Anne ÇocukSaglık

Çocuğunuza Şişmansın Demeyin

Çocuğunuza Şişmansın Demekten Sakının

Dikkat eger bir çocuğunuz varsa ve kilo problemi varsa yada bu problem yeni yeni oluşmaya başlamışsa bunu onun yüzüne vurmayın iki debir kilolu olduğunu giderek daha fazla kilo aldığını ona tekrarlamak olumlu bir etki oluşturmasının aksine çocuğunuzun giderek daha fazla kilo almasına neden olabilir.

Buda çocuğunuzun ilk yaşlarda almış olduğu kilo ile yaşmının ileri yaşlarında daha fazla problem yaşamasına ve almış oldugu bu kiloları vermesini bir hayli zor olacagını gösterir.

Dünya üzerinde yapılmış olan çeştli bilimsel çalışmalara göre Ebeveynlerin “şişmansın” dediği çocuklar daha çok kilo alıyor.

Ebeveynleri tarafından aşırı kilolu olduğu düşünülen çocukların daha fazla kilo almaya yatkın olduğu anlaşıldı.Psychological Science dergisinde yayınlanan araştırmada 2.823 AvustralyalI aile incelendi. Aileleri tarafından şişman olduğu söylenen çocukların normal kiloda olduğu düşünülen çocuklara kıyasta kilo almaya daha yatkın oldukları tespit edildi. Araştırmada ilk kez çocuklar 5 yaşındayken sorulan soruda ailelerden çocuklarını zayıf, normal, şişman veya aşırı kilolu gibi çocukları ile ilğili tanımlarmarda bulmaları ailelerden teker teker istendi.Aradan geçen 7 ile 10 senenin sonda aynı ailelere aynı sorular soruldu.Çıkan sonuçlar bu gidişatı dogrular nitelikteydi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı