ŞEHİR REHBERİTatil

Cittaslow ve Ülkemizdeki Cittaslow Yerleşimleri

Cittaslow Nedir ?Cittaslow Krıterleri Nelerdir

Cittaslow Kentlerin Yerel Kimligini Koruyor

Farklı ülkelerde farklı kentler benzer sorunlarla karşı karşıya. Çin’de de İtalya’da da Türkiye’de de kentler kimliklerini kaybetmekte ve birbirine benzer hale gelmekte. Oysa her kentin; ikliminden, tarihinden, doğasından, geleneklerinden, kültüründen ve toplumsal yapısından oluşan bir kimliği, bir ruhu var.

1999 YILINDA İTALYA’DA KURULAN BİRLİĞİN TEMEL AMACI; YAŞAMIN İYİ OLDUĞU KENTLERİN BİR ARAYA GELMESİ VE KENT SAKİNLERİNE DAHA İYİ BİR YAŞAM SUNABİLMEK İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPILMASI.

Cittaslow uluslararası bir belediyeler birligi. Finlandiya’dan Çin’e, Avustralya’dan Ispanya’ya 30 ülkeye yayılmıs ve kendi kimliklerine sahip çıkmak isteyen kentlerin katıldıgı bir hareket. 1999 yılında Italya’da kurulan birligin temel amacı; yasamın iyi oldugu kentlerin bir araya gelmesi ve kent sakinlerine daha iyi bir yasamsunabilmek için  isbirligi yapılması. Farklı ülkelerde farklı kentler benzer sorunlarla karsı karsıya. Çin’de de Italya’da da Türkiye’de de kentler kimliklerinin kaybetmekte, birbirine benzer hale gelmekte. Oysa her kentin ikliminden, tarihinden, dogasından, geleneklerinden, kültüründen ve toplumsal yapısından olusan bir kimligi, bir ruhu var. Yüzlerce, hatta binlerce yılda olusan bu kimlik o kenti diger kentlerden ayıran unsur. Kent meydanındaki kahve, ara sokaktaki kasap, bakkal, yüzlerce yıldır yapılan bir yerel yemek, ne zamandan beri varoldugu bilinmeyen bir gelenek, yörede yetisen sebze veya meyveler o kenti olusturmakta. Günümüzde küresellesmenin yıkıcı etkisi özellikle küçük kentlerin bu özelliklerini kaybetmesine neden olmakta. Turistik bölgelerdeki kent meydanlarında,
aynı uluslararası kahve zincirlerini, fast food restoranlarını, hatta aynı hediyelik esyaları bulmak mümkün. Sadece turistik kentlerde degil diger kentlerde de bu aynılasma görülebiliyor. Çorba gibi basit bir örnegi düsünürseniz, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bir lokantada mercimek çorbası bulabilirsiniz ancak o yöreye ait yemekleri bulamayabilirsiniz. Cittaslow sadece yemek alanında degil kentin bütün degerlerini korumak için bir yol haritası.

CITTASLOW BİRLİĞİ’NE ÜYE OLABİLMEK İÇİN TARIM, TURİZM, YEREL ÜRETİM, ESNAF, TARİH, DOĞA, MİSAFİRPERVERLİK GİBİ ALT BAŞLIKLARDA 72 KRİTER HAKKINDA ÇALIŞMALARI YERİNE GETİRMEK GEREKMEKTEDİR.

Suyun, havanın temizligini kanıtlanması gibi ölçülebilir ve net kriterler oldugu gibi yerel üreticilerin ürünlerini satabilecegi yerler olusturması gibi kentin kendi kosullarına göre gerçeklestirebilecegi kriterler de bulunmakta. Seferihisar’da Sıgacık Kaleiçi’nde üretici pazarı kurulurken Taraklı’da yerel üreticileri meydanda restore edilen kösklerin altındaki dükkanlarda bulabilirsiniz.Kriterlerin asıl amacı kentin her açıdan kendi ayakları üzerinde durmasını saglamak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, yerel el sanatlarının yaygınlasması, halkın turizm sektöründe yer alması, yerel üretimin canlandırılması, peyzaj uygulamalarında yerel bitkilerin ve verimli agaçların (yemiş agaçları gibi) kullanılması kentin ekonomik ve iklim krizlerine karsı direncini arttırmayı hedeflemekte.

Cittaslow Türkiye

Cittaslow Türkiye Türkiye’nin Cittaslow’la tanışması 2009 yılında Izmir’in Seferihisar ilçesinin Cittaslow adaylıgını açıklamasıyla basladı. Belediye Baskanı Tunç Soyer’in herhangi bir turizm kenti olmak yerine sürdürüle bilir ve kendi degerlerine sahip çıkan bir kent olusturmak için Cittaslow olmayı hedeflediklerini açıklamasıyla süreç basladı. 6 ay içerisinde Cittaslow adaylık dosyasını hazırlayan Seferihisar, 2009 yılında Cittaslow sertifikasını kazanarak Türkiye’nin ilk sakin sehri oldu.

SUYUN, HAVANIN TEMİZLİĞİNİN KANITLANMASI GİBİ ÖLÇÜLEBİLİR VE NET KRİTERLER OLDUĞU GİBİ YEREL ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİNİ SATABİLECEĞİ YERLER OLUŞTURMASI GİBİ, KENTİN KENDİ KOŞULLARINA GÖRE GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİ KRİTERLER DE BULUNMAKTA.

Cittaslow Birligi’ne üye olabilmek içintarım, turizm, yerel üretim, esnaf, tarih,doga, misafirperverlik gibi alt baslıklarda 72 kriter hakkında çalısmalar yerine getirmek gerekmekte. Bu kriterler bir kentin nasıl sürdürülebilir olacagını, nasıl kendi degerlerine sahip çıkabilecegini ortaya koyan bir yol haritası.

Günümüzde Cittaslow Urfa’dan Ordu’ya, Artvin’den Mugla’ya 14 kente yayılmıstır. Cittaslow’a üye olmak isteyen kentler öncelikle kentlerini tanıtan bir adaylık mektubu hazırlayarak Cittaslow Türkiye Koordinasyonun basvurmaktadır. Basvuru mektubu üzerinden yapılan ön degerlendirmeyi geçen kentler ziyaret edilmekte ve kriterler açısından sahip oldukları degerler incelenmektedir.İlk degerlendirme ziyareti sonucu eksikleri raporlanan kentlere 1 yıl süre tanınmakta bu süre içerisinde aday kent olarak eksiklerini gidermeleri beklenmektedir.
Bu süre sonunda eksiklerini gideren ve basvuru dosyalarını hazırlayan kentler tekrar degerlendirilmektedir. Geçer
puan alan dosyalar onay için Italya’nın Orvieto kentinde yer alan Genel Merkeze gönderilmektedir. Genel Merkez
tarafından da onaylanan kentler Cittaslow sertifikası kazanmaktadır.

Cittaslow Türkiye Organizasyonu Seferihisar Belediye Baskanı Tunç Soyer Cittaslow Türkiye agının koordinatörü ve Uluslararası Cittaslow Birligi’nin Baskan Yardımcısıdır. Cittaslow Türkiye agını yurtdısında 2009 yılından beri basarı ile temsil etmektedir. Cittaslow Türkiye agının teknik koordinatörü olarak görev alan Bülent Köstem agın
iç iletisimi, kentlerin degerlendirilmesi ve denetlenmesi alanlarını koordine etmektedir. Cittaslow Türkiye
koordinasyonunda ayrıca Candas Balta ve Samet Akboga yer almaktadır.

Kentlerin degerlendirilmesi, Cittaslow hareketine yönelik bilimsel bilgilerin üretilmesi ve yönlendirilmesi alanında faaliyet gösteren Cittaslow Türkiye Bilim Komitesinin bes üyesi vardır. Turizm alanında çalısan Prof. Dr. Irfan Arıkan,miletisim alanında çalısan Prof. Dr. Murat Barkan, tarım alanında çalısan Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Türkiye’nin ilk turizm hukukçusu Ilker Ünsever ve aynı zamanda Uluslararası Bilim Komitesi üyesi olan ve Türkiye’de Slow Food agını kuran isimlerden biri olan Prof. Dr. Rıdvan Yurtseven. Bilim komitesi aday ve üye
kentlerde düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılmakta ve Cittaslow adına gerçeklestiren bilimsel faaliyetleri
yürütmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı