşı dayanıklıdır. İşte bu, dayanıklılık ha­line doktorlukta bağışıklık (Muafiyet) derler.

Bağışıklık bir bakımdan (anadan doğma) veya (sonradan olma) diye iki kısma ayrılır.

Anasından yeni doğmuş, henüz ilk aylarını yaşamakta olan süt çocukları (Kızıl), (Kızamık), (Çiçek) vesaire gibi bazı mik­roplu ve bulaşıcı hastalıklara tutulmazlar. Çünkü vücutlarında bu hastalıklara karşı, anlarından aldıkları müdafaa özellikleri silahları vardır.

İşte bu hale (Anadan doğma bağışıklık) derler.

Bir de herhangi bir insan, meselâ tifo hastalığı geçirmekle yahut tifo aşısına aşılanmakla bu mikroplara karşı vücudunda mü­dafaa cisimleri hâsıl olur ve Tifo­ya karşı dayanıklılık kazanır ki, bu Hâle de (sonradan olma bağı­şıklık) diyoruz.

Bir başka bakımdan da yine iki türlü bağışıklık vardır.

Eğer vücud mikrop ve zehir­lere karşı müdafaa cisimlerini kendisi hazırlarsa bu çeşit dayanıklığa (Aktif bağışıklık) derler.

Eğer böyle olmaz da, başka insan veya hayvanın vücudun­da  olan müdafaa silahları bu başka insan veya hayvanın serumu vasıtasiyle bir insana hazır bir surette verilecek ve bu sayede bu vücud dayanıklılık kazanacak olursa onun bu haline de (Pasif bağışıklık) diyoruz.

Şu halde aşılarla kazanılan bağışıklık bir (Aktif bağışıklık) olduğu halde serumlarla kazanılanı bir (Pasif bağışıklık) dır.

Yalnız (Aktif bağışıklık) uzun sürer, (Pasif bağışıklık) ise daha az devam ederek çabuk zail olur.

Bağışıklık vücudun iyi bir hassasıdır. Bu hassa sayesinde insanlar mikroplu ve salgın hastalıkların bir çoğuna tutulmak­tan korunmuş ve kurtulmuş olurlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı