Aşk-İlişkiler Evlilik

Evlilik Listesi Nedir ? Evlik Listesi Nasıl Hazırlanır ?

Evlilk listesi oluşturmak ve evlilik listesinde dikkat edilecekler

Evlilik Listesi Nedir ? Evlik Listesi Nasıl Hazırlanır Alışverişte Nelere Dikkat Edilmeli  ?

Evlilk listesi oluşturmak hern de yakınlarınızın işini kolaylaştırmak için hemide sizin için oldukca faydalı bir uyğulamadır.İşte size evlilik listesi oluştururken birkaç ipucu…

Evlili listenizi takip edecek yakınlarınızı tek bir mağaza ile kısıtlamayın. Birden fazla seçenek sunmak kısıtlama duygusunu ortadan kaldırarak psikolojik rahatlama sağlar. Size eşya almak ise oılar için eğlenceli bir aktiviteye dönüşür.

Dilersenizde ihtiyaclarınızı aylar öncesinden hazırlayabilirsiniz bunun için yakınlarınızdan eş dost ve akrabalarınızdan yardım alabilir yada en iyisi en kolayı sosyal medyayı interneti kullanarak Google üzerinde arama yaparak size en uygun secenekleri eşyaları bulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise aynı işlevi görecek malzemelerden eşyalardan gerekli olanı seçmeniz fazla eşyadan uzak durmanız olacaktır.

Ülkemizde gün geçtikçe daha da yaygınlaşan evlilik listesi yöntefni çift­leri rahatlatırken misafirlerinize de doğru tercih yapak konusunda yardımcı oluyor. Tercihinize göre ev ve mutfak eşyaları satan mağazalar ile anlaşıp listenizi oraya bırakabilir ya da bu konuda hizmet veren profosyonel inter­net sitelerini ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Evinizin en önemli köşelerinden birisi de mutfak olacaktır bunun için ister profosyonle destek alın ister eşinizle beraber karar verin iyi düşünüp dogru karar vermelisiniz.

En çok vakit geçirilen alanlarda biri olan mutfak, bugün sadece yemek pişirme alanı olmaktan çı­kıp aile bireyleri İçin bir yaşam mekanı haline geldi. Artık. farklı ve cok sayıda eşyayı barındırdığı için mutfak­ların bütün bu kalabalığı toparlayacak kadar fonksiyonel, kutlananların rahat hareket edilebilmesi için ergonomik olması gerekiyor.

Mutfağınızda en iyi sırkülasyonu evye  ocak ve buzdolabı üçlüsünü bir üçgenin köşelerine otur­tarak sağlayabilirsiniz… Yeni kuracağınız evde yarataca­ğınız bu düzenleme mutfakta size büyük zaman kazan­dıracaktır.

Evin Metrekaresi ve Mutfak Türü

Düzenlemekte olduğunuz evinizde eğer geniş bir mutfağınız varsa rahatlıkla U mutfak kul­lanabilirsiniz. Lavabo tezgahın orta kısmına., buzdolabı ve ocak ise her iki yanına yerteşti- rilebilir. Mutfağınız kare şeklinde ise buzdola­bınızı kapıya en yakın yere koymalısınız” L mutfaklar ise küçük bir oturma grubuna im­kan verir.

Genellikte büyük metre kareli evlerde kullanılan bir mutfak türüdür. Rahat hareket  etmek ve kolay bir çalışma alanı yaratmak için mekanın ortasına ada olarak adlandırılan bir pişirme ünitesi veya çalışma tezgahı bulunur. Eğer ada geniş ise etrafına oturma gruplan yerleştirebilirsiniz; tezgâhların arası 1 m. olmalıdır.

Mutfağın küçük olduğu pir evde yaşayacaksanız çizgi mutfağı tercih edebilirsiniz. Mutfak tezgahı tek bir çizgi gibi olup tezgâh altı ve üstünde dolaplar bulunur. Alan dar olduğu İçin raf ya da cam kapaklı dolaplarla mutfak eşyalarının fazlalarını toplayabi­lirsiniz. Bu tip mutfaklarda ankastre ürünleri kullanarak yerden tasarruf sağlayacağınızı unutmayın.

Evlilk Düğün ve Beyaz Eşya Secimi

Evlilik aşamasında beyaz eşya secimi dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.Seçeceğiniz beyaz eşyaları kısa süre sonra yenilemek zorunda kalmamanız için tercih yapmanıza yardımcı olacak öneriler sunuyoruz sizlere…

Beyaz eşyanızı seçerken öncelikle evinizin yerleşim düzeni­ni dikkate almalısınız. Eğer evinizi henüz seçmediyseniz ve be­yaz eşyalarınızı önceden almak istiyorsanız standart model ter^ tercih etmelisiniz. Böylece genellikle konutların belirli ölçülerde­ki beyaz eşya kullanım alanlarına sadık kalarak, yerleşim sırasın­da problem yaşamaktan kaçınmış olursunuz.

Beyaz eşyalar eskisi gibi sadece beyaz renkten ibaret değil; son zamanlarda farklı renklerde fırın. buzdolaBuve çamaşır ma­kineleri de üretiliyor, Seçim yaparken evinizin renk düzen ve mobilya stiline uygun renk ve.modelleri tercih edebilirsiniz.Beyaz eşyalar çok kolay çizilir; bu yüzden yerleştirme düzeniniz yerde makinenizin üzerinde sivri köşelere kapaklı nesneleri bulundurmama yaözen göstermelisiniz. Eğer çamaşır  ve kurutma ma­kinenizi üst üste koyacaksanız  arasına mutlaka zedelenmeye karşı bir separatör yerleştirmelisiniz.

Fırınlar standart olarak 85yx60gx60d  ölcülerinde de üretilir. Çift bölmeli fırınlar birkaç değişik yemeği aynı anda pişirmek için idealdir. Tek bölmeli fırınlarsa daha uygun fiyatlıdır.Fırınların, gazlı ve elektrikli seçepeklerilmevruttur. Elektrikli fırınlar, ısı kontrolünü kolaylaştırdığından tercih edilebilir.Gazlı fırınlar ise özellikle dağalgazın ulaşmış olduğu evlerdealanlarında da­ha ekonomik bir tercih olacaktır turbo fırınlar türbo pervanleri sayesinde fırın içinde homojen ısı dağıtımı sağlarkem mini fırınlar küçük mttfaklarda yer kazanmak açısından oldukca idal fırın tercihleridir.

Üstten kapaklı derin donduruculu buzdolapları, klasik mo­dellerdir ve tam derin dondurucuya az ihtiyaç duyup buzdolabı­nın İçindekileri bir hamlede gözden geçirmek isteyenlere göre­dir. Çift kapakiı ve derin dondurucusu aşağıda olan modeller, sogutucutf&R içindekilerin göz seviyeslfide kalmasını sağlar ve derin dondurucu kısmı daha geniştir. Yan yana gardırop tipi buzdolapları ise derin dondurucuyu sık kullananlar için idealdir. Eğersık sık buz tüketiyorsanız, kendinize buz yapma fonksiyonu  olan bir buzdolabı seçmelisiniz.

Standart beyaz tekneli bulaşık makineleri, genellikle en ekonomik olanlandır. Lüks model için kullanılan paslanmaz çelik tekneli bulaşık makineleri ise yüksek ısılara daha çabuk çı­kabildiklerinden temizlik konusunda daha iyi sonuç verir.İç septlerin derinligi, markadan markaya değişir piyasadaki bazı modellerde ise bu özellik ayarlanabilir daha çok; tabakları uzun ve geniş tencereleri,yıkamak için hanımlar tarafından tercih edilmektedir. Bulaşık makinelerinin sü tüketimi elde yıkamaya göre 1/10 seviyesine iniyor. Bu da bulaşık makinesi kullanımı ile oluşan enerji tüketiminin,elle yıkamaya göre %50 ekonomik olduğuna uzmanlar dikkat çekiyor.

Evlilik Düğün ve Yatak Odası

Yatak odaları evde dinginliği, huzuru ve romantizmi vur­gulayan mekanlardır. Üstelik ilk yatak odası çiftler için her zaman çok özeldir… Mobilyadan kumaşa, aksesuardan yatak ör­tüsüne tüm dekoratif öğelerin belirli bir uyum ve stil bütünlüğü içerisinde olması gerekir… İster modem ister klasik olsun; yatak odalannızı renklendirmek için duvar kağıtlarından yararlanabilir­siniz Tüm odayı kaplamak yerine yatak odanızdaki derinliği ve sıcaklığı vurgulamak için sadece duvarın bir bölümüne de bu uy­gulamayı yapabilirsiniz. Çiçek ve yaprak desenleri yatak odaları­nın vazgeçilmezleri arasında…

Tekstif ürünleri dekorasyona karakter kazandırmanın en kolay yollarından bindir. .örneğin yatak başlığınızı cırt cırtlı kumaşla kapladığınızda istediğiniz zaman görünümü yenileme ve gün­celleme olanağına sahip olursunuz. Ayrıca başlık yerine bir du­var halısıda da tercih edilebilir.

Kaliteli dokuyma sahip bir yatakprtüsü tercih etmek uyku ka­litesi için doğru bir yatırım olacaktır. Bu nedenle nevresim seçi­minde de iplik sayısına dikkat,edilmeli. Milimetrekareye düşen iplik sayısının en az 200 olduğu örtüleri tercih etmenizde fayda var.

Nevresim takımları için en kaliteli pamuk türü mısır pamu­ğudur. Lifleri ne kadar uzum olursa kumaş da o kadar kaliteli  olur. Pamuklu çarşaflar her zaman dayanıklı hem de her mevsim için uygundur.Ancak sıcak iklimlerde, serin tutma özelliği nedeniy­le keten çarşaflar tercih edilebilir.

Farklı dokuma türleriyle örneğin saten takımlarla hareketli etkiler yaratabilirsiniz. Ancak yataktan’ kaymak istemiyorsanız sürekli kullanım için değil özel günler için bu kumaştan tercih etmelisiniz.

Giysi depolama ünitelerimin içlerinde gizli aydınlatma sistemi olması gece de kullanım kolaylığı sağlar. Ancak fazla ısı yaymamalarına dikkat etmelisiniz Zira yatak odanızda ekstra bir ısı yaratıp uyku sağlığınızı etkHeye- ffitirsiniz.

  • Yatak odanızda, yumuşak ve ayarlanabilen bir ışık siste­mini tercih edin.
  • Yatağınızın başucuna küçükbir abajur yerleştirerek ekstra zamanlarda kullanabileceğiniz işlevsel bir aydınlık elde edebilirsiniz.
  • Yatak odasında gün ışığı önemlidir: Yatağın konumunu ğürı ışığı alacak biçimde seçmenizde yarar var. Şeffaf beyaz tüllerle doğal gün ışığını yatak odanıza davet edin.
  • Eğer yatak odanız yeteri kadar gün ışığı almıyorsa, nevresim takımlarınızın ve yatak örtünüzün açık tonlarda ol­masına özen gösterin.

Odanızda depolama ünitesi yerleştirmek için yeteri kadar alanınız yoksa, yatağınızın alt kısmını kullanın. Eşyalarınızı işlevsel kutulara yerleştirerek yatağınızın altında muhafaza edebilirsiniz. Giysi dolabınızı maksimum depolama alanı olarak kullanın. Bu­nun ;için askı yerlerinin yanı sıra yeterli miktarda çekmece ve raf ünitesi olmasına özen gösterin. Hatta içinde sepet ve kutularını­zı da muhafaza edebileceğiniz bir giysi dolabı mükemmel çözü­mü de beraberinde getirir.

Vakumlu saklama poşetleri yatak odalarında kurtancıdır. Yatak örtülerinizi veya kıyafetlerinizi zarar görmeyecek biçimde sakla­mak için, birkaç adet vakumlu saklama torbası edinmenizi tavsi­ye ediyoruz.

Yatak odalarına ekstra konfor sağlayan ve genelde  ayak ucna yerleştirilen Josephinize tarzı dinlenme koltukları oturma sandelyeleri tercih edebilirsiniz. Yeterli alanınız varsa bu konforu kaçırmamanızı öneririz Dört direkli yataklar moderndir; sade bir perdeyle kullanıldıklarında ise romantizmi çağrıştırırlar, Bu tarz yatak secerken tavan yüksekliğinizi ölçmeniz gerektiğini unutmayın.

Evlilik Düğün ve Yemek Odası

Yeni nesil yemek odalannda farklı stilleri bir arada kullanmak ve özgür kombinasyonlar yapmak ön plana çıkıyor. Ahşap ise vazgeçilmez malzemelerin başında geliyor.

Yemek odanızda tek renk siyah yada beyaz üzerine bir tasarım seçmeyi düşünüyorsanız masa ve sandeleyelerinizin renklerini ortam renkleri ile uyumlu bir şekilde seçerek ortama çarpıcı bir derinlik katabilirsiniz.Bunun için aydınlatma seçenekleri sınırsız bir tasarım sunar sizlere örneğin yemek masanızın üzerine iddalı kırmızı bir avize asarak misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Yada koyu renkli bir ahşap masaya metal sandalyeler ile değişik bir tarz hava katmanız mümükün.Doğal şıklıktan yana olanlar için akca ağaç,meşe,kayın gibi ağaclardan masalar tercihleriniz arasında olabilir.Özellikle İskandinav tasarımlarda rasladığımız yalın düz hatlarla yemek odanızda bir tema yaramanız mümkün…

Yada kaliteli mermerden ömürlük metal ayaklı sandalya ve masa ile mutfagınızı mükkemel nbir hale gitirebilirsiniz.

Bu kombinasyonu denemekten kaçınmayın göz kamaştırıcı olduğunu göreceksiniz.Gövdesi çalik malzemeden sandeleyeler ile ahşap masa mükkemel uyumludur.

Sandelye kılıflarında ise küçük dokunuşlarla bazen büyük etkiler yaratmanız mümkün.Hem basit, hem de ekonomik bir yöntem olan sandalye kılıflarıyla mekana farklı ve yepyeni bir atmosfer kazandırılabilirsiniz. Kılıflar sadece dekoratif amaçlı olmakla kalmayıp, bilinçli bir kullanımla fonk­siyonel de olabilirler.

Küçük alanlarda kullanıma yönelik açılıp kapanan, genişleyip küçülebilen yemek masalarını tercih etmenizi öneririz, Genellikle büyük masalar, orta kısımlarından ek bir düzeneğe bağlı olan sürgü sistemiyle açılır. Küçük olanlar ise mutfaktaki küçük ye­mek köşeleri için idealdir, ihtiyaç durumunda küçük katlanır ma­saları tamamen odadan kaldırmanız da mümkün olabilir.

Evlilik Düğün ve Oturma Odası

İlk evinizin oturma odasını seçerken pratik, kullanımı kolay ve yenilikçi ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz… Bu sayede oturma odanızdaki eşyalarınızı uzun yıllar sıkılmadan kullanabilirsiniz.

Yeni evli ciftler oturma odalarının düzenin beraber tasarlamalılar bununiçin en önce dikkat etmeleri gereken rahatlık ve kullanım kolaylığı olmalıdır zira akşam işten geldimi size en fazla lazım olan bu ikisi olacaktır.Örnegin boldesenli kumaşlar yerine düz desenli kumaşlar tercih edip üzerinide desenli yastıklar yerleştirebilirler.

Oturma gurupları seçereken ilk olarak üzerindeki kumaşın slinebilir yada çıkarılabilir olmasına dikkat edin.Dogal liflerden yapılan dogal kumaşlar sizler için listenin ilk sırasında olmalı zira bu kumaşları uzun seneler gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirsiniz.

Sehpa seçimini ensona bırakmalsınız sehpa seciminde mobilyalar ile uyum ve yerden yükseklik önemli etkenler arasındadır.

Aydınlatma bir oturma odasının en önemli ayrıntılarının başında geliyor.Oturma odanızda aydınlatmayı tek biryerden direk aydınlatma yerine birçok yerden aydınlatma şeklinde seçebilirsiniz zira bu aydınlatma uzun senelerde gözlerinizi yormaz size baygınlık hissi vermez.

Oturma gurubu ve televziyon yerleştirmesi büyük önem taşır eger eviniz bol ışık güneş alıyorsa tv ünitenizin yerleşimini bunu göz önüne alarak yapmalısınız zira fazla güneş tv de parlama yapar ve gözleriniz alabilir.

Eger eviniz oturma odanız dar ise yerde duran kitaplık yada raflar yerine duvara monte edilebilien raflar kitaplıklar tercih edebilirsiniz.Bu sayede hemi eviniz daha düzenli görülür hemide yerden daha fazla tassaruf etmiş olursunuz

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı