GüzellikSaglık

Diş Beyazlatma (Bleaching) nedir ne degildir…

Diş Beyazlatma (Bleaching)
Sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olduğumuz iyi bir ağız hijyenini güzel bir gülümseme ile tamamlamak için, diş beyazlığının gerekliliği yadsınamaz…
İnsanların saç, ten rengi farklı olduğu gibi naturel diş rengi de farklıdır, özellikle beyaz tenliklin dişleri daha san, koyu tenli Hşilerin dişleri daha beyazdır.Yaşamsal alışkanlıklarımızla, dış etkenlerle veya yapısal neden-lerle doğuştan koyu tonda olabilir. Kelişimi tamamlanmadan geçirilen pteşli hastalıklar sonucunda dişler ‘sararabilir veya 12 yaş altında kullanılan tetrasiklin grubu antibiotikler yine san, kahverengi renklenmelere sebep olur. Kanal tedavisi veya travma sonucu dişkrin rengi gri hatta koyu mora dönüşebilir. Beslenme alışkanlıklarımız; çay, kahve, sigara, kırmızı şarap gibi diş yüzeyinde renk bırakan yiyecek ve içecekler, tartarlar (diş taşları) bir süre sonra fırçalama ile geçmeyen kalıcı renklenmelere sebep olur.
hafifleterek dişkrin fiziksel yapısına zarar vermeden naturel renklerini açmada yardımcı olur Uygulama işlemi: yöntem tipi kitinin erişkin veya gelişme döneminde olması, tedavi öncesi ve sonraki aşamalara göre bazı prensipler içerir. Tedavinin başarısı ve kalıcı olabilmesi için hasta ile hekim iyi bir kordinasyon oluşturmalıdır.
Estetik kaygı yaratan bu durumlarda, profesyonel diş ağartma beyazlatma (bleaching) yöntemleri mevcut görünmeleri, renklenmeleri bir nebze olsun giderir peki bu işlem nekadar saglıklı.
Hekim muayenesi sonucu hasta beyazlatma işlemi için uygunsa, Ev Tipi ve Ofis Tipi olarak iki yöntemden biri ile tedavi başlatılabilir.
• Ev tipi

Hekimin ağızdan aldığı ölçü üzerinde, kişiye özel şeffaf ve elastik kalıplar hazırlanır. Farklı markaların ürettiği beyazlatma ürünlerinden biri şeçilerek, bu kalıplar içindeki boşluklara yeterli miktarda yerleştirilir, ağıza uygulanan kalıp ürünün kullanma talimatına göre bir süre bekletilir. 3-4 hafta günde 30 dakika veya 1 hafta günde 8 saat evde işlemi kişi kendi uygulayabilir. Ancak bu uygulama esnasında ürünün dişet-lerine taşarak zarar verme riski vardır. Bu yüzden ilk uygulamada bu yöntemde de diş hekiminden destek alınmalıdır. Ev tipi beyazlatma ile naturel diş rengi 2-3 ton açılır.
Dış etkenlerle veya yapısal olarak renkleri koyulaşmış dişlerin kimyasal beyazlatma ürünleri ile açılması işlemi, 18 yaş altı kişilerde, hamilelerde, diş etlerinin sağlıksız olduğu durumlarda, mine çatlağı ve aktif çürük varlığında uygulanmamalıdır.

• Ofis tipi;

Diş hekiminin muayenehane ortamında lazerle uyguladığı her biri 40-60 dakika süren, dişlerin yapısına ve koyuluğuna göre 1 -3 seans uygulanan, diş renginin 6-8 ton açılabildiği beyazlatma işlemidir. Diş taşlan ağızdan uzaklaştırılır, dişler temizlenir. Dudaklar, dişetleri bariyerlerle koruma altına alınarak kimyasal ürünün yumuşak dokulara temas ederek zarar vermesi engellenmiş olur. Beyazlatma jeli ön grup dişlerin ön yüzüne sürülür ve 20 dakika lazer uygulanır. Beyazlatmayı gerçekleştiren ana madde Hidrojen peroksit (%30-35 asit içerir) ve Karbamit peroksit (9610-22 asit içerir) isimli ajanların içinde bulunan oksijen molekülleridir. Aktif bileşen diş yüzeyine çöktüğünde oksijen mineye nüfuz eder ve renk açılır. Ofis tipinde lazer uygulaması ile beyazlatma jeli içindeki kimyasal daha hızlı aktive olur. Sonuç olarak daha kısa sürede ve konsantrasyonu yüksek malzeme kullanıldığından dolayı daha kalıcı bir beyazlık elde edilir.

Dişetlerinin kullanılan beyazlatma jelinden zarar görmemesi için, ev tipinde de ofis tipinde de hassas çalışma önemlidir. Beyazlatma işleminin, kimyasal urunun diş etine zarar verme riski hekim taraftadan kontrolaltında tutulduğu .taktirde dişlerin fiziksel yapışma hiçbir zararı yoktur. İşlem tamalandıktan sonra jel ve koruyucu bariyerler ağızdan uzaklaştırılır. Çok koyu ve inatçı vakalarda özel beyazlatma plakları ve jelleri 1 veya 2 kez hastaya evde uygulaması için verilerek tedavi desteklenir.

Hastanın dişlerinde ilk 24 saat hassasiyet oluşabilir. Ancak çok fazla hassasiyet oluştuğu durumlarda po tasyum nitrat içeren jeller uvgulamr ve hastaya hassas dişler için üretilen diş macunlan önerilir. Son dönem lerde kullanılan beyazlatma ürünleri ile artık uygulamadan 1 -2 gün sonra hassasiyetten eser kalmamaktadır.

Ev tipinde de ofis tipinde de tedavinin devam ettiği süreçte ve ilk 24 saatte boyalı gıdalar (çav, kahve, kola), sigara, renkli gıdalar (baharatlar, vişıie gibi) ve antifciötik ler tüketilmemelidir Açılan renk kolay kolay eskiye geri dönmez. Ancak yaşam alışkanlıkları, renkli gıdaların içeceklerin kontrolsüz kullanımı tekrar diş renklerinin koyulaşmasına sebep olabilir. Bazı durumda 2 yılda bir uygulanacak düşük maliyetli bu pekiştirme tedavisi ile kısa sürede dişler tekrar açık rengine dönüştürülebilir.

 

Diş Hekimi Tülay Karavit

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı