Faydalı BilgilerFaydalı Bitkilerİnsan ve Yaşam

Geleneksel Tıp ve Türkiyede’ki Aromatik Bitkiler

Geleneksel Tıp ve Türkiyede'ki Aromatik Bitkiler

Geleneksel Tıp ve Türkiyede’ki Aromatik Bitkiler

Geleneksel Tıp konusunda 2010 yılında “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ,2014 yılında “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tip Uygulamaları Yönetmeliği” çıkınca çok sevindim.

Tıp Tarihi ile uğraşmaya başladığımdan beri Geleneksel Tip ın önemini fark ettim ve bu tecrübelerin bugünkü tıbba katacağı çok şey olduğunu düşündüm.
Geleneksel Tip Yönetmeliği çıktıktan sonra birçok tıp fakültesinin “ merkez” kurduğunu öğrendim ve bunlardan birkaç tanesini yakından tanıma imkânım oldu. Burada gördüğüm tablo; araştırıcıların hali hazırda yaptıkları araştırmaları “Geleneksel Tip  şemsiyesi altında sunmalarıydı.

İkili görüşmelerim sırasında da pek çok doktor ve eczacının bu konuda Ibn-i Sina isminden başka bir bilgileri olmadığı, günlük hayatta gördüğümüz bitkisel ilaçların şarlatanca pa- zarianmastıun Geleneksel Tipimi* sanıldığı kanaatini edindim. Bu sebeple benim gibi tıp tarihçilerinin bu konuyla ilgilenenleri bilgilendirmesi gerektiğini anladım.

Yasadığımız yüzyıl modern bilim paradigmasının temelinden sarsılmasına şahitlik ederken, artçı sarsıntılardan biri de tıp alanında yaşandı.Teknolojinin ve dolayısıyla tıbbi cihazların bu kadar geliştiği bir dönemde modern tıp, paradoksal bir biçimde itibardan düşmeye başladı, kadim olan tekrar gündeme geldi.
Mevcut öp sistemi hastalık sebeplerine yoğunlaşan değil, semptomu ortadan kaldırmayı hedefleyen tedavi yöntemleri kullanırken;
MS, kanser, şeker, tansiyon gibi kronik hastalıklar karşısında büsbütün çaresiz kalmakta. Bu başarısızlığın en temel sebebi modem tıbbın, tıpkı modern bilimin diğer sahalarında olduğu gibi bilgi nesnesini parçalara ayırarak analiz etme temayülüdür. Oysa insan vücudu, organ ve sistem faaliyetlerine indirgenerek açıklanması mümkün olmayan bir bütün.
Farklı uzmanlıklara ayrılıp, insan vücudunu bu bağımsız uzmanlıklar zaviyesinden değerlendirip çözüm üretmeye çalışan modern tıp, bu en temel ilkeyi göz ardı ettiği için bir yandan tedavi ederken, öte yandan hasta etmekte.
Buna mukabil, kökleri nebevi bilgiye uzanan kadim tıp için, insan vücudu fizik ve metafizik boyutuyla birbiri içinde uyumla çalışan alt sistemleri ile beraber bir bütündür. Bir iç insicama sahip olan bu bütün, aynı zamanda bir başka bütün içindeki bir parça, daha büyük bir sistemin, kâinatın bir uzvudur.
Gelenekse] hekimler sadece insan vücuduna değil, tüm bir evrene bütüncül bir perspektiften bakmakta. Kadim zamanlarda hastalıklar sebep-sonuç ilişkisi içinde ve hikmet zaviyesinden değerlendirilmekte; tüm tedavi uygulamaları bu uyum ilkesinden hareket etmekteydi.

Ülkemizde 9.000 doğal. 3.000 de tıbbi ve aromatik bitki türü vardır. Avrupa kıtasında bulunan bitki türlerinin % 75 Türkiye de bulunmaktadır. Türkiye; haşhaş, kekik, defne yaprağı,adaçayı üretim ve ihracatında dünya birincisi bunun yanın da kırmızı biber, kimyon, anason ve nane üretimi ve İhracatında da önemli bir yere sahip.

• Dünyada tarlada üretilen 15.000 ton kekiğin 11.598 tonunu (%77) Türkiye üretiyor.2014 yılında üretilen 11.752 ton kekiğin 10.577 tonunu (%90) tek başına Denizli ili üretiyor
Kekikte en büyük müşteri olan ABD, Türkiye’den yılda 3.493 ton kekik (işlenmiş, işlenmemiş kekik ve kekik yağı) ithal ediy or ve bunun karşılığında 41 milyon $ ödüyor.
Kekik ihraç ettiğimiz diğer ülkeler ise Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda, Fransa, Japonya, ve Avustralya.
Türkiye, dünya defne yaprağı ihtiyacının % 90’ını karşılıyor.Dünyada tarlada üretilen 10.000 ton defne yaprağının 9.000 tonunu Türkiye üretiyor. Defne yaprağı dış satımı yapan birkaç ülkeden birisiyiz ve yılda 10.483
ton ihracat yapıyoruz
Dünyanın haşhaştan elde edilen tıbbı ve bilimsel amaçlı ham madde tüketimi ortalama 400 ton, bunun 129 tonunu (%32) Türkiye sağlıyor. Tıpta morfin olarak kullanılan haşhaşın dünyada ekim alanlarının %50’sl Türkiyede.(İspanya % 16 sı, Avustralya %13 , Macaristan %10,5, Hindistan %10) Dünyada haşhaş üreticisi diğer ülkeler; Avustralya, Hindistan, Fransa, İspanya ve Macaristan.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı