Teknoloji&Bilim

BATTLEFİELD İLE SAVAŞ ZAMANI

BATTLEFİELD İLE SAVAŞ YENİDEN BAŞLIYOR

BATTLEFİELD İLE SAVAŞA HAZIR MISIN?

Battlefield, Call of Duty’le arasında süren ezeli rekabeti rakibinin ters yönüne kürek çekerek sürdürüyor. Bu defa 1914’e, 1. Dünya Savaşına gidiyoruz. 21 Ekim’de satışa çıkacak Battlefield 1, fazlasıyla iddialı!

Call of Duty ve Battlefield rekabeti, tüm ezeli rekabetler gibi, izlemesi zevkli bir çekişmedir. PES-FIFA rekabetinden fazla farkı yoktur ve fanatik taraftar kitleleri sayesinde de ateşi hiç sönmez fanatiklerini daha fazla hayal kırıklığına uğratmamak için Electronic Arts, Battlefield Hardliiü’ın yarattığı hayal kırıklığını onaracak çözümü köklere dönmekte buldu ve tam manasıyla da kökün dibine indi. Literatürde “siper savaşı” Tüm Battllefield oyunlarında olduğu gibi oyunda da, savaşın etkilerini çevremize binalarda ve diğer detaylarda gözlemleceğiz. Devasa bir zeplinin, uçağınız tarafından yok edilecek.

Bildiğiniz gibi, İki oyun serisi de kozlarını uzun süre 2. Dünya Savaşı konulu oyunlar yaparak paylaştılar. Ardından Call of Duty, mevzuyu günümüze getirerek, çekişmeye yeni bir boyut kazandırdı. Her yıl gelen yeni oyunlar sayesinde, iki oyun da bir süre sonra birbirin­den farklı konseptlere dümen kırdı.

Call of Duty, iyiden iyiye işi bilim kurgu seviyesine taşıdı ve yapılan açıklamalardan yoluna gelecekte geçen oyunlarla devam edeceğe benziyor. Battlefield ise, enfes mul­tiplayer özellikleri sayesinde uzun süre Cali of Duty’den daha “saygın” bir noktada seyret­mesine rağmen, maddi kazanç olarak CoD ile hiçbir zaman aşık atamadı. Üstelik bundan önceki oyunu Hardline’da, konsepti tamamen değiştirerek -askeri bir oyun yapmak yerine dizi tadında bir polisiye hikayeyi merkezine oturttu ve bu kararla baltayı da taşa vurdu.

BATTLEFİELD DE OSMANLI DA VAR!

Battlefield 1, geçtiğimiz ay oyun severlerin huzuruna -beta testiyle- görücüye çıktı. Oyunun senaryosunu göremesek de, multiplayer maçlar sayesinde, bizi neyin beklediğine vakıf olduk. Battlefield 1 de tarafımızı seçerken acayip heyecanlandık! Oyunun beta versiyonunda İngilizler ve OsmanlI ordusu karşı karşıya geldi. Oyunun tamamında Türkçe desteği bulunuyor ve askerlerin seslendirmeleri de harika. Osmantı askerlerinin  at üstündeki hünerleri de oyuna yansıtılmış. Sinai Çölü’nün ortasındaki savaşa kılıcınızla dalmanın nasıl bir keyif olduğunu oynayınca anlarsınız!

Literatürde “siper savaşı“ olarak geçen 1. Dünya Savaşı, Battlefield er meydanı olacak.

BATTLEFİELD DE TÜRKÇE DİL DESTEĞİ

Müjdeyi baştan verelim; Electronic Arts, oyunları Türkçe yayımlama politikasına devam ediyor ve Battlefield tamamı Türkçe dil desteğiyle geliyor! Oyunun hikayesini birden fazla karakterin ve dolayısıyla ülkenin pers­pektifinden takip edebileceğiz.Bu sayede Battlefield 1 oyun severlere tarihi  kurguyla oyuncuyu buluştururken; geniş perspektifli bir açı da  vermiş olacak.

Oyunda kurmalı, yarı otomatik ve tam otomatik tüfekler, büyük toplar, alev makineleri ıdan ve hardal gazı gibi birbirinden farklı silahlar men kutlanırken; aynı zamanda birbirinden farklı ne- araçlar da sürebileceğiz. Tanklar, zırhlı kam- ıe yoniar, çift motorlu uçaklar, hücumbotlar ve zeplinler emrinize amade!

Tüm Battlefield oyurlarında olduğu gibi, bu oyunda da, savaşın etkilerini çevremizdeki binalarda ve diğer detaylarda gözlemleyebile­ceğiz. Devasa bir zeplinin, uçağınız tarafından vurulup savaş alanına düşürüldüğünde yol açacağı zararı hayal gücünüze bırakmıyoruz; zira oyunun fragmanlarında bu tip pek çok görüntü izledik ve ağzımız resmen açık kaldı! Fragman demişken size CoD ve Battlefield çekişmesinin YouTube’a yansımasından da kısaca bahsedelim. Yeni CoD oyunu Cali of Duty: Infinite Warfare’in fragmanı, YouTube’da 33 milyon hiti geçti ve tam 3.250.000 “dislike” alarak rekor kırdı! Battlefield 1 fragmanı ise 45 milyon kez izlendi ve 2 milyonu aşkın “like” aldı. Şu durumda video oyun dünyasında CoD “dislike”, Battlefield ise “like” rekortmeni! Ezeli rekabet bu yıl galibini erken bulmuşa benziyor.

21 Ekim’de satışa çıkacak olan Battlefield 1, serinin son oyunundan sonra verdiği arayı çok iyi değerlendirmiş ve seriyi adeta baştan ya­ratmış. Savaşa niyetliyseniz sizi cepheye bek­liyoruz; tarihi baştan yazmaya hazır mısınız?

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı