Yurt İçi Tatil

DOĞU EXPRESİ;İSTANBUL KARS SEFERİ

TRENLE DOĞU EXPRESİ VE İSTANBUL KARS SEFERİ

TRENLE İSTANBUL KARS SEFERLERİ

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın kesintisiz en uzun tren yolculuklarından biriyle İstanbul’dan Kars’a uzanmaya nedersiniz?

Perşembe’den pazara tam dört günlük bu serüven, bir dolu anı ve fotoğraf biriktirmek için ideal Kars, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 vizyonu kapsamında,Turizm Stratejisi Eylem Planı’na dahil edilen 15 ilden bir Türkiye’nin en uzak, en mahzun, en sürprizli kenti Kars’a hayranlığım yeni değil.

Orhan Pamuk’un“Kar” romanı, Nuri BilgeCeylan’ın “İklimler” ve Reh aErdem’in “Kosmos” filmleri,muhteşem Kars görüntüleri eşliğinde akıp giden mistik ve sürükleyici hikâyeleriyle beni âşık etmişti bu güzelşehre… Bu sinematografik şehri dünya gözüyle görmek vedillere destan Doğu Ekspresi’ni deneyimlemek üzere arkadaşlarımla sözleşiyoruz.

Sabah saat 10.45’te Pendik İstasyonu’nda buluşuyorve 11.15’te Ankara’ya harekete decek hızlı tren ile yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık dört saat süren yolculuğumuzun sonunda,15.30’da Ankara TCDD Garı’na varıyoruz. İki saatlik serbest zamanın ardından, TCDD tarafından organize edilen otobüsler ile saat 18.00’de bir saatli mesafede yer alan Irmak Garı’nahareket ediyoruz. 19.20’de Irmak Garı’ndan başlayan yolculuğumuz,yaklaşık 24 saat sürecek.

Kış aylarında buz tutan Çıldır Gölü üzerindeki atlı kızak safarileri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

İSTER KOLTUKLU İSTER YATAKLI

Başkentten kalkan Doğu Ekspresiile Yozgat, Kırıkkale, Kayseri, Sivas,Erzincan ve Erzurum’dan geçilerekKars’a varılıyor. Bu seyahat ile ilgilien çok sorulardan biri şu: “Trende yolculuk seçenekleri mevcut mu?”Evet, seçenekler geniş. Dilerseniz “pulman” olarak adlandırılannormal koltuklarda, isterseniz“örtülü kuşetli” denilen koltuklarınranza şeklinde yatağa dönüştüğü dört kişilik odalarda ya da “yataklı”vagonda seyahat edebilirsiniz.Ancak deneyimlerimizden yola çıkarak “Kesinlikle yataklı vagonu tercih edin” diyoruz. Çünkümalumyol uzun, 24 saatin üzerinde.

Bu nedenle konfor önemli. Yataklı vagonlarda yatakların yanı sıra,lavabo ve içinde küçük ikramların bulunduğu bir buzdolabı da bulunuyor. Odalar sıcak. Tişörtle rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.Bu noktada “Tren ve vagonlar temiz mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Temizlik konusunu hiç dert etmeyin. Yanınıza temiz çarşaf almanıza gerek yok. Çünkü çarşaflar tertemiz. Tuvalet ortak kullanılıyor, ama bu vagonda yolcu az ve seçkin olduğu için tuvaletler gayet temiz kalıyor.Ancak şurası kesin: Doğu Ekspresiile Kars yolculuğu, sevdiğiniz insanlarla birlikte yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri. Yol boyunca etkileyici manzaralara adeta doyuyoruz. Bana sorarsanız en güzel görüntüler, yolculuğun Erzincan ile Erzurum arasındaki bölümünde.

Özellikle de karlı kış günlerinde…Bir de unutmadan hatırlatmak isteriz. Yataklı vagonda seyahat etmenin önemli bir avantajı daha var: Yataklı vagonlar, trenin en sonunda olduğu için çok güzel yol fotoğrafları ve videolar çekmenizi sağlıyor.

MARKA ŞEHİR

Şafak vakti, eşsiz bir panoramaya uyanıyoruz. Fırat Nehri vekollarından Karasu ve Çaltıçaylarına zaman zaman paralel hareket ettiğimiz seyahatimiz sırasında büyüleyici manzaralar da harika fotoğraflar çekme imkânıbuluyoruz. Saat 19.00’da vardığımızKars Garı’ndan otelimize geçmekzor olmuyor. Heyecanlıyız, çünküKars tüm sürprizleriyle bizi bekliyor.Geçmişi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan ve tarihi boyunca kadim uygarlıklara ev sahipliği yapan Kars,pek çok Anadolu kenti gibi eskive yeni olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Kuzeyde, tepeye kurulu kalenin içinde ve eteklerinde yer alan eski Kars’ın çekirdeği,Kaleiçi Mahallesi. Dar ve eğriyollar boyunca düzensiz biçimde dizilmiş eski evleriyle sıkışık bir yapılar topluluğu olarak görünen bu kesim, Rus işgali sonrasındakaderine terk edilmiş. Güney yönünde ise Tahtdüzü denilen ovaya yayılan modern görünümlü yeni bir garnizon kent oluşturulmuş.Geniş, düzgün taş kaldırımlı caddeleri, büyük parkları ve düzenli ızgara planıyla dikkat çeken bölge,şehrin zengin ve modern yüzünü oluşturuyor. Kars, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 vizyonu kapsamında, Turizm Stratejisi EylemPlanı’na dahil edilen 15 ilden biri.

Bu proje ile Kars’ın Türkiye’de kültür ve turizmi geliştirilecek “marka”kentlerden biri olması hedefleniyor.“

 

BERLİN’E GELMİŞ OLMALIYIM!

”Ertesi sabah erkenden yaptığımız kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Kars gezimize devam ediyoruz.Gürcistan, Tebriz, Kafkasya ve Tiflisyolu üzerinde bulunmasındandolayı tarih boyunca önemlibir ticaret merkezi olan Kars’ın,bugünkü sosyo – kültürel yapısı,büyük ölçüde 19. yüzyıldaki 40 yıllık Rus işgali döneminde belirlenmiş.Serhat (sınır boyu) şehri Kars’ıneski bir Anadolu başkenti olduğunubilmekte fayda var. Kars, geçmişteBagratlı Krallığı’na ve Cenub-iGarbi Kafkas Hükümeti’ne(Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti)başkentlik yapmış bir sınır şehri.Urartular döneminde yazılıtarihe geçen şehir, Pers yönetimi altında bir satraplık merkezine dönüşmüş.

Selçukluların bölgeye geldiği 1064 yılına kadar yaklaşıkbeş asır boyunca Hristiyan olarak kültür kalan bölge, Selçuklu dönemindehızla İslamlaşmış. Osmanlı’nın son döneminde birçok kez işgale uğrayan kent, 1920’de yenidenTürk topraklarına katılmış. Kars halkının Millİ Mücadele yıllarında gösterdiği fedakârlıklardan ötürü şehre bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Gazi” unvanı verilmiş. Bugünkü şehre gelince…Kars’ta caddeler boyunca sıralanan yapılar, Doğu Avrupa ve Baltıkmimarisinin izlerini taşıyor. Resmîve dini yapılarda Rus, geleneksel konut mimarisinde ise Ermeni etkisi belirginlik kazanıyor.Kars’ı ayrıcalıklı kılan en önemli özelliklerden biri, 19. yüzyılda Anadolu’da imar planına kavuşanilk kent olması…Toplam sekiz caddenin kesişmesinden oluşan 16 dikdörtgen ve kare şeklinde bir imaradaları dizisine sahip olan şehir, 150küsur yıldır benzersiz dokusunu koruyor. Bir satranç tahtasına benzeyen kentin planlamasındaki önemli kavramlardan biri de bu geniş caddelerin hemen tüm köşe başlarını tutan anıtsal taş yapıların varlığı. Tek katlı binalar, dönemeait sivil mimarinin özgün konut tiplerini örnekliyor. İki katlı olanlar ise yapıldıkları dönemde kamu binası olan, ancak günümüz dekonuta çevrilen yapılar…Buzarif yapılar arasında hemen göze çarpanlar HekimEvi (CheltikovOtel), Defterdarlık Binası, Sağlık Müdürlüğü Binası, Eski Vali Konağı,Tuncer Güvensoy Evi ve kiliseye dönüştürülen Fethiye Camii…

Sanki bir Avrupa kentindeymiş hissi veren Ordu Caddesi’nde gezinirken ŞairRefik Durbaş’ın kenti betimleyen satırlarına hak vermeden edemiyor insan: “Burası Doğu’da bir kentolamaz, yanlışlıkla Berlin’e gelmiş olmalıyım…”

BİR DÜNYA MİRASI ANİ

Buraya kadar gelip Ani Tarihi  Kenti’ni gezmemek olmaz. Ani,Kars şehir merkezine yaklaşık45 kilometre uzaklıkta. 2016 YılıYazı’nda Türkiye’nin 16 kültürel varlığından biri olarak UNESCO Bu proje ile Kars’ın Türkiye’de kültür Dünya Mirası Listesi’ne dahiledilen Ani, geçmiş dönemde Paganve Hristiyan kültürlerinin, sondönemde de Müslümanlığın izlerini taşıyan çok değerli bir miras alanı.Tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapanve Orta Çağ’da önemli bir ticaretgüzergâhı olan İpek Yolu’nunKafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olan Ani,bu dönemde büyük bir gelişme göstererek bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükselmiş.

Büyük oranda ayaktakalmış olan etkileyici surları hem dini ve sivil mimarlık örnekleri hemde şehir planlaması ile OrtaÇağ kentinin bir özeti niteliğindeki Ani’de, tarih boyunca süren çok kültürlülük buradaki dini ve sivil mimarinin biçimlenmesinde etkili olmuş. 78 hektar büyüklüğündeki bir alan üzerine kurulan Ani şehri,4,5 kilometre uzunluğundaki dışsurları, sur içerisindeki kentte bulunan cami, kilise, hamam, saray,kervansaray, köprü ve benzeri yapılardan oluşmuş 21 adet tescilli taşınmaz ile birlikte arkeolojik sitalanı ilan edilmiş çok önemli bir eski yerleşim. Çeşitli Pagan, Hristiyanve Müslüman kültürlere ait mimarikalıntıların büyük bir çoğunluğunun sağlam durumda günümüze ulaştığıtarihi kentte, dinî, sivil ve askerî yapı çeşitlerinden eserler bulunuyor. Ani,ayrıca plan ve mimari özellikleri bakımından nadirlik sınıfına dahiledilebilecek eserlerin yanı sıra; ilkolma, gelenekleri aktarma, kültürel etkileşimleri yansıtma bakımındanönem taşıyan yapıları barındırıyor.İşte Ani Arkeolojik Alanı’ndagörebileceğiniz eserlerden bazıları:Anadolu’nun ilk Türk camisi olanMenuçehr Camii, Büyük Katedral(Fethiye Camii), Tigran Honents(Resimli) Kilisesi, Genç KızlarKilisesi (Bakireler Manastırı),Rahibeler Manastırı (Kız Kalesi),Abughamrents (Poladoğlu) Kilisesi,Selçuklu Sarayı ve Kervansarayı,İpek Yolu Köprüsü, İç Kale, KuşEvleri, Bostanlar Deresi Mağaraları,Ateşgede Tapınağı..

BUZDAN HAYALLER

Ardahan sınırları içerisinde kalan Çıldır Gölü, 123 kilometrekarelik büyüklüğü ile Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı su rezervi. Deniz seviyesinden tam 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası, 42 metreye ulaşıyor. Tektonik oluşumlu gölümüz, birçokdere ve pınarlarla beslenmekte.Üzerindeki minik adacıkların en büyüğü, Akçakale harabelerinin yakınında yer alıyor. Kış aylarında balıkçıların buz tutan göldeki yüzey tabakasını kırarak avlanmaları, fotoğraf tutkunlarının yoğun ilgisini çekiyor. Gölde yakalanan en önemli balık türü, aynalı sazan… Bu doğa harikası göleve güler yüzlü insanların aveda edip Kars’taki otelimize dönüyoruz. Dinlendirici bir uykunun ardından ertesi sabah saat 07.30’da otelimizin lobisinde buluşuyor ve Kars Garı’na gidiyoruz. Buradan hareket eden Doğu Ekspresi ile Kars Çayı’na paralel ilerleyerek,Sarıkamış üzerinden önce Ankara’ya, oradan aktarma yaparak İstanbul’a uzanıyoruz.Gözlerimizin pasını silen birbirinden harika görüntüler geride kalırken anlıyoruz ki Karsher mevsim güzel, ama kışın başka güzel.

Karsta Yapmadan Dönme

Doğu Ekspresi yolculuğunda kış manzaralarını fotoğraflayın,

»Kars şehir merkezinde Baltıkmimarisinin izini sürün,

»Kanlı Tabya Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’nde Kazım Karabekir’inmeşhur beyaz vagonunu görün,

»Vatan Şairi Namık Kemal’in Kars’taki evini ziyarete gidin,

»Dillere destan kaz yemeklerinin tadına bakın,»Kars’ta bir gece Kafkas Halk danslarını izleyin,

»Sevdiklerinize götürmek için Kars gravyeri ve balı alın,

»UNESCODünya Kültür Mirası Ani Tarihi Kenti’ni gezin,

»Çıldır Gölü’nde koşullar uygunsa atlı kızak yapın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı