Saglık

Dengeli Beslenme Nedir? Nasıl Olmalıdır

Dengeli Beslenme Nedir? Nasıl Olmalıdır

Tüm dünyada giderek artan sağlıklı yaşam trendi; insanları farklı diyederi uygulamaya, bazı besinleri menüden ta­mamen çıkartmaya, bazı yeni besinleri de popüler gıdalar haline getirmeye yönlendir­mektedir. Undan, yağdan kor­kan şekerli gıdalan ölümcül hata gösteren diyetierle kısa süreli diyet denemeleri yapıp, sonrasında eski hayatımıza dönüp, yeniden kilo alıp di­yet döngüsünün içerisinde bir kilolu bir zayıf yaşar olduk.

Kimimiz etten başka bir şey yemiyor, kimimiz limonata ile besleniyor. Kimimiz de bilim­sel olmayan yöntemlere başvu­rarak kısa süreli çözüm arıyor. Ama sonuçolarak çagımızın hastalıgı  obezite tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor ve bunun önüne geçilemiyor. Aslında kentleşme olgusu ve yeni çağın getirdiği mo­dern hayat ile hepimiz kendi köklerimizden, anneannele­rimizin beslenme alışkanlık­larından koptuk, hareketsiz yaşar hale geldik. Mutfakta ge­çirdiğimiz zaman azaldı. Aya­küstü geçiştirdiğimiz, sırf doy­mak için ne yediğimize bile bakmadan yediğimiz öğünler­le geleneksel damak tadımızı kaybettik.

‘Dengeli Beslenme aslında sağlığımızı koruyabilmek, vucudumuzu bedenimizi geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltebilmek, ideal kiloda olabilmek için insan vücudunun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve en uygun zamanlarda alabilmek için oldukca bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Dengeli bir beslenmede tüketilmiş olan şeker ve yağ şişmanlatmaz. Aksine ne vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasında elzem rol oynar. Sabah kahvaltısında yiyeceğimiz bir dilim ekmek, öğle yemeğinde yiyeceğimiz ayçiçek yağında pişirilmiş sebze yemeği mısır yağı ile yaptığımız bulgur pilavı, özel bir kutlamada yediğimiz bir dilim baklava bizi hem mutlu eder hem de ihtiyacımız kadar yediğimizde sağlıklı bireyler olmamızı sağlar.

 

Dengeli Beslenme aslında sağlığımızı koruyabilmek, vucudumuzu bedenimizi geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltebilmek, ideal kiloda olabilmek için insan vücudunun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve en uygun zamanlarda alabilmek için oldukca bilinçli yapılması gereken bir davranış olarak tanımlanmak­tadır. Bu tanım içerisinde de vurgulandığı gibi yaşam kali­temizi ve sağlığımızı korumak için bilinçli beslenmemiz ge rekmektedir. Aksi halde den­gesiz beslenmiş oluruz. Pey­gamberimiz Hz. Muhammed de bilinçli beslenme ile ilgili hadisi şeriflerinde ve sohbet­lerinde dengeli beslenmenin önemini ifade etmiştir. Pey­gamberimizin bir hadisinde Midenin üçte birinin yemeğe, üçte birinin içeceğe, üçte biri­nin de nefes payına” ayrılması gerektiği belirtilerek iyice doy­madan sofradan kalkılması gerektiği vurgulanmıştır.

Osmanlı döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmenin ku­rallarından oluşan hıltlar ku­ranıma göre beslendirdi. Bu kurama göre gıdalar Anasın Erbaa olarak adlandırılan 4 grupta toplanarak sınıflandı­rılmıştır. Her insanda da bu 4 gruptan baskın olana göre mizaç şekillenmektedir. Bura­da önemli olan hıltlar arasın­da dengenin sağlanmasıdır. Geleneksel Çin tıbında da hayatın bir denge olduğu, Yin ve Yang arasında dengenin sağlanmasını temel alan bir yaklaşım benimsenmiştir. Ge­leneksel alternatif tıp yöntem­ lerinden bin olan Ayurveda da ise hastalıkların vücudun  ve zihnin dengesinin bozul­ması sonucu ortaya çıktığı sa­vunulur ve hastalık ortaya çık­madan önce önlem alınması gerektiğinden bahsedilir.

Sabah kahvaltısında öglen arası yada akşam yiyeceğimiz yemeklerde gerekli olan secime kurallara gereken özeni gösterisek yedğimiz yiyeceklerin dogal olmasınına dikkat eder elimizden geldiğince hazır gıdadan ve fast fod dan kacınırsak bu hepimizin sağlıaçısında oldukca olumlu sonuçlar verir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı