Kadın-Moda

Balkon ve Balkon Dekorasyonu

Balkon ve Balkon Dekorasyonu,Balkonlarımızı Nasıl Daha Verimil Kullanabiliriz?

Yaşam Alanımız Balkonlar ve Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı,Balkonlarımızı Nasıl Daha Verimil Kullanabiliriz?

SOBALI SOĞUK KIŞ AKŞAMLARININ DIŞINDA GENELDE SICAK HAVANIN ETKİSİ HER ALANDA KENDİNİ GÖSTERİRKEN AÇIK ALANLARDA YAŞAMA İSTEĞİ DE ARTIYOR. YAŞAM ALANLARINI YILDIZLARIN ALTINA TAŞIMAK İÇİN SİZE BAZI ÖNERİLERİMİZ VAR…

Balkonunuz büyük ya da küçük olsun, oturabilmek için mutlaka bir yer ayırın. Bu küçük bir tabure de olabilir ya da tüm ailenin oturabileceği bir bank da… Sabah kahvaltınızı içeride etseniz de, çay keyfini balkonda yapabilirsiniz. Serin yaz akşamlarında ise yemekten sonra açık havada oturup yıldızları seyretmek kadar keyif verici bir şey yok. n Balkonunuza mobilya seçerken renklere dikkat edin. Eğer balkonunuz az sayıda mobilya alacak büyüklükteyse açık renkli mobilyaları tercih etmelisiniz.

Açık renkli ahşabı yine açık renkli kumaşlarla birlikte kullandığınızda, hem balkonunuz olduğundan daha büyük görünür hem de açık renkler güneşte solmadığından, mobilyalarınızı bütün mevsim kullanabilirsiniz.

Balkonunuzu çiçeklerle renklendirin. İlkbahar-yaz mevsimi renkli çiçeklerin zamanı aynı zamanda… Eğer balkonunuz ya da terasınız müsaitse parmaklıklara saracağınız pembe begonviller hem görüntüsüyle hem de yukarıya doğru uzayınca yarattığı gölgesiyle balkon keyfinizi ikiye katlar.

Balkonunuzda kullanacağınız saksılar da en az çiçekleriniz kadar renkli olsun. Ne kadar çok renk, o kadar çok neşe… Lakin karmaşadan hoşlanmıyorsanız, biraz değişiklik yaratmak için önerimiz şu; tek renk saksılarınızı farklı boyutlarda ve şekillerde alın. Böylece balkonunuz hem düzenli görünür hem de monotonluktan uzaklaşmış olursunuz.

Balkonunuz aynı zamanda sebze bahçeniz olabilir. Maydanoz, fesleğen, biberiye, reyhan ve nane gibi, mutfakta kullandığımız birçok otu balkonunuzdaki saksılarda yetiştirebilirsiniz. Bu şekilde hem yemeklerinizde taze ve organik otları kullanabilirsiniz hem de bir saksı fesleğenle yaz gecelerinin korkulu rüyası sivrisinekleri balkon keyfinizden uzak tutabilirsiniz. n Geridönüşüme balkondan başlayın. Dibi yanmış eski tencereniz ya da artık kireci çözülmeyen çaydanlığınız, hatta eşinizin eski postalları… İçine bir avuç toprak koysanız bile ufacık bir fideye yuva olabilir eski eşyalarınız. Balkonunuzda yaratacağı eğlenceli hava ise bu dönüşümün en keyifli yanı…

Balkonunuzu süslemenin bir başka yolu da minik aksesuarlar… Küçük hayvan figürleri, rengârenk rüzgârgülleriyle balkonunuzu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Kapı ağzına asacağınız bir rüzgâr çanının sesiyle ya da terasınızın bir köşesine kurabileceğiniz minyatür bir çeşmeyle atmosfere farklı bir duygu katabilirsiniz.

Balkonunuza Mobilya Alırken Düzenlerken Bunlara Dikkat!

Bahçenize, balkonunuza ya da terasınıza mobilya alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Plastik sandalyeler ve masalar daha ucuz olmalarına karşın ahşaplar kadar dayanıklı ve sağlıklı değil. Ahşap mobilyalarınızı her yaz sezonu başında cilalamayı da unutmayın. Bu şekilde mobilyalarınızın ömrünü uzatmış da olursunuz. Ferforje mobilyalar balkonda oldukça şık durur fakat çok hızlı ısınacakları için daha gölge bir yere koymanızı tavsiye ederiz.

Elinizi toprağa sokun Sıcak yaz günlerinde akşamüstü saatlerinde balkonunuzu bir bitki serası gibi kullanabilirsiniz. Sardunyanızın kurumuş yaprakları var mı ya da petunyanızın toprağını değiştirmeniz gerekiyor mu diye sık sık kontrol edin. Toprakla haşır neşir olun, bitkilerle vakit geçirin. Unutmayın, güneşin bütün gün üzerinizde biriktirdiği enerjiyi üzerinizden alır toprak ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Balkonunuz hem saksılara hem de size oturacak yer imkânı sağlamıyorsa, yer kaplamayan ama aynı zamanda estetik görünen duvar ve parmaklık saksılarını kullanabilirsiniz. Balkonunuzdan sarkan sakız sardunyaları ya da tavandan sarkan küpe çiçekleri balkonunuza ayrı bir renk getirir.

Balkonunuz ya da terasınız geniş bir alana sahip ve yerleştirdiğiniz saksı çiçeğe rağmen boş görünüyorsa, daha büyük bitkilere yer verin. Limon, mandalina ve kumkuat ağaçları hem çok büyümez hem de balkonunuza ferah bir koku verir. Balkonunuz eğer çok güneş alıyorsa, bir kısmını pergola ya da çardakla kapatabilirsiniz. Ahşap pergolalar hem güneşi tutar hem de hava akışını engellemez. Pergolanıza sardıracağınız sarmaşık gülleri ise etrafa hem mis gibi kokular yayar hem de terasınızda romantik bir atmosfer yaratır. Romantik köşenizi tamamlamak için koyacağınız bir salıncak ise sıcak yaz günlerinde buz gibi limonatanız ve kitabınızla keyif yapacağınız bir ortam yaratmanızı sağlar.Y

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı