Saglık

Beslenirken Nelere Dikkat Etmeli

Beslenirken Nelere Dikkat Etmeli Yediklerimizin Bağırsaklarımız ve Sağlığımız Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İnce Bağırsaklar ve Yediklerimiz;Pankreas enzimleri ve safra veya karaciğer enzimleri bağırsaklara gelen gıdayı hazma devam eder.
İnce bağırsakta emilemeyen gıdalar kalın bağırsağa gönderilir. Kalın bağırsakta besinler mikroplar ile işlem görerek vitamin ve proteinler üretilir. Bir nevi geri dönüşüm kutusu gibi. Burada üretilen besinler  vanöz damarla karaciğere ve oradan bütün vücuda iletilir.

Bugün 6 yaş altı çocukların neredeyse hepsinin dışkı kültüründe pamukçuk mantarına rastlanmaktadır. Mantarlar virüsten daha kuvvetlidir. Bağırsakta sindirim bozulduğu için ve sentetik gıda alındığı için gıdalar sindirilemez.

Bu nedenle mantar katkı maddelerini sindirmeye çalışır. Mikroplar, virüsler, tek hücreliler, parazitler, mantarlar vücutta temizlik yapar.
Midedeki hazmın bozulmasıyla çürümeye başlayan kütleler ve parçalar bağırsaklara indiğinde de çürümeye devam eder. Bağırsaklardaki çürüme kandaki lökositleri (akyuvarlar) arttırır. Bağışıklık sistemi bu duruma karşı koruma programı geliştirmek zorunda kalır. Bu hata, her yemekle birlikte tekrarlandıkça, bağışıklık yetmezliğine kadar götürür.
Ancak taze meyve ve sebzelerin lifleri, çekirdekleri ve kabuklarında böyle bir tehlike söz konusu değildir, Bunlar bağırsaklarda yaşayan yararlı mikroplan arttırır. Bunun için meyve ve sebzeleri kabuklarıyla ve birkaç çekirdeğiyle birlikte yemek gerekir.
Mizaca uymayan veya birbirine uygun olmayıp, hazmı için ayrı enzimler gerektiren yemekler
birbiriyle karıştırıldığında sindirilemeden çürür ve mayalanmaya başlar. Bunun sonucu oluşan zehirli ve asitli kalıntılar bağırsaklarda yaşayan faydalı mikropları öldürür, sinir uçlarını zehirleyerek bağırsakların hareketini yavaşlatır ve kabızlık ortaya çıkar.

Beslenmedeki hatalar devam ettikçe bağırsak duvarları kanalizasyon boruları gibi zehirli, yağlı atıklarla kaplanır, bağırsaklar genişler, cepler oluşur. Ceplerde dışkısal taşlar toplanır ve yıllarca orada kalır. Bağırsakların iç zarında yer alan ve görevi zehirli kalıntıları kana karıştırmadan dışarı atmak olan tüycükleri çürütür. Tüycüklerin çürümesiyle kelleşen bağır saklarda yaralar oluşur. Böylece bağırsakların iç dokuları, faydalı maddelerin yanısıra zararlı, toksik maddeleri de kana karıştırır. Zararlı maddelerin kılcal damar damarlardan doku sıvılarına kolayca geçerek hücreye ulaşmaya çalışır.

Bulunduğumuz ortamlardaki  kimyasal maddelerin zararından tamamen kurtulmak zor. En güvenlisi zararların farkında olarak asgari düzeye indirmek.
Sağlıklı insan, her öğünden sonra büyük abdeste çıkmalıdır.Gün boyu yenen öğün sayısı birden fazla ama büyük abdeste günde bir defa çıkılıyorsa kabızlık, iki günde bir ise sağlığın tehlikede olduğuna işarettir.


Sağlıklı olmak isteyen, yediği her yemekten sonra büyük abdeste çıkmadıkca bağırsakları rahatlatan bağırsakları rahatlatan meyveler ve salata hariç ikinci bir yemek yememeli, bu kurala ömür boyu dikkat etmelidir.

Bol meyve ve salata yemek kabızlığı önler. Yemeğin yüzde altmışı çiğ olmalıdır; yüzde kırkı pişmiş yemek ve ekmek olabilir.

ettikçe bağırsak duvarları kanalizasyon borubarı eibi zehirli, yağlı atıklarla kaplanır, bağırsaklar genişler, cepler oluşur.

Bu yazı Aidin Salih hanımefendinin sağlığından önce vermiş olduğu konferanslardan derlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı