Kebab TarifleriYurt İçi Tatil

Burdur Rehberi

Burdur Rehberi

Genellikle Antalya’ya giderken yanından geçilip gidilen bir kent Burdur.

Oysa güzelim gölü ve diğer zenginlikleri ile gezilip görülmesi gereken bir yer. Yörede ilk yerleşim Hitit dönemine kadar uzanıyor. Gölün antik dönemdeki adı Ascania’ydı.Kuzey kıyısında antik Lysinia kenti vardı. Kentten Hellenistik kalıntılar var.

Kent merkezindeki Ulu Cami 14. yy. eseri.

Burdur Müzesi Bulgurlu Medrese’de, Kremna antik kentinden buluntular önemli eserleri.

Burdur Gölü 180 dönüm, en derin yeri 110 metre. Suyu çok tuzlu, balık yok.

Salda Gölü Yeşilova’ya 4 km. Türkiye’nin en derin ve suyu en berrak gölü. Çevresi kızıl ve kara çam ormanları ile sarılı. Sazan ve yılan balığı bulunuyor. Avlanma yasağı var. Sahilinde yer yer kumsallar bulunuyor, yüzmeye uygun. Çevrede güzel kır lokantaları var. Bir de otel, insuyu Mağarası Türkiye’nin turizme açılmış en uzun mağarası, 567 metre.

Sagalassos 1460 metre yükseklikte kurulmuş bir antik kent. Ağlasun ilçesine yedi km. İlk kazılar 1990’da başladı.

Burdur-Özsarı Kebap Salonu

Burdurun şiş köftesi çok ünlüdür. Burdurlu ve Antalyalı şiş köfteciler bu lezzetin orijini konusunda sık sık polemiğe girerler. Bu kebapta et kadar ızgara başındaki ocakçı da önemli rol oynar.

Burdur’da Gazi Caddesinde Vilayet Konağı’nın tam karşısındaki Özsarı Kebap Salonu, ünlü Burdur şişini en iyi, en lezzetli pişiren yerlerden biri. Özellikle hafta sonlarında burayı bedelli askerlik yapanlar doldurur. Yer bulunmaz. Bu şiş köftenin ünü bu bedelli askerler sayesinde neredeyse bütün dünyada meşhur. Özsarı Kebap Salonunun arka tarafında came- kanla kapanmış salon eskiden çardakların gitgetidl|i bir bahçedeydi. Şimdiki1 kapalı halini biraz yadırgadım.

Uğur Yavuzkan şiş köftenin sırların şöyle anlatıyor:

“150 Kiloyu geçmeyen süt danası oglak kaburga kısmından çıkan etin kıyma­sından şişleri yapıyoruz, İçinde hiçbir katkı maddesi yok. Sadece tuz kul­lanıyoruz. Köfteyi lezzetli kılan unsur, kıymanın yoğurulmısı ve kıvamın­da pişirilmesidir. İlk önce etin sinirlerini ayıklıyoruz daha sonra makinede çekiyoruz. Etin sulanması için çok az içyağı ekliyoruz. Ocakta pişmesi çok önemli. Közden ziyade, içindeki kızgın yağla kendi kendine pişmesidir. Burdur şişi çok pişip, kavrulmaz. Genelde sulu yenmesi makbuldür. Pideleri de şişlerin yağına bularız. Burdur şiş kesinlikle sıcak yenmelidir. Burdura gelip de Burdur şiş yemeden dönen kişi yok gibidir,”

 

Mehmet Yaşın şöyle  değerlendiriyor:

Böylesine sade bir etten, böylesine muhteşem bir Lezzet nasıl doğmuş şaştım kaldım. Şişleri yiyince damağım bayram yerine döndü.

Ünlü İnsuyu Mağarası’nı ziyaret etmek, Burdur Gölü’nde kuşları izlemek veya burada askerlik yapan yakınınızı ziyaret etmek için Burdur’a gelirseniz Özsarı Kebap Salonu’na mutlaka uğrayın. Buranın şiş köftelerinin yanı sıra özel peynirle ve kıymayla yapılan pidelerinin tadı da unutulacak gibi değil. Yalnız bu muhteşem tatlara kanıp, kararında yemezseniz mide fesadına uğrayabilirsiniz. Benden söylemesi.

Özsarı Kebap Salonu

Gazi Caddesi No: 14 Burdur Tel : 0 248 233 16 08

Kaynak : Lezzet Durakları-Mehmet Yaşın

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı