İlginç Bilgiler Rekorlarİnsan ve Yaşam

Ekstrem Sporlar

Adranalinin Öteki Adı;Ekstrem Sporlar

Ekstrem Sporlar Tehlikenin ve Adranalinin Öteki Adı

Araştırmalar, adrenalin salgısı düzeyindeki farkı böyle kapattığımızı söylüyor. Rahat koltuğunuza yayılıp en fazla televizyonda korku filmi seyretmeyi seviyorsanız, yüce dağlardan atlayan, dev dalgalarla boğuşan insanları anlamanız mümkün değil. Ama emin olun, onlar heyecan tutkunun adranalinin doruklarında gezinmekteler!

İşte tehlikenin spordaki adı ‘ekstrem sporlar’

Diğer sporlara göre daha fazla risk ve zorluk içeren spor dalları… Ciddi yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabiliyor. Peki ama, bu ölümcül riske rağmen nedir ekstrem sporları bu kadar cazip kılan, onda olup da diğer türlerde olmayan? Ekstrem sporlar, yüksek risk algısı, yüksek konsantrasyon, heyecan ve macera duygularını üst düzeyde yaşatıyor. Nasıl mı? Kriz zamanları veya alışılmışın dışındaki durumlar, bedenimizdeki hormonların büyük bir hızla salgılanmasına yol açıyor.

Adrenalin bezlerimizde bulunan hücreler, adrenalini küçük paketler halinde depoluyor. Bu paketler de beyinden sinyal aldıkları anda içlerinde bulunan adrenalini kana bırakıyor. Ve kanımıza fazladan bir adrenalin karışmış oluyor. Dolayısıyla kalbimiz daha hızlı ve güçlü atıyor. Kan akışımız hızlanıyor, akciğerimizdeki hava girişleri genişliyor, ciğerlere daha fazla oksijen doluyor. Birbirini izleyen bütün bu süreç sonunda enerjimiz artıyor, tepki verme süremiz kısalıyor. Tabii adrenalin bezlerinin, adrenalini kana salması için gereken stresin düzeyi insandan insana değişiyor. Bu kadar da değil. Aynı kişinin stres eşiği bile zamanla farklılıklar gösterebiliyor. Aynı olaya her zaman aynı derecede heyecanlanmıyoruz. Memeli hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre adrenalin, adrenal hücrelerinin zarındaki potasyum kanallarının açılmasıyla serbest kalıyor. Bu kanalları oluşturan proteinler iki çeşit. Birinde küçük, ilave bir parça bulunuyor. Bu ek parça küçük bir protein zinciri… Bu zincir varsa kanallar daha çabuk açılıyor ve adrenalin salgısı kolaylaşıyor. Bu zincir, aynı tür içinde hayvandan hayvana bile farklılaşıyor. İnsanlarda da adrenalin düzeyi farklı… Kimimizin adrenalin salgılaması için bir maç veya bir korku filmi seyretmek yetiyor. Ama hepimize değil. Belki heyecan peşinde koşan insanlar da, çekingen ve ürkek insanlarla aynı miktarda adrenal salgısına sahip olmak için, daha büyük heyecanlara gereksinim duyuyor. Ancak heyecan bağımlılığına tek başına adrenalinin neden olmadığı öne sürülüyor. Bedenimiz adrenaline ek olarak, kortizol ve başka hormonlar da salgılıyor. Bunlar da dopamin salgısını tetikliyor. Ve dopamin, keyif verici bir madde. Kısa bir süre bol miktarda dopamine maruz kalan insanlarda keyif düzeyi artıyor. Bir heyecan dalgasıyla o keyfi yeniden yakalamak isteği de, deyim yerindeyse insanları adrenalin bağımlısı yapıyor. Ancak unutmamak gerekir ki her seferinde aynı keyfi yaşamak için heyecan düzeyinin giderek yükselmesi gerekiyor. Gördüğünüz gibi en zararsız bağımlılık bile bir tuzak içeriyor.

RAFTING

Rafting, ‘raft’ adı verilen botlarla, akış hızı yüksek nehirler üzerinde yapılan bir spor. Amaç, botunuzu devrilmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmek. Raftingin farklı zorluk dereceleri var. Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Birinci derece çok basit bir akıntıya, altıncı derece ise profesyonel raftingciler için bile imkânsızlığa işaret eder. Ancak özel bir beceri ve kondisyon gerektirmediği için, basit zorluk derecelerinde isteyen herkes rafting yapabilir. Hatta ilk iki derece için yüzme bilmek gerekmeyebilir. Ama adrenalin için iyi yüzme bilmek gerekli. Bir de sizi yönlendirecek bir rehber… Yeni başlayanlar için ülkemizdeki en ideal yer Köprülü Kanyon. Ancak dünyanın en sert akan ikinci nehri olan Çoruh’tan uzak durun.

 

BUNGEE JUMPING

İşe, bu sporu yapmaya engel hastalığınız olmadığına ilişkin yazılı bildirimle başlıyorsunuz. Ağırlığınız ölçülüyor. Güvenlik malzemesi giydirildikten sonra atlayıcı vinç tarafından yukarı çekilecek sepete bir görevliyle birlikte gerekli emniyet önlemler alınarak bindiriliyorsunuz. Vinç tarafından yaklaşık 50 metrelik yüksekliğe çıkarılarak buradan boşluğa bırakılıyorsunuz. 10 metrelik bir serbest düşüşten sonra, bedeninize zarar vermeyecek bir ivmeyle ip tarafından yavaşlatılıyorsunuz. Bitmiyor. Düştüğünüz yüksekliğin yaklaşık yüzde 70’i kadarını düşmenin salınımıyla tekrar yukarı doğru çıkıyorsunuz. Hareket, kendiliğinden durana kadar sürüyor. Bungee jumping’in avantajı, büyük bir kamyonun girebileceği her yerde, her zaman yapılabilmesi.

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Yamaç paraşütçülüğü maliyeti en düşük ve doğayla iç içe olması nedeniyle seviliyor. İyi bir eğitimle temel uçuş kontrolü becerisini birkaç günde kazanabilirsiniz. Çok hafif olduğu için sırt çantası gibi rahatlıkla taşınabiliyor. Diğer uçuş sporları gibi bir piste ihtiyaç duyulmuyor. Kolay ve çok zevkli olması yanında sporun her dalında olduğu gibi yamaç paraşütçülüğünde de kesinlikle uymanız gereken bazı kuralların olduğunu hatırlatmamız gerekli. Güvenli uçuşlar için, içinde uçtuğumuz hava katmanını kesinlikle iyi tanımalı, paraşütümüzün değişik şartlarda nasıl kullanılacağını önceden öğrenmeli ve en önemlisi kesinlikle tehlikeli tehlikenin hareketlerde bulunmamalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı