AlışverişFaydalı BilgilerPara Finans

Girişimcilik Nedir ?

Girişim Modelleri ve Girişimci Ruh

Girişimcilik Nedir ? Girişim Modelleri ve Girişimci Ruh

 

“Ben her yeni fikri genç olarak görürüm. Dolayısıyla o girişimin sermayedarlarının kim olduğu ve yaşının ne olduğundan ziyade ortaya koyduğu girişimin yeniliği ve gençliği daha önemlidir.”

“Türkiye’de yakın tarihte girişimcilik üzerine verebileceğimiz iyi örneklere baktığımda ise Emin Grup sahibi Emin Üstün Bey de birçok insanın hayallerini gerçekleştiren bir girişimci. Yaklaşık 30 yıldır insanlara farklı alternatifler sunarak; birçok insanın hayallerini gerçekleştiren girişimi, fikri hayata geçirmesi ve modeli geliştirmesiyle bu konuda iyi bir örnektir.”

Nihat Alayoğlu Kimdir; Hacettepe Üniversitesi, İktisat Bölümü’nden mezun olan Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, yüksek lisansını İngiltere’de tamamladıktan sonra ülkeye döndü. Akademik hayatına İstanbul Medipol Üniversitesi’nde devam eden Alayoğlu diğer yandan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Genel Sekreterliği görevini de sürdürmektedir. Alayoğlu’nun, “Aile Şirketlerinde Yönetim ve Kurumsallaşma” başlıklı bir kitabı da bulunmaktadır.

 Girişim ve girişimcilik dediğimizde ne anlamamız gerekir?

Girişim ve girişimcilik; ikisi aynı kökten gelen iki kavram. Literatüre dayalı söylersek girişim; doğrudan ürün veya hizmet ortaya koymak için; temel üretim faktörlerinin bir araya getirildiği bir organizasyonu bir yapıyı ifade eder. Girişimci ise; bunu fikir haline getiren ve hayata geçirme fikriyle yola çıkan kişidir. Bunun içerisinde ham maddesinden, insan kaynağına, teknolojiden, sermayeye ürün fikrinden, bir fikri ürüne dönüştürmeye kadar bütün süreçlerde birincil derecede rol oynayan kişiye de girişimci diyebiliriz.

“Bir girişimin başarısı, taklitleri ile ortaya çıkar!”

Türkiye’de yakın tarihte girişimcilik üzerine verebileceğiniz iyi örnekler hangileri olur? İlk aklıma gelenlerden; mesela ben Simit Sarayı’nı çok güzel bir girişim örneği olarak görüyorum. Sokaklarda küçük arabalarda satılan bir ürünü insanların buluşma mekânı haline getirip önce Türkiye markası daha sonra da dünya markası yapan güzel örneklerden biri. Bu röportajı yaptığınız derginin sahibi Emin Üstün Bey’in de yaklaşık 30 yıldır insanlara farklı alternatifler sunarak; birçok insanın hayallerini gerçekleştiren girişimi bu fikri hayata geçirmesi ve modeli geliştirmesiyle bu konuda iyi bir örnektir. Bu konuda şunu söyleyebilirim: Bir girişimin başarısı, taklitleri ile ortaya çıkar. Son zamanlarda televizyonlarda görüyorum, benzer iş modeline giren farklı markalar oluşmaya başladı. Bu aslında modelin, girişimin ne kadar başarılı olduğunun da bir başka göstergesi. Hakeza Simit Sarayı örneğinde de hızla başka markalar da oldu. Sonuç itibariyle modeli ilk bulan ve geliştiren her zaman bir adım öndedir. İlk aklımıza gelen girişimcilik isimleri bunlar oldu. Başka örnekler de var tabii.

Artık dünyanın tamamına bakmak gibi bir sorumluluğumuz var…Buradan genç girişimci adaylarına neler söylemek istersiniz?

Genç girişimci ve aday kelimeleri bunları ayrı ayrı ele almak istiyorum. Genç girişimci adayları dediğimiz zaman gençleri refere ediyor ama ben her yeni fikri genç olarak görürüm. Dolayısıyla girişimin sermayedarlarının kim olduğu ve yaşının ne olduğundan ziyade ortaya koyduğu girişimin yeniliği ve gençliği daha önemlidir. Bana göre Türkiye’de her yaş grubundan girişimcilerin hepsi; genç girişimci adayıdır. Yeni şeyler üretme potansiyeline sahiptir. Sadece genç girişimci olamayanlar ‘ben üzerime düşeni yaptım daha fazla benden bir şey beklemeyin’ diyenlerdir. Bütün girişimcilere düşen şu; dünyayı iyi takip etmek gerekiyor. Bu da sadece sosyal medyadan takip etmek anlamına da gelmiyor. Dolayısıyla dünyadaki değişimi, gelişimi yakinen takip edip proaktif davranmakla ancak biz kendimizi bir üst lige taşıyabiliriz. Ama bunlar sadece evin arkasındaki garaja girmekle olmuyor. O devir kapandı, o hikâyeler bitti. Yeni hikâyeler yazmak gerekiyor. Oto garajında Bill Gates’lerin Steve Jobs’ların bir şeyler ürettiği dönemde teknoloji bu seviyede değildi. Onlar ilk ateşi yaktılar. Girişimciler mevcut yaşanan değişimi doğru okurlarsa geleceğin nereye doğru evrildiğini öngörebilirler. Eğer geleceğin ihtiyaçlarına yönelik şeyler ortaya koyabilirlerse başarıyı yakalayabilirler. Gençlerin, genç girişimci adaylarının kendilerine önce böyle bir bakış açısı kazandırmaları gerekir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı