Faydalı BilgilerKadın-Moda

Dekorasyon,Geometrik Tasarım ve Ambiyans

Ev İşyeri Dekorasyonu da Geometrik Tasarım ve Ambiyans

Ev İşyeri Dekorasyonu Geometik Tasarım ve Ambiyans Aydınlatması

Ev ve İşyeri Dekorasyonunda Malzeme Secimi Ne Tür Malzemeler İle Ev Yada İşyerinize Farklı Bir Hava Verebilirsiniz

Ev içi nde geometrik desenler kullanmak gözü yoran bir görünüm mü verir ayrıca bu algıyı renk birliktelikleriyle kırabilir miyiz?”Geometrik detaylar ev işyeri dekorasyonunda birkaç yıldır çok revaçta olarak kullanılmakta. Dokular­da ve objelerde kullanılan bu geomet­rik formlar, kişisel bir tarzın ifade aracı olarak da kullanılabilir, Doğru ve ölçülü kullanıldığında modem, stil sahibi ve dinamik bir mekan algısı yaratmaktadır.

Aksesuarlarda, tekstilde, mobilya ve ay­dınlatma elemanlarında, duvar kaplama­larında ve yer döşemelerinde karşımıza çıkan bu geometrik stili evinizin her ye­rinde kullanabilirsiniz. Tek bir duvarda geometrik desenli bir duvar kağıdıyla, mutlağınızda tezgah arasında kullanaca­ ğınız üçgen formlu şık seramiklerle, düz renkli koltuğunuzun üzerine atacağınız desenli yastıklarla, geometrik formlu aksesuarlarınızla evinize sıra dışı bir ha­reket getirebilirsiniz.

Geometrik form­lardaki tasanmlann ve desenlerin keskin hatlara sahip olması nedeniyle iç mekan­larda renk kullanımında kontrast tonlar­dan kaçınmak gerektiğini düşünüyorum. Güçlü hatlara sahip nötr renklerle kurgu­lanan geometrik etki gözünüzü yormak yerine zengin bir mekan algısı yaratacak­tır. Etkili bir parçayı tek başına odak hali­ne getirmek veya birbiriyle uyumlu renk ve formları bir arada kullanmak başarılı bir yöntem olacaktır. Geometrik form ve desenleri modem ve yalın hatlara sa­hip mobilyalarla kullanmak etkileyici bir görsellik sağlayacaktır.

Bu alanda doğal malzeme kullan­mak istendiğinde genel olarak ahşap, deri, beton ve türevi, daha az in­san eli değmiş, sade görünümlü malze­melerin öne çıktığını görmek mümkün. Bunlara ek olarak kullanılmış kağıtların dönüşümü ile elde edilen karton da bü listeye girmeye aday. Günümüzde dilim­lenmiş kütükler çok revaçta ve artık he­men her yerde bulunabiliyor. Hırdavatçı­dan alacağınız birkaç klips, kaim bir halat ve gemici düğümü ile ince dilimlenmiş kütüklerden dilediğiniz sayıda rafa sahip, tavandan yere sabitlenmiş halat üzerinde bir kütüphane ya da bölücü eleman yapa­bilirsiniz. Daha ağır bir hava vermesi açı­sından halata alternatif olarak, kütükleri deri şeritlerle duvara da bağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız birkaç kemer bile bu işi rahatlıkla görecektir. Aynca doğal kütük­ler içleri oyularak güzel ve dekoratif birer şaraplık, kaim dallan ise saksı ve kalemlik gibi daha küçük saklama alanları hah ne getirilebilir. Oluklu kartonlar, olukları yukarı gelecek şekilde yan yana kondu­ğunda bir insanı rahatlıkla taşıyabilecek güçtedir.

Söz konusu karton olunca ne yapmak istediğiniz tamamen sizin zev­kinize kalmakla beraber, eşyalarınızdan arta-kalan koruma kutularını internetten kolayca bulabileceğiniz kendin yap öne­rileri ile ciddi anlamda şık, dayanıklı ve hafif birer mobilyaya dönüştürebilir ya da çocuklannıza küçük oyun evleri yapa­rak oyuncaklarını içeride tutmasını sağla­yarak dağınıklığa engel olabilirsiniz. En­düstriyel tarz tasarlanan evlerin ıslak zeminlerinde, banyo ve mutfak dolaplarında ve raflarında tarzı yansıtmak açısın­dan doğal malzeme olarak bazen betonu ham haliyle kullanabiliyoruz. Büyük öl­çekli işler tecrübe ve makineleşme istese de, bu tarzı tercih edenler basit kalıplar yardımıyla kendilerine farklı şekillerde küçük beton raflar yaparak evlerinin de­koruna katkıda bulunabilirler.

Ambiyans Aydınlatması Nedir ? Ambiyans Aydınlatması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ambiyans aydınlatması genel tabir ile bir arka fon aydınlatmasıdır. Mekan içindeki herhangi bir fonksiyonel alan için, mesela çalışma masası gibi, yeter­li aydınlık seviyesi sağlama amacı yoktur. Ambiyans aydınlatması, konfor, aydınlık ve loşluk hissinden sorumludur ve genel de­kor içinde tüm kullanıcıları etkiler. Ayrıca kısmen ya da tamamen mekandaki aydınlık düzeylerinin birbirlerine oranlarını adres­leyeceğinden, uzun vadede kullanıcıların yaşayacağı görsel yorgunluğun da sorum­luluğunu üstlenir. Ambiyans aydınlatma­sının belirli bir alan veya alanlarda toplam aydınlığa katkıda bulunma derecesi, genel­likle mekandaki fonksiyonlara! türlerine ve fonksiyon alanlannm boyutlarına dayanır. Eğer geniş bir alan veya bölge için planla­nıyorsa sürekliliğinin olmasına dikkat edil­melidir.

Ambiyans Aydınlatması ve Çevresel Faktörler

Ambiyans aydınlatması,sürecinde mekansal ve psikolojik faktörle dikkat edilmelidir. Mekansal faktörler olarak kastettiğim mekanı tammlayabilme ve mekan kullanıcılarında boşluk duygusu yaratabilmedir. Mesela bir otel lobisinde buna mutlak önem gösterilmelidir. Ayrıca mimariye uygun veya onu tamamlayan estetik bir düzen ve ritim oluşturulabilir ve ışık etkileriyle görsel cazibe yaratılabilir. Tabii tüm bu planlamalarda görsel konfor unu­tulmaması gereken kriterlerdendir. Ambi­yans aydınlatması tavana, duvara, zemine monte armatürler ile sağlanabilir. İç mekan uygulamalarında genellikle tavana monte ürünler gömme, yan gömme, stva ustu veya pendant olarak uygulanır, bu genel yakla* şım ve kullanımın dışında farklı hedefler için de ambiyans aydınlatmasından fayda­lanılır. Bazı durumlarda sadece ambiyans aydınlatması ile fonksiyonel aydınlatma veya vurgu aydınlatması yapılabilir Mesela bir oditoryumun giriş ya da geçiş lobisini düşünün, Burada pendant uptighi ürünler ile yüz tanımaya olanak sağlayacak fonk styond bir aydınlatma ve oditoryum giriş kapılarının yanlarında kullanılacak aplik ler ile vurgu aydınlatması planlanabilir, bu durumda ambiyans aydınlatmasının genel aydınlatmaya katkısı yüzde yüz olarak düşünülebilir.

Çalışma alanlarında alanın aydınlatması planlanırken uzun sureli kon­for ve performans için ambiyans aydınlatması ile fonksiyonel aydmtettm seyiyeleri aıasmdaki oranlara çok dikkat «dilmesi gerekn bu mt alanlarda görsel yorgunluk yaratmağı içm, yüksek kontrattan kaçınılmalıdır. Evdeki sıradan yerlerde ambiyans #ydmİMmm yüksek kont mıh olabilir Mesela duyar dibinde suali koltukların olduğu bir haya dolaşımı alanı hayal edin, barudi yutendm aşağıya doğru duvar» yıkayacak şekikk pimimmiş bir lineer ayduılatma sistemi, duvarda ve koltuklar uzennde dtamaıık bir etki yara­tır feen, yürüme alanında da yeterli seviyede güvenlik ve konfor sağlayacak bir ambiyans aydınlatması oluşturacaktır.

Herhangi bir aydınlatma seviyesi tanımlaması yapılma­mış alanlarda, ambiyans aydınlatması ile bulma veya yönlendirme amaçlı olarak da kullanılabilir Burada da bir dış mekanda­ki dairesel bir merdiveni örnek olarak ve­rebiliriz.Eger bu merdiven kullanıcıların zaten tecrübe ettiği hızlı bir sirkülasyonun olmadığı bir merdiven ise, burada her ba­samakta yandan yönlendirilmiş küçük bîr spot ile ambiyans aydınlatması yapmak ye­terli olacaktır. Ambiyans aydmlatmast açil durum veya güvenlik aydınlaimast amaçlı olarak da yapılabilir.

Ayrıca mutfağınızda çuha kumaşından seçeceğiniz bir masa örtüsü runner ve amerikan srvislerinin yanına bir parça yeşillik ya da yaprak iliştirilmiş ve sicimle bağlanmış peçetelerle; ortak sunumda kullanılan ahşap servis tahtaları, beyaz pot selenler, kozalakların ortası kesilerek yapılmış isim kartlıkları ya da menüler veya masa­nın üstüne serpiştirilmiş farklı boyuttaki cam kavanozların içindeki mumlarla sof­ralarınızda doğallığı ve sıcaklığı yakalaya­bilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı