İcatlar&Buluşlarİlginç Bilgiler Rekorlar

Beton Çadır Nedir

Beton Çadır Nedir ? Beton Çadır Nerelerde Nasıl Kullanılmakta 

Beton Çadır Nedir ? Beton Çadır Nerelerde Nasıl Kullanılmakta

Şişirildikten sonra su ile ıslatılmasının ardından sertleşe­rek yapıya dönüşen Beton Çadır’lar kırsal alanlarda barınma amaçlı kullanılmasının yanısıra savunma bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları ve maden şirketleri  kanada gibi bölğelerde başta olmak üzere bir çok kurum tarafından tercih ediliyor.

Çimento emdirilmiş esnek kumaşlardan olu­şan beton bez şeritlerle kaplı çadır elekt rikll fan İle şişirlllyor. Bu çadırın üstünde­ki kumaş hortumla sulanıyor ve kuruma­ya bırakılıyor. Beton 24 saat içinde tama­men sertleşerek kullanıma hazır hale geli­yor. Kökleri olan bitkiler bu beton çadır bi­nanın yüzeyinde büyümüyor ama yosunola- biliyor. Bu şekilde bahçenize uyum sağla­yan bu beton çadırın ömrü 10 yılın üzerine çıkıyor. Barınaklar, -35 derece kadar soğu­ğa ve ağır kar yüküne dayanıklı mı diye test edildi. Buna rağmen -40 derecelerde bu yapı yapılabiliyor mu diye denenmesi önerilmiyor. Bir torba içinde yapı olarak kamufile edilen, yanmaz, su geçirmez ve kimyasal olarak dayanıkIı beton kumaş, bir bina yükünde sonra aynı özellik­leri taşıyor. Bir sandıkta hava taşınabilen çadır, 25 metrekare İlk ve 54 metrekarelik modelleri arasıyla 1.800 ve 3.100 kg ağır­lığında 25m’lik çadır 2 kişi ta­rafından 45 dakikada, 54 metrekare”lik ise 1 saatte kurulabiliyor. Hız­lı kurumayı önlemek için gün batınımda kurulması öneril!’ yor. 25 m2‘lik çadırda 7 kişi birlikte barınabiliyor veya 4 kişi karyola ile kalabiliyor. 54 m2‘lik çadırda ise 15 kişi barınabiliyor.

Tünelleri astarlamanın yanı sıra duvarları güçlendir­me veya sele karşı önlem ola­rak kullanılabiliyor. Beton Ça­dır, 28.516 Dolar İle 35.193 Dolar arasında bir fiyatta satılıyor. Kanada’da satılanı  1500 barınağın çoğunlukla bireysel kullanı­cılar tarafından satın alındığı biliniyor.

Beton çadır, William Crawford ve Peter Brewin tarafından London’s Royal College of Art’da mühendislik alanında yüksek lisanslarını yaparken icat edildi.

 

2004 yılında üretilen Beton Çadır ar­tık dünya genelinde savunma bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları ve ma­den şirketleri başta olmak üzere öir çok kurum tarafından kullanılmakta­dır. Kanada’da barınak isteyen ve ku­lübesi zarar gören bir çok kişi bu çadırları kullanmakta.

Şişirildikten sonra su He ıslatılmasının ardından sertleşe­rek yapıya dönüşen Beton Çadırlar kırsal alanlarda barın­ma amaçtı kullanılmasının yanıstra savunma bakanlıkları, si­vil toptum kuruluştan ve maden şirketleri başta olmak üzere bir çok kurum tarafından tercih ediliyor.

 

Ça­dırı kaplayan beton kumaş hen­dek ve tünelleri astarlamanın yanı sıra duvarları güçlendir­me veya sele karşı önlem ola­rak kullanılabiliyor. Beton Çadırlar pişirildikten sonra su ile ıslatılmasının ardından sertleşerek yapıya dönüşen Beton Çadırlar kırsal alanlarda barınak amaçlı kullanılmasının yanısıra savunma bakanlıkları, si­lil toplum kuruluşları ve maden şirketleri başta olmak üzere bir çok kurum tarafından tercih ediliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı