Faydalı BilgilerKültür-Sanat

Fotoraf ve Fotograf Çekmenin Püf Noktaları

Fotografcılık ve Hepimiz Fotografcıyız

Gelişen Teknoloji İle Hepimiz Artık Fotografcıyız

Hepimiz Artık Fotografcıyız. Mobil teknolojilerin çağ atlamasıyla fotoğrafçılık da günümüzde çok farklı bir konuma yerleşti.

Cep telefonlarının gelişmiş mercek yapısı ve hemen düzenleme işlemine imkan sağlaması ortaya daha etkileyici sonuçlar çıkarmakta. Sosyal ağların büyük kitlelere ulaşmasıyla artık paylaşım yapmak fotoğraf çekmek kadar kolay bir hale geldi. Ama şu da bilinmelidir ki fotoğrafçılık hiçbir zaman bu derece basit bir uğraş olmayacaktır…

Fotoğraf bir arayışsa eğer, fotoğrafçı bulduğu ile yetinmeyip devamlı kendini geliştirmeye çalışan bir insandır. Bilinen fotoğraf tekniklerini kullanarak kendi bakış açınızı yansıtabilir, yaratıcı fotoğraf tekniklerine imza atabilirsiniz.

Ayrıca tüm standartların dışına çıkarak kendi tarzınızı ve bakış açınızı da fotoğrafa yansıtabilirsiniz.

Güzel bir fotoğraf karesi yakalamadan önce uymamız gereken kurallar ve yapmamız gerekenler de var tabii, mesela ilk olarak kullandığımız makine ya da fotoğraf çekeceğimiz telefonun kamera özelliklerini iyi tanımamız gerekir, bu en önemli aracımızdır. Dolayısı ile bu aracı ne kadar iyi tanırsanız, o kadar verimli kullanabilirsiniz.  Günümüzde kullandığımız fotoğraf makineleri diyafram, perde hızı ve odak mesafesi gibi temel ayarların dışında,  daha iyi fotoğraf çekmenize yarayacak birçok yardımcı özellik ile donatılmış durumda. Fotoğraf çekmek hiçbir zaman sadece denklanşöre basmak değildir.  Alan derinliği kontrol düğmesi, pozlama kilidi gibi kolaylaştırıcı özellikleri fotoğraf çekerken kullanmak size hız ve daha iyi fotoğraf çekme imkanı sağlayacaktır.

Bu ve benzeri bilgilere en kolay yoldan fotoğraf makinenizin kullanım kılavuzunu okuyarak ulaşabilirsiniz. Yapmamız gereken? Kendimizi fotoğraf konusunda geliştirmek tamamen bu konu üye olarak veya bir fotoğraf kulübüne katılarak arkadaş çevrenizi genişletmeniz gerekir. Bu arkadaş grubu sizinle ortak duygular paylaştığı için, birlikte fotoğraf çekimine çıkmak için doğal bir motivasyon oluşturacaktır. Bu etkinlikler de farklı fotoğraf tekniklerini öğrenme fırsatı bulacağınız gibi, farklı fotoğraf ekipmanlarını görme ve deneme imkanı da olabilir. Bu yöntem eğlenceli ve fotoğraf öğrenmek için harika bir yoldur.

Fotograf Paylaşımlarınızı Arttırın

Fotoğrafçılıkta başarıya ulaşmanın bir diğer yöntemi ise başkalarıyla deneyimlerinizi paylaşmaktır.  Bunun için bulunduğunuz yerdeki bir fotoğraf derneğine üye olarak veya bir fotoğraf kulübüne katılarak arkadaş çevrenizi genişletmeniz gerekir. Bu arkadaş grubu sizinle ortak duygular paylaştığı için, birlikte fotoğraf çeki – mine çıkmak için doğal bir motivasyon oluşturacaktır.

Fotografta Tekniğinize Önem Verin

Tekniğinizi geliştirin Fotoğraf çekmek için birçok fotoğraf tekniği var. Artık internet yardımı ile bu fotoğraf tekniklerini keşfetmek ve öğrenmek çok kolay. Öncelikle bu teknikler için hazırlanmış videoları izleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu videolar size adım adım rehberlik edecektir. Tabi bu teknikleri sadece izlemek yetmez fırsatını bulunca uygulayarak bilgiyi pekiştirmek gerekir. Kendinize fotoğraf konu – sunda bir uzmanlık konusu seçerek araştırma, uygulama ve deneyim bilgisine ulaşabilirsiniz. Bir alanda fotoğraf üretmek için öncelikle o fotoğraf türünü iyice araştırmak ve bol bol dene – meler yaparak pratiklik kazanmak gerekir. Uzmanlaşmak zaman içinde fotoğrafta derinleşmenizi, yaptığınız işten daha fazla zevk almanızı sağlayacaktır, hem belli mi olur belki böylece profesyonel fotoğraf dünyasına da adım atmış olursunuz. Bu deneyimler sizde bir disiplin oluştu – racak fotoğrafın farklı alanlarına kulaç atmanızı sağlayacaktır. Topluluk Fotoğrafı Çekerken Birçok fotoğrafçı topluluk fotoğrafları çekerken, kalabalığı kompoze etmekte zorlanır. Genellikle “Asker Pozu” denilen yanyana durma yöntemi kullanılır. Ancak bu tarz kompozisyonların çok fazla estetik bir tarafı yoktur. Topluluğun karakterini ve coşkusunu fotoğrafa aktarmak adına daha farklı düzenleme – ler yapmak gerekir. İşte size topluluk fotoğrafı çekerken kullanabileceğiniz birkaç poz alternatifi.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı