Kültür-Sanat

Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı

Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı

Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzisl’nln (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın işbirliğiyle ve Sabancı Holdlng’in sponsorlusunda düzenlediği, “Efsane İstanbul: Blzantlon’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı” sergisi açıldı ve ziyaretcilerini bekliyor.

İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıy­la daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini gözler önüne seren sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya,Constantlnopolis’ten İstanbul’a; Bi­zans ve OsmanlI İmparatorluklarına baş­kentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferl’nde olduğu gibi yağma yoluyla çe­şitli ülkelere dağılmış hâzineleri bir ara­ya getiriyor.

Sergide; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspan­ya, İtalya, Katar, Macaristan, Portekiz, Rusya ve Yunanistan’daki önde gelen kurumlardan seçilen 500 eser yer alıyor. Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve  yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 56 müzeden seçilen aserler, Türkiye’de benzeri görülmemiş bir sergilemeyle, ilk kez bir arada sunuluyor.

Sergi, doğal limnanı, Doğu ile batı arasındaki  emsalsiz konumu ile güçlü hükümdarların elinde çağın en büyük kentlerinden birine dönüşen; görkemli yapıları ticaret yollarının getirdiği zenginliği ile daima elde edilmek istenilen İstanbul’un uzun geçmişini anlatmayı amaçlıyor,

Tarih öncesi çağlarda kıtaları ayırıp denizleri birleştiren bir yer kabuğu sarsıntısının biçimlediği coğrafyada yer alan İstanbul’un 6000 yıllık geçmişi, insanlık tarihinin bütün aşamalarını da yansıtıyor.

Aziz Mercurios Betlmll Fresk 13, -14, yüzyıl Sıva üstüne boya 167x105x11 cm Env. No. 4608 T İstanbul Arkeoloji Müzeleri İstanbul, Türkiye

Küçük bir yerleşimden basit bir ticaret kolonisine dönüşürken Roma imparatorluğumun bir vilayeti olarak Doğu iie Batı arasında önemli bir kavşak noktası oluşturan Bizansın 1600 yıldan uzun bir süre Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti oldu. İki kıtanın kesişme noktasındaki stratejik telime doğal limanıyla tarihi boyunca elde edilmek istenen, efsane şehir İstanbul her seferinde küllerinden Anka kuşu gibi yeniden doğan İstanbul, yeni hükümdarlarının yönetiminde yeniçağın en parlak başkentlerinden biri haline geldi. OsmanlI İmparatorluğumun barındırdığı etnik ve dini çeşitlilik başkente de yansıdı, İslâmi din olarak seçmiş bir imparatorluğun yönetiminde Müslüman, Hıristiyan ve Musevi cemaatleriyle zengin bir kent mozaiği oluştu,

Sergi, tarihin bir evresinde ona hükmetmiş hükümdarlardan gü­nümüze ulaşmış belgeler ve dünyanın uzak köşelerinden gele* rek tekrar buluşan İstanbul kökenli eserler aracılısıyla bu şehri uzun geçmişini bir kere daha hatırlatmayı amaçlıyor.

İstanbul, onu ilk kez görenleri tarih boyunca hep şaşırtmıştır, Bugün de bizleri burada doğup büyüyenleri bile şaşırırtmaya ediyor. Kentin en eski yerleşim bölgesinde başlayan bir kazı ile üzerinde binlerce kişinin her an yürüdüğü yüzeyin  6 metre altında onlarca gemiyle birlikte sakladığı bir kayırma ve günümüzden sekiz bin yıl önce yaşamış kentin mezarlarını çıkardığı gibi, onu çepeçevre saran toprağının altında hala uyuyan geçmişi ile pek çok sırrı saklı halde durmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı