Saglık

EGZAMA NEDİR ? EGZAMA TEDAVİSİ

EGZAMA NEDİR ? EGZAMA TEDAVİSİ VE EGZAMADAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

EGZAMA NEDİR ? EGZAMA TEDAVİSİ EGZAMADAN KORUNMA YÖNTEMLERİ  VE EGZAMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Toplumda sık görülen bir deri hastalığı olan egzama, ciltte oluşan iltihabi bir rahatsızlığı ifadeediyor. Günlük hayatta kullanılan ve karşılaşılan çeşitli maddelerin hastalığın nedeni veya alevlendiricisi olabileceğine dikkat çeken Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, dikkatedilmesi gereken noktaları paylaşarak egzama hastalığından korunma yöntemlerini anlattı.

Hastalığın özellikle kalıtsal olarak deri reaksiyonu vermeye yatkın bireylerde daha sık görüldüğünü vurgulayan Uz. Dr. Salman, meslek kadar hobilerin de etkili olabildiğini söylüyor.
Kişinin yaşam kalitesini düşüren hastalıklar arasında yer alan egzama,vücudun farklı bölgelerinde kaşıntıyla başlayan kızarıklıklarla ortaya çıkıyor. Toplumda sıkça görülen bir deri hastalığı olan egzama, “derinin üst tabakalarında yangıya sebep olan hücrelerin birikimiyle ortaya çıkan birreaksiyon” olarak tanımlanıyor.Derimizin iç ve dış etkenlerebağlı oluşan olumsuzluklara karşıtepki vermesiyle görülen bu cilthastalığı, ciltte oluşan enflamatuar(iltihabi) bir rahatsızlığı ifadeediyor.

Egzama, tip ve özelliklerine göre değişik şekillerde kendisini gösterirken, genellikle sık rastlanan ve tekrarlayan bir hastalık olarak biliniyor. Toplum genelinde bulaşıcı bir deri hastalığı sanılsa daaksine, egzama bulaşıcılık özelliğitaşımıyor.Genellikle deride kızarıklık,pullanma, kaşıntı, yanma hissi,su toplamaları, sızıntı, dahasonra kuruma ve kabuklanma ilebelirti veren egzama, vücudunher yerinde görülebiliyor.Kişinin bağışıklık sistemine göredeğişiklik gösterebilen egzama,farklı bölgelerde ve şekillerdeortaya çıkabiliyor. Özellikle bebekve çocuklarda sıkça görülen egzamanın birçok tedavi yöntemibulunuyor.

Egzamayı tetikleyici faktörler ise alerjiye yatkın kişilerde temas edilen temizlik ürünleri, kozmetikler, kişinin alerji gösterdiği bir maddeyle teması(nikel, deterjan, boya maddeler gibi), terleme, soğuk hava ve derinin kuruması, çeşitli gıdalar, vücutta bir enfeksiyon varlığı ve sigara kullanımı olarak sıralanıyor.Deri  Uzmanı Dr. KübraEsen Salman, dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşarak egzama hastalığından korunma yöntemlerini anlattı. Çeşitli meslek gruplarıyla uğraşan kişilerde egzamanın daha fazla görülebildiğini belirten Uz.Dr. Salman, “Temizlik ve bulaşıkla uğraşan kişiler, fırın işçileri,kuaförler, diş teknisyeni, doktor,hemşire gibi sağlık personelleri,çimento, tuğla, boya, resim, maket,bahçe işi ile uğraşan kişiler tahrişedici ve alerjenmaddelere daha sıkmaruz kaldıkları için el egzaması gelişmesine daha yatkındır.” diyor.Egzamanın, kaşıntı, kızarıklık,kuruluk, kepeklenme, deride kalınlaşma, su dolu kabacıklar vesulantı şeklinde görülebildiğini belirten Uz. Dr. Kübra Esen Salman,“Bazı ilaçlar ve güneş ışınları özellikle ışığa duyarlılığa bağlı gelişen egzamalarda hastalığı tetikleyebilir.Mesleki olarak yağlı ürünler,metalik sıvılarla temas ve soğutucu malzemeler irritasyona neden olabilir.” açıklamasında bulunuyor.

KAŞINTI ENÖNEMLİ BELİRTİ

Egzamanın başlangıç dönemi belirtilerinin kızarık ve şiş bir zeminde çok sayıda su dolu kabarcık ve bunların hızla açılmasıyla sulanma ve kabuklanma olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Salman,“Sonraki dönemde hafif kızarık birzeminde çok sayıda kepeklenme ve kabuklanma gözlenirken, kronik yani ilerlemiş dönemde ise deri kalınlaşmış ve üzerinde kepeklenme belirgindir; yarıklar, çatlamalar vekanama gelişebilir.” diyor. Uz. Dr.Salman, hastalığın nedenine görefarklı dönemlerde seyredebildiğini veher dönemde kaşıntı görülebildiğini sözlerine ekliyor.

TEDAVİDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Egzama tedavisiyle ilgili bilgiveren Uz. Dr. Salman, tedaviye başlamadan önce bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğinivurguluyor. Tedavi öncesindehastanın doktorunu gebelik,emzirme, dahili hastalıklar ve farklısebeplerden ötürü düzenli olarakkullanılan ilaçlarla ilgili mutlaka bilgilendirmesi gerektiğini söyleyenUz. Dr. Salman, “Deriye sürülerekuygulanan steroidli kremler kaşıntıve kızarıklığın giderilmesinde,egzamanın iyileşmesinde yararlıdır.”diyor. “Egzama sulantılı ise doktorunuzun önereceği ilaçlar ile ıslak pansuman uygulanabilir.” diyenUz. Dr. Salman, deri kalınlığınınbelirgin olduğu durumlarda ise deri kalınlığını azaltıcı tedavilerin gündeme gelebileceğini söylüyor.Hastalık çok şiddetli ise deri dışında steroidlerin ağız, damar,kas uygulamaları yoluyla daverilebildiğine dikkat çeken Uz.Dr. Salman, “Bu tedavilere yanıtalınamıyorsa pimekrolimus,siklosporin, metotreksat, fototerapi gibi diğer tedavi seçenekleri uygulanabilir.” diyor.

EGZAMA ÖNLENEBİLİR Mİ

Egzamanın tedavi yolları hakkındabilgisine başvurduğumuz Uz. Dr.Salman, tedavide yapılması gerekenen önemli şeyin nedenin saptanmasıve neden olan etkenle temastan mümkün olduğu kadar kaçınmak olduğunu vurguluyor. Su ve sabunla uzun süreli temasın derinin doğal koruyucu tabakasının kaybına neden olacağını söyleyen Uz. Dr. Salman,bu nedenle ellerin temizliğinin sabun yerine derinin pH’ına uygun,kokusuz ve renksiz bir temizleyiciyle yapılmasının daha uygun olacağın belirtiyor. Ellerin sıcak veya soğuk suyerine ılık su ile yıkanmasının daha uygun olduğunu ifade eden Uz. Dr.Salman, nemlendiricilerin derinin kaybettiği nemi kazandırma yayardımcı olabileceğini söylüyor. Uz.Dr. Salman ayrıca, temizlikte elle yıkamak yerine bulaşık ve çamaşır makinesi kullanılmasının egzamayı önleyeceğine dikkat çekiyor.Kısa süreli profilaktik eldiven kullanımının önemli olduğunu ifade eden Uz. Dr. Salman, uzunsüre eldiven kullanımının terlemeyi artırabileceğini belirtiyor. Eldiveniçine pamuklu eldiven giyilmesinin doğru olduğunu söyleyen Uz.Dr.Salman, “Pudralı eldivenler klinik bulguları şiddetlendirebildiğinden kullanımları uygun değil.” diyor. Saç şampuanlama sırasında kısa süreli eldiven giyilmesinin zayıf iritan maddelerin deriye olumsuz etkisini azaltacağına dikkat çekiyor. Uz. Dr.Salman ayrıca, tuvalet temizleme gibi uygulamalar sırasında deterjan ile ellerin temasının kesilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Egzama sorunu yaşayan kişilerindomates, portakal, limon gibibesinmaddeleriyle doğrudan eltemasından kaçınması gerektiğinibelirten Uz. Dr. Salman, saç boyamasırasında olası alerjenlerdenkaçınılmasının da önemliolduğunun altını çiziyor. Uz. Dr.Salman ayrıca, eğer meslek nedenlibir egzama düşünülüyorsa kısasüreli meslek değişikliğinin, kalıcıbir sorun varsa hekimlerin önerisiile meslek değişikliğinin gündemegelebileceğini ifade ediyor.

Temizlik ve bulaşıklauğraşan kişiler, fırınişçileri, kuaförler, dişteknisyeni, doktor,hemşire gibi sağlıkpersonelleri, çimento,tuğla, boya, resim,maket, bahçe işi ileuğraşan kişiler tahrişedici ve alerjenmaddelere daha sıkmaruz kaldıkları için elegzaması gelişmesinedaha yatkındır.”

EGZAMA ÇEŞİTLERİ NELERDİR

En sık görülen egzama türü, kırmızı döküntü ile ortaya çıkan ve kurukaşıntılı cilt olarak tanımlanan Atopik Dermatit’tir.Kontakt Dermatit:Kontakt dermatit tahriş edici maddelerle temastan kaynaklanır. Ciltte yanma, kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Tahriş edicimadde giderildiğinde iltihap da geçer.Dishidrotik Egzama:Bu egzama türü, parmakları, avuç içlerini veayak tabanlarını etkiler. Kızarık, ağrı yapan ve kaşındıran pullu ciltlekelerine neden olur. Bu egzama türü kadınlarda daha yaygındır.Numüler Dermatit:Numüler dermatit kış aylarında ciltte kuruluğave yuvarlak cilt lekelerine neden olur. Genellikle bacakları etkiler veerkeklerde daha sık görülür.Seboreik Dermatit:Seboreik dermatit kaşıntıya, kırmızı pulludöküntülere neden olur ve özellikle kafa derisinde, kaşlarda, gözkapaklarında, burnun yanlarında ve kulakların arkasında görülür.

Belit ŞENOL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı