Faydalı BilgilerSaglık

En Eski Hastalıklar

Bilinen En Eski Hastalıklar nelerdir?

Cüzzam:

İnsanda kronik bulaşıcı JmastalıkfirBu hastalık ile ilgili en eski kanıt Hindistan’da bulunan 4.000 yaşındaki bir iskelettir. Cüzzamm en eski kayıtları ise M.Ö. 155 yıllarından kalma Eski Mısırlı duvar yazılarında bulunmuştur. Bu hastalığa sahip kişiler toplumdan uzaklaştırılır, koloniler halinde yaşamaları için uzaklara gönderilir ve orada ölüme terk edilirdi. Bu koloniler cüzzamlı koloniler olarak adlan­dırılmıştır. Frengi ve sedef hasta­larına yanlışlıkla cüzzam teşhisi konularak onlar da bu koloniye dahil ediliyordu.

Kanser:

Tarih boyunca çeşidi toplumlarda kendini göstermiştir. Bu konuda en erken kanıtlar Eski Mısır’da çeşitli kanser türlerini gösteren mumyalarda gözlen­miştir. Ayrıca, M.Ö. 3000 ne kadar uzanan tıbbi metinler şu anda kanser olarak adlandırdığımız bazı hastalıklardan bahseder. Halk arasında karın hastalığı veya İç hastalığı olarak da adlandırıldığı da söylenir.

Bugünlerde bildiğimiz kanserin genetik mutasyonlardan çevresel ve yaşam tarzı faktörlerine kadar değişen çok sayıda nedeni vardır, ancak kanser bulaşıcı bir has­talık değildir. Kanser dokuların kontrol edilemeyen bir şekilde
çoğalmasına: neden olur ve bunun sonucunda vücudun fizyolojik fonksiyonları bozulur. Kanser kontrol altına alınabilir ancak tam olarak tedavisi yoktur.

Kuduz:

Kuduz hastalığı M.Ö 2000 yılından beri hep aynı adla anılan bir hastalıktır. Eski dönem­lerde eğer biri kuduz hayvan tara­fından ısıtılırsa yara dağlanır veya dil altındaki kısa dil bağı kesilerek kanatılırdı. Batı’da köpeklerin boynuna anahtar bağlamanın ku­duzdan koruyacağına inanılırdı. Ayurveda’ta kuduz tedavisi için Salada bitkisi, Çin Tıbbı’nda ise Kantarid böceği, Papirüs bitkisi, talk ve glütenli pirinç ile yapılan bir kanşım kullanılmıştır. Yılda 10 milyon insan kuduz şüphesi sonucu tedavi edilir, tbn-i Sina kuduz tedavisinde homeopatik bir yaklaşım ile kuduzun kuduz ka­nıyla tedavi edilebileceğini söyler.

Sıtma:

Bu hastalığa dair deliller M.Ö. 2700 yılma, Çine kadar uzanır. Roma İmparatorluğunda geniş bir şekilde yayıldığı için “Roma Ateşi* olarak da adlan­dırılmıştır. Eski dönemlerde hastalığın tedavisi için büyülü sözler bâr kağıda yazılarak hasta kişilere bu muska takılırdı. Sıtma­nın süresi ve derecesi mikrobun gücüne, onun aktif olma sürcd ve savunma mekanizmalarına bağlıdır. Çoğu zaman 15 güne kadar uzar. 1969’da Çin’de 2000 geleneksel reçete derlenmiştir.

Bu çalışma sonunda Peygamber Süpürgesi bitkisinin (Artemisia annua) sıtmada etkili olduğu keş­fedilmiş, elde edilen bitki özüne artemisinin adı verilmişti. 1972’de bölgede kullanıldığında milyon­larca hastanın tedavisi mümkün oklu. Keşfi yapan Dr Youyou 2015 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Verem:

Bu hastalık yaklaşık 9000 yıldır insanların içindedir. Tarihi M.ö. 3000 yılına kadar uzanmış, çeşitli Eski Mısırlı mumyaların­daki iskelet kalıntılarında verem mikrobu bulunmuştur. Verem tarih boyunca büyük salgınlara neden olmuştu. Dünya Sağlık örgütü rakamlarına göre şu anda dünyada 20 milyondan fazla verem hastası vardır. Geleneksel Muti Tıbbı’nda verem tedavisi için şefkat çiçeği (Agapanthus), Afrika pelin otu (Artemisia afra), Hint keneviri, papaya, ve Kıhç bitkisi (glayöl) kullanılırdı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı