GüzellikSaglık

CİLT SAĞLIĞI VE BİLİNMESİ GEREKENLER

CİLT SAĞLIĞI VE CİLT TE KIŞ BAKIMI

CİLT SAĞLIĞIMIZ VE YAPILMASI GEREKENLER,CİLT KIZARIKLIĞI VE YAŞLANMA ETKİSİ

 

Değişen hava koşulları ve sert rüzgarlar, cildin kış aylarında canlı bir görünüme sahip olmasını engelliyor. Üstelik kış aylarında yapılan cilt bakım hataları da zorlu hava koşullarına eklenince cildin matlaşması kaçınılmaz oluyor.

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günler, cildinizi kış mevsimine hazırlamanın tamzamanı. Peki, kış aylarında sağlıklı bir cilde sahip olmak için neler yapmalısınız?

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Erbil, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.Yaz mevsimini geride bıraktık. Şimdi,yaz boyunca güneş vedeniz suyu gibi pek çok dış etkenemaruz kalan cildinizi dinlendirme ve kışa hazırlama zamanı. Cildinizi soğuk kış günlerinde korumak için yapmanız gerekenleribiliyor musunuz? Kış aylarında cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğinden mevsimin olumsuz etkilerinden korunmaya, en çok karşılaşılan cilt sorunlarının çözüm önerilerinden beslenme rutinine dahil edilmesi gerekenlere kadar pekçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

EN ÖNEMLİ ADIM, CİLDİ ÖLÜDERİDEN ARINDIRMAK

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr.Hakan Erbil, yaz sonunda ençok karşılaşılan cilt sorunlarının başında güneşe fazla maruz kalmanın sonucu olarak ortaya çıkan, genellikle kahverengi, bazı durumlarda ise beyaz renkte izlenen lekelerin yer aldığını söylüyor.“Aslında bu lekeler, cildimizin kendini güneşten korumak için fazla miktarda salgıladığı melanin birikmesi sonucunda oluşuyor.Cildin kendini yenilemesinin yavaşladığı 35 yaş üstü kişilerdedaha sık görülmekle birlikte,gençler ve ergenler de bu sorunu yaşayabiliyor” diyen Doç. Dr.Erbil, güneş lekelerinin genellikle alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun,çene, boyun, omuz ve kollar gibigüneşe yoğun olarak maruz kalan bölgelerde ortaya çıktığını sözlerineekliyor. Lekelerin oluşumunda birçok faktörün yer aldığınıdile getiren Doç. Dr. Erbil, “Enönemli iki faktör, genetik yatkınlıkve ultraviyole ışınlarına (gözlegörülmeyen zararlı güneşışınları) maruz kalmak.

Bunun dışında gebelik, doğum kontro lilaçları, agresif kozmetik uygulamalar, kabuklanma oluşturan lazer uygulamaları, ilaçlar ve guatr hastalığı diğer nedenler arasında yer alıyor. Tedavi edilmeyenve tekrar tekrar her yaz güneşhasarı alan pigmentasyon kalıcı oluyor, kendiliğinden iyileşmiyor.Pigmentasyon şikayeti olan hastalar, bu lekelerin basit güneş lekeleri olup olmadığı ve oluşum nedenlerinin saptanması açısından dermatologlardan bilgi almalı” diyor.Cildimizi sonbahar, kış ve daha ışıksız-soğuk günlere hazırlamada en önemli adımın, cildi ölü deriden arındırmak olduğunu belirtenDoç. Dr. Erbil, bu noktada hemyüz hemde vücut için geçerli olan peelinglerin çeşidini iyi belirlemek gerektiğine de dikkat çekiyor veekliyor: “Ancak cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt, güneşe karşı çok hassas olduğundan kışın gündüzleri yüksek güneş koruma faktörü içeren kremle koruma sağlanmalı.


Değişen hava koşulları ve sert rüzgarlar, cildin kış aylarında canlı bir görünüme sahip olmasını engelliyor. Üstelik kışaylarında yapılan cilt bakım hataları da zorlu hava koşullarına eklenince cildin matlaşması kaçınılmaz oluyor. Ayrıca UV ışınlarının zararlı etkileri,yalnızca yazın değil, kış aylarındada ciltte ciddi hasarlara yol açabiliyor. Doç. Dr. Erbil, bu sebeple kışın dışarı çıkarken enaz 30 SPF koruma faktörü içerenkrem kullanılmasını tavsiye ediyor. Makyajdan önce baz olarak koruma faktörlü ürün kullanılmasının ya da koruma faktörlü renkli nemlendiricilerintercih edilmesinin, kış boyunca sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için önemli olduğunu söyleyenDoç. Dr. Erbil, “Cilt tipine uygun nemlendiriciyi seçerek kuru soğuklarda cildin nem dengesi korunmalı. Kış aylarında gliserin,lanolin ve benzeri maddeleri içeren nemlendirici ürünler tercih edilmeli. Cilde haftada bir yoğun nem maskesi yapmak daetkili” diyor.

HYALURONİKASİT DESTEĞİ ÖNEMLİ

Kış aylarında cilt; mat, nemsiz vesolgun bir görünüme bürünüyor.Cildin sağlıklı, nemli ve pürüzsüzgörünmesine yardımcı olanhyaluronik asit, vücutta üretilenve derimiz için olmazsa olmazbir yapı taşı. Bumadde birçokbesinden alınabiliyor. Ancak tıbbi araştırmalar, gıdalarla alınmasının yeterli olmadığını gösteriyor.Ayrıca yaş ilerledikçe vücuttaki üretimi de azalıyor. Bunun sonucunda yaşlanma belirtileriolan ciltte kuruluk ve kırışıklıklarortaya çıkıyor. Doç. Dr. Erbil,“Bu durumun düzeltilebilmesi için kış aylarında cilde dışarıdan yeterli miktarda hyaluronik asit verilmeli” diyor.

CİLT KIZARIKLIĞI NASIL ÖNLENİR?

Kış aylarında hemen herkesinkarşılaştığı sorunlardan biri de ciltkızarıklığı. Peki, bunu önlemekiçin nasıl önlemler alınabilir? Doç.Dr. Erbil, konuyla ilgili olarak“Açık tenli kişilerin kışın en çokrahatsız oldukları durum, hiçkuşkusuz kızaran yanak ve burunçevresidir. Kızarıklık, küçük bir bölgedeyse yeşil pigmentli renkeşitleyiciler, kapatıcıdan önce kızarıklığı hafifletmeye yardımcıolur. Geniş bir bölgede kızarıklık problemi olanlar ise yatıştırıcı özelliğe sahip nemlendirici kremler kullanmalı” diyor.

KIŞ AYLARINDACİLTBAKIMI

Soğuk havalarda cildin tahriş olmaya daha meyilli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erbil, bu yüzden sabun veya alkol içeriklicilt temizleme jeli yerine makyajtemizleme sütü ya da köpük formundaki ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.“İçeriğinde fosfolipit, lesitin,esansiyel yağ asitleri, petrolatüm içerikleri olan kısaca daha çok yağ içeren cilt ürünleri kullanılmalı.Karma ve yağlı ciltler, bu problemle çok karşılaşmasa dakış kuruluğuna önlem olarak salisilik ve glikolik asit içerikli ürünleri fazla kullanmamaya özen göstermeli” diyen Doç. Dr.Erbil, bu tarz ürünlerin, cildi daha fazla kuruttuğu için soğukla birleştiğinde tahrişe neden olabileceğini de sözlerine ekliyor.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENİN

Cildimizin sağlıklı ürünlere ençok ihtiyaç duyduğu kış aylarında meyve-sebze ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Soğuktan zarar görmüş cildin, kendini onarabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeken önemli faktörlerden biri Doç. Dr. Erbil, “Vücudun kışaylarında ihtiyaç duyduğu A, Cve E vitaminlerini besinlerden sağlayamıyorsanız ek gıdalara başvurmak gerekir. Ayrıca, kuru ciltlerin özellikle ihtiyaç duyduğuyağ dengesine kavuşması için Omega-3 ve selenyum içeren balık ağırlıklı besinler tüketmeniz vücudun soğuğa karşı direncini artırır. Ciltteki nem kaybını kolaylaştıran kafeinli içecekler mümkün olduğu kadar azaltılarak bitkisel çayların cildi olumlu etkileyen güçlerinden de yararlanılmalı” diyor.

GÜNDE ENAZ 8 BARDAK SU İÇİN

Su, hayatın temel kaynağını veaynı zamanda vücudumuzun yüzde 70’ini oluşturuyor
Tüm canlıların yaşam kaynağıolduğu gibi, derinin de genç kalabilmesindeki en temel unsur.“Su, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak, cildin güzelleşmesinede yardımcı oluyor” diyen Doç.Dr. Erbil, bu nedenle vücudun su ihtiyacının karşılanması gerektiğine dikkat çekiyor: “Kışında su tüketiminin gerektiği ölçüde yapılması ve öneririm.

”ELLERİNİZİ VE DUDAKLARINIZI DA İHMAL ETMEYİN

Vücudumuzda soğuktan ençok etkilenen bölgeler arasında ellerimiz ve dudaklarımız da yeralıyor. Doç. Dr. Erbil, “Bunun için ilk yapmanız gereken, iyi ve yoğun nemlendirici özellikli bir elkremi kullanmak olmalı. Ayrıca yaşlılık belirtilerinin kendini ilk gösterdiği yerlerden biri de ellerdir.Bu nedenle kış aylarında evden çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucu özellikli bir el kremi kullanılabilir. Rüzgar, soğuk hava veüst solunum yolları enfeksiyonları gibi kış mevsiminde sıkça görülendış faktörler, dudakların sağlığını olumsuz etkiler. Deri üzerinde çatlamalar, kurumalar ve ölü hücre birikintileri oluşur. Özellikle kış mevsiminde ani hava değişimlerine maruz kalan, korunmasız dudaklarımız neme ihtiyaç duyar.Günlük bakımda nemlendirici dudak kremi kullanılması sağlıklı ve canlı görünüm dudaklar içinetkili olur” diyor.
Cilt tipine uygun nemlendiriciyi seçerek kuru soğuklarda cildin nem dengesi korunmalı. Kış aylarında gliserin,lanolin ve benzeri maddeleri içeren nemlendirici ürünler tercih edilmeli.

Şebnem CAN KILINÇARSLAN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı