İcatlar&BuluşlarSaglık

Çin Büyük Başarı Yapay Kalp

Çin büyük bir başarıya imza atarak geliştirmeyi suni kalp başardılar

Pekin’de geliştirilmiş olan suni kalpte kullanılmakta olan roket teknolojisiyle damarlar dahada azca büyük zarar görecek ve kan dahada uzun zaman pompalanabilecek.

Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Kuruluşu (CASC) bünyesinde faaliyet göstermekte olan Çin Roket Gönderme Teknolojisi Akademisi ve Tiencin Teda Enternasyonal Kardiyovasküler Hastanesi’nin işbirlikli geliştirmiş olduğu kalbin, pekçok insana büyük olasılıkla ümit olabileceği tahmin ediliyor.

 Geliştirilmiş olduğu teknoloji sebebiyle “uzay kalbi” adı da verilmiş olan suni kalp, öncelikle bir takım kontrol ve deneylerden geçirildikten sonra hayvanlar üstünde denenmeye başlıyacak.

Belli bir alandaki nesnelerin herhangi bir cihazın temas etmesine ihtiyaç gerek olmadan manyetik alanla hareket ettirilebilmesine olanak  sağlamış olan manyetik akışkan teknolojisi suni kalpteki sarsıntı ve titreşimleri minumum seviyelere düşürmesi mümkün olabilecek.

Bu durumda suni kalbin dahada aktif ve daha stabil bir şekilde çalışabilmesi sağlanmış olurken, güç deposu da kalbe dahada uzun müddet güç aktarabilmesi mümkün hale gelebilecek . Busayede suni kalbin dahada uzun ömürlü olabilmesi sağlanması mümkün hale gelmiş olacak.

Genel olarak kalp nakli beklerken yada naklin mümkün olmaması durumunda kullanılmakta olan suni kalplerin, ortalama olarak piyasadaki satış fiyatı 152 bin doları bulabilen ithal suni kalplere nazaran piyasada satış fiyatının dahada uygun olması tahmini edilmekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı