Anne Çocuk

ÇOCUK SPOR VE MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUK

ÇOCUK SPOR VE MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUK

ÇOCUK SPOR VE MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUK NASIL YETiŞTiRiLiR?

Sporla ilgilenen çocuklar, kötü alışkanlıkların sağlıklarına zarar vereceğinin ve başarılarını olumsuz etkileyeceğinin bilincinde oldukları için madde bağımlılıklarına karşı da direnç gösteriyorlar.

Çocukluk dönemi, fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişim açısından en önemli dönemdir.Erken yaşlardan itibaren sporla uğraşanlar; aktif, özgüvenli, disiplinli ve başarılı olmanınyanı sıradaha sağlıklı bireyler olarak büyüyor.Günümüzde teknoloji bağımlılığı çocuklar dahar eketliliği azaltsada, sporun çocuk gelişimine olumlu tkisi her geçengündaha fazlaanlaşılıyor.Çocuklar, takım oyunu ya da bireysel spor dallarında kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu yaşayarak öğreniyorlar

Spor, özellikle de bilinçli yapılan spor, sağlıklı yaşamanın altın kurallarından biridir. Yetişkinler sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı spor yapıyorken, çocuklar için spor yapmanın önemi çok daha büyük. Henüz okula bile başlamadan önce, spora yönelen çocukların hempsikososyal hemde biyolojik gelişimlerinin daha sağlıklı olduğu görülüyor. Spor yapan çocuklarda büyüme, spor yapmayan akranlarına göre daha hızlı ve sağlıklı ilerliyor.

SAĞLIKLI BİR BEDENİN YOLU SPOR YAPMAKTAN GEÇİYOR

Uzmanlara göre, erken yaşta yapılmaya başlanan spor, kasları doğru şekilde geliştiriyor, kemikleri güçlendiriyor ve yağ hücrelerinin gereksiz büyümesini engelliyor. Ayrıca spor sırasında vücuttaki zararlı maddeler ter yoluyla atılarak mutluluk hormonu üretimi artıyor, bağışıklık sistemi güçleniyor. O nedenle düzenli ve bilinçli yapılan sporun, bireylerin daha mutlu ve kendine güvenli olmaları için katkı sağladığını görüyoruz. Spor yapan çocuklar, yaşıtlarına göre daha az stres yaşadıkları gibi, spor yapmayan çocuklara oranla daha fazla öz güvenli oluyorlar. Çocuklar büyüdükçe, sporun onların yaşamındaki katkıları çok daha önem kazanmaya başlıyor. Özellikle ergenlik dönemini de düşünürsek, ortaokul ve lise döneminde yapılan sporun, genç bir öğrencinin hayatındaki önemi paha biçilmez.

KİŞİSEL GELİŞİMLERİNEDE KATKI SAĞLIYOR

Çocuklar, ilgi ve yeteneklerine göre bireysel ya da takım sporlarına yönlendirilebiliyor. Bir takımda oynamak, çocukların yaşam için ihtiyaç duyacakları sosyal becerilerin çoğunu geliştirmelerine yardımcı olabilecek keyifli bir etkinlik olarak görülüyor. Takım oyunu çocuklara, işbirliği ve takım çalışması yapmayı, daha az bencil olmayı, diğer çocukları dinlemeyi, sabırlı olmayı, başarısızlıktan ders almayı, nezaketle kazanıp kaybetmeyi öğretiyorken, bir gruba ait olma duygusu da aşılıyor. Ayrıca, yeni arkadaşlar edinmelerine ve okul dışında da sosyal çevre kurmalarına yardımcı oluyor. Çocuklar, takım oyunu ya da bireysel spor dallarında kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu yaşayarak öğreniyorlar. Ve tabii ki, hayatlarındaki zorluklarla daha iyi mücadele edebilme özelliği ve olumsuz durumlarla başa çıkma konusunda da beceri kazanıyorlar. Bütün bu deneyimler ve alışkanlıklar çocukların daha sonra yetişkin yaşamlarında da faydalanacağı değerler olması açısından önem taşıyor.

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yürüyüş yapmanın veya bir spor dalı ile ilgilenmenin odaklanma becerisini artırdığını, spor yapan çocukların güçlü reflekslere ve yüksek odaklanma becerisine sahip olduklarını gösteriyor. Sporla ilgilenen çocuklar, kötü alışkanlıkların sağlıklarına zarar vereceğinin ve başarılarını olumsuz etkileyeceğinin bilincinde oldukları için madde bağımlılıklarına karşı da direnç gösteriyorlar.

HAYATA OLAN BAĞLILIKLARI ARTIYOR

Uzmanlara göre, büyümenin hızlı olduğu dönemlerde çocuğun bedeni çok değişken bir yapıya sahip olduğundan, genç yaşlardaki fiziksel bozuklukları önlemede ve geciktirmede de spor önemli bir rol oynuyor. Yapılan araştırmalar, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığı takdirde, bunun ileriki yıllarda da devam edebildiğini gösteriyor. Ayrıca, ileriki yaşlarda düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmak zor olduğu için, spora erken yaşlarda başlamak gerekliliği üzerinde de duruluyor. Spor yapma alışkanlığı kazanan çocuklar, plan yapma ve zaman yönetimi konularında kendini denetliyor ve bu konularda da başarılı oluyorlar. Onların fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönden gelişimleri olumlu yönde bir seyir izliyor. Böylece spor sayesinde, çocukların yaşam enerjileri ve hayata olan bağlılıkları da artmış oluyor.

ZORLUKLARA KARŞI DAHA DİRENÇLİ HALE GELİYORLAR

Spor çocuklar için boş zamanlarını geçirmek adına müthiş bir fırsat olmakla birlikte onların eğlenceli vakit geçirmesini de sağlıyor. Uzmanlara göre, düzenli spor yapılması, beslenme alışkanlığı kazanılmasına da olumlu etki ediyor. Doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı erken yaşlarda kazanılacağı için ilerde kilo problemleriyle karşılaşma ihtimali ve daha güçlü kemik ve kas yapısı oluşacağından sakatlanma riski azalıyor.

Sporla iç içe olmak vücudu en iyi şekilde kontrol etmeye de imkan tanıyor. Bunun sonucunda, beyin vücudu daha iyi kontrol edip, stresli ortamlarda ve tehlike anında sakin kalıp mantıklı hareket etmeyi sağlıyor. Spor yaparken tüm engelleri ve zorlukları kendi başına aşmayı öğrenen çocuklar, ileride karşılaşabilecekleri zor durumlara karşı da daha güçlü ve donanımlı hale geliyorlar.

AİLELERE CİDDİ BİR GÖREV DÜŞÜYOR

Uzmanlara göre, çocuklukta ortaya çıkan odaklanma ve konsantrasyon problemleri de düzenli spor alışkanlığı ile giderilebiliyor. Spor yapma alışkanlığı kazanan bir çocuk tamamen o anki performansına odaklanacağı ve yaptığı işi bitirmeye konsantre olacağı için hem eğitim hem de günlük hayatında daha başarılı olabiliyor.

 

Özetle sporun, büyüme ve gelişmenin daha iyi olması, ileride oluşabilecek hastalık risklerini azaltma, vücut sağlığının olumlu etkilenmesi, aşırı kilo alımının önlenmesi, fiziksel yeteneklerin gelişimi, stresle baş edebilme yeteneğini kazanma, ruhsal iyilik ve gelişme, bir konuya yoğunlaşma (konsantrasyon) yeteneğini kazanma, hoşgörü, iyi iletişim, saygı duyma, kendini tanıma, sebat etme, hedef koymayı öğrenme, zaman yönetimi becerisi kazanma, zorluklarla mücadele yeteneği kazanma, takım çalışmasını öğrenme gibi birçok olumlu kişilik özellikleri kazanma, kötü alışkanlıkların edinilmesini önleme gibi sayısız faydaları olduğu biliniyor. Kısaca spor, çocukların hayatlarına hareket kazandırıyor ve aktif bir yaşamın kapılarını aralıyor. Günümüzde sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinden yola çıkılarak ülkelerin eğitim programlarının içinde beden eğitimi derslerine önem verdiği, belediyelerin çocukların faydalanabileceği spor alanlarını artırmaya çalıştığı görülüyor. Çocukları spora teşvik etmek için ise ailelere ciddi bir görev düşüyor. Bunun için uzmanlar öncelikle çocuklara kulak vermenin doğru olduğu düşüncesinde birleşiyor.

Tuba MARAŞOĞLU

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı