Yurt İçi Tatil

DOĞU EKSPRESİ İLE MASALSI BİR SERÜVEN

DOĞU EKSPRESİ İLE BAŞTAN BAŞA ANADOLU

DOĞU EKSPRESİ İLE MASALSI BİR TÜRKİYE YOLCULUĞU

Dogu Ekspresi ile masalsı bir yolculuk yapmaya ne dersiniz ?

Son yıllarda yoğun talep gören Doğu Ekspresi ile eski Türk filmlerinde gördüğünüz kompartımanlı bir trenle,üstelik de 48 lira ila 188 lira arasında değişen fiyatlarda masalsı bir yolculuk yapabilirsiniz…
Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olan, Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten Doğu
Ekspresi sayesinde, eskilerin deyimiyle ‘kara tren’e atlayıp, pespembe düşler kurarak, masal
diyarlarını andıran manzaralara doyabilirsiniz…


Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten Doğu Ekspresi, masalsı manzaralar sunan kompartımanlı tren yolculuğu için yolcularını ağırlıyor. Eski Türk filmlerini hatırlatan trenle yapılan bu uzun ve nostalji dolu yolculukta, bambaşka hayatlara ve büyüleyici manzaralara tanıklık ediliyor. Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olan ve TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen Doğu Ekspresi, Ankara’da başlayıp, Kars’ta sona eriyor. Geçen yıl 324 bin yolcuya hizmet veren Doğu Ekspresi’yle bu yılın 10 ayında 363 bin kişi yolculuk yaptı.

ÖNCE ANKARA’YA GİTMEK GEREKİYOR

Doğu Ekspresi deneyimini yaşamak isteyenlerin önce Ankara’ya gitmesi gerekiyor. Zira Türkiye’nin bu en uzun tren seferi Ankara tren garından başlıyor. İsteyenler Ankara’ya da yine trenle giderek direkt Ankara garına ulaşabilir. İstanbul’dan, Konya’dan, Eskişehir’den Ankara’ya hızlı tren seçeneği mevcut. Ayrıca, Ankara hızlı trenine binmek için Antalya’dan Konya garına, Bursa’dan Bilecik garına, Karaman’dan Konya’ya otobüs servisi de var.

DOĞU EKSPRESİ İLE KIŞIN AYRI BAHARDA AYRI GÜZELLİKLER

Doğu Ekspresi ile bembeyaz kar manzaralarını görmek isteyenler ocak-şubat aylarını, Doğu’nun yemyeşil yaylalarını görmek isteyenler ise mayıs-haziran dönemini tercih ediyor.

DOĞU EKSPRESİ KEŞFETMEYİ SEVENLERİN GÖZDESİ

Uzun süredir Ankara-Kars seferlerini sürdüren Doğu Ekspresi, özellikle gençler arasında rağbet görmesiyle popüler olmaya başladı ancak sonrasında her kesimden seyahat tutkununu fethetti. Gezgin gençlerin oluşturduğu küçük gruplar tarafından kullanılan Doğu Ekspresi, sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile farklı güzellikleri keşfetmeyi seven tüm kesimlerin ilgisini çekmeyi başardı. Aynı zamanda uygun fiyat karşılığında masalsı bir gezi deneyimi sunması, Doğu Ekspresi’nin popüler olmasını sağlayan bir diğer sebep oldu.

BİLET FİYATLARI 48 LİRADAN BAŞLIYOR

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor. Ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Yolculuk, yaklaşık 24,5 saat sürüyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor. TCDD Taşımacılık AŞ tarafından sunulan Doğu Ekspresi hizmeti, 48 lira ila 188 lira arasında değişen fiyatlarda “masalsı” bir gezi deneyimi sunuyor. Taşımacılık AŞ tarafından Doğu Ekspresi için indirimli biletler de sunuluyor. Gidiş-dönüş bileti ve “Genç Bilet” alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu indirimden, 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor.

DOĞU EKSPRESİ NERELERE UĞRUYOR?

Son yıllarda adeta fenomen olan Doğu Ekspresi güzergahı Ankara-KırıkkaleKayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’tan oluşuyor. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10- 15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri Ankara’da 17.55, Kayseri’de 00.48, Sivas’ta 04.19, Erzincan’da 10.32 olarak belirlendi.

İSTER TARİHİ GEZİ İSTER KAYAK YAPIN

Doğu Ekspresi ile Doğu’ya gelmişken bu bölgenin güzelliklerini keşfetmek için birkaç günlük farklı programlar yapabilirsiniz. Örneğin, Kars’a geldiğinizde, 1 ya da 2 gece konaklamalı bir rota oluşturarak, şehri gezebilirsiniz. Böylece Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü’nü görebilir, yörenin yemek kültürünü keşfedebilir, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve Kars Kalesi’ni gezebilirsiniz. Ayrıca kayak veya snowboard yapanlar için Erciyes (Kayseri), Ergan (Erzincan), Palandöken (Erzurum) ve Sarıkamış’a (Kars) keyifli bir ulaşım imkanı sağlanıyor.

DOĞU EKSPRESİNDE KOMPARTIMAN VE VAGON ÇEŞİTLERİ

Trende pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç farklı özellikte seyahat etme olanağı sağlanıyor. Tüm yolculuğun koltukta geçirildiği ve yataklı alternatifin bulunmadığı vagon olan Pulman’da koltukların tamamı kendi etrafında dönebiliyor. Örtülü Kuşetli ise karşılıklı ikili koltuk üzerinde ranza şeklinde yatakların bulunduğu ve 4 kişinin konaklayabildiği odaların olduğu vagona deniyor. Doğu Ekspresi’nde en çok yataklı vagon tercih ediliyor. Mini buzdolabı, özel lavabo ve rafın olduğu bu vagon tipinde, oda ısısı istenildiği gibi ayarlanıyor.

YEMEKLİ VAGONDA RESTORAN HİZMETİ VAR

Doğu Ekspresi’nde yemekli vagondaki restoranda konuklara hizmet veriliyor. 4’er kişilik masalar halinde bir restorandan oluşuyor ve oldukça uygun fiyata menü sunuluyor. Belli bir açılış-kapanış saati olmayan restoranda kahvaltı tabağı da var. Ama isteyen yanında yolluk da götürebiliyor.

Doğu Ekspresi’yle karların altında bembeyaz bir yolculuk yapmak, Çıldır Gölü’nde atlı kızak yapmak ve Ani Harabeleri’nin tarihini turla yaşamak için; Işıl Çimenbiçer 0545 513 25 96

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı