İnsan ve YaşamTatilYurt Dışı TatilYurt İçi Tatil

Gürkan Genç’le Bisikletle Dünya Turu

Gürkan Genç'le Pedalla

Gelecek için pedalla;Gürkan Genç’le Yollarda

“Gelecek için pedalla!” sloganıyla yola çıkan Gürkan Genç, bisikletiyle 7 yıl sürecek ve 7 kıtayı kapsayan dünya turu macerasına tüm hızıyla devam ediyor.

Gittiği ülkelerde bol bol kareler alan Gürkan Genç, bu fotoğrafları ve yazılarını kişisel web sayfası ve sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaşıyor. Siz değerli okuyucularımız için internet üzerinden iletişim kurarak Gürkan Genç’e en merak edilen soruları sorduk.

Bisikletle 6 yaşındayken tanıştım ve kullanmayı da annemden öğrendim. 15 yaşındayken bisikletimle ana yolda 10 kilometrelik bir mesafeyi katettiğimde bunu hemen aileme söylemişlerdi. Annem de “Bisikletini kilitlerim bir daha binemezsin!” demişti. Ben de kendisine “Bak dünyayı bisikletle gezerim görürsün!” diye çıkışmıştım. Tabi küçükken söylenen bu söz zaman içerisinde unutuluyor. Sistemin içine girdiğinizde önce üniversite için hazırlanırsınız, sonra üniversiteye gider bitiminde kendinizi askerde bulursunuz. Sonra kariyer hayatınız için koşturur durursunuz. Eh aileniz de sizden torun bekler. Haydi bakalım evlilik. Sonrasında çocuklar için yaşar, yaşlılığınız için birikim yaparsınız. Bir de bakmışsınız zaman uçup gitmiş. Halbuki dünya kocaman. 30 yaşında bunu fark ettiğimde mutlu değildim. İşimi gücümü her şeyi devredip gezmeye başladım. Öyle zengin veya birikimi olan biri de değilim. Aileden gelen bir zenginlik de yoktur. Ama 4 senedir dünyayı geziyorum çünkü bu benim hayalimdi.

Daha önce bu tür uzun soluklu bir tur gerçekleştirdiniz mi?

İlk turumu 2010-2011 yılları arasında aldım. Bisikletimle Türkiye’den Japonya’ya gittim. Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya. 11 ay sürdü ve 12.500 kilometre pedal çevirdim. Mart 2011 tarihinde ülkeye Japonya’dan uçakla döndüm. 9 Eylül 2012 tarihine kadar da dünya turuna çıkabilmek için çalıştım. Şu anda dünya turunda 3. senemin içindeyim. 26 ülke 31 bin km geride kaldı.

Dünya turunda takip edeceğiniz rotayı nasıl oluşturdunuz?

Zor olmadı. Tüm ülkeleri karayolundan geçerek geziyorum. Denizlere ulaştığımda gemilerle karşı tarafa geçiyorum. Dünya çapında bisiklet üstünde egale ettiğiniz herhangi bir rekor var mı? Dünya turunu bitirdiğimde Dünya’nın en büyük 5 çölünü ve en yüksek 5 araç geçiş noktasını her kıtada geçmeyi başaran ilk kişi olacağım. Şuanda yok. Fakat Türkiye’de bisikletle seyahat konusunda bir iki başarım var.

Gittiğiniz ülkelerde kendinizi ve ülkemizi tanıtmaya yönelik herhangi bir çalışmada bulunuyor musunuz?

Gittiğim her ülkenin başkentinde, gazetelere, televizyonlara çıkıyor, üniversitelerde liselerde motivasyon konuşmaları yapıyorum. Aynı şekilde bu motivasyon konuşmalarını şirketlerde de geçekleştirip para kazanıyorum. Şu ana kadar kaç ülke ve kaç km yol kat ettiniz? 4 sene içinde 38 ülke 43 Bin km yol yaptım. Dünya turu haricinde gerçekleştirdiğiniz herhangi bir girişim veya proje var mı? İnternet sayfamda yol anılarımı Türkçe, İngilizce yazar, Türkçe seslendiririm 4 senedir. Her iki ayda bir bisiklet dağıtıyorum. Her iki ayda bir eğitim bursu projem var. Her yaz gençlerin Türkiye’yi projeleri doğrultusunda gezmeleri için Gezgin Bursu veririm. Türkiye’de sporculara maddi ve ekipman desteğinde bulunurum.

Özellikle yerleşim biriminin olmadığı çöl gibi ortamlarda beslenme ve su ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Bisiklet üstünde her zaman 5 litre su ve 9 öğünlük yemek kesinlikle bulundururum. Eğer çöl gibi hiç insan görmeyeceğim alanlara gidecek olursam ekstra 30 litreye kadar su ve 15 kilo gıda taşırım. Ne tür ekipmanlara sahipsiniz?  Kamp malzemeleri, su arıtma sistemi, uydu telefonu, gps, fotoğraf ve video kameralar, ultrabook diz üstü bilgisayarı, çadır, ocak, yazlık ve kışlık malzemeler, bisikletin yedek parçaları.

Uyku ihtiyacınızı nasıl karşılıyor ve zararlı hayvanlardan nasıl korunuyorsunuz?

Çadırımda çok güzel bir şekilde uyuyorum hiç sıkıntı yaşamadım. Çadırım 4 mevsimlik bir çadır. Uyku tulumumda -40 dereceye kadar dışarıda yatabilirim. Şişme met sayesinde geceleri çok konforlu uyurum. Hayvanlardan hiç zarar gelmedi şu zamana kadar. İki ayaklı olanları var tehlike onlardan kaynaklanıyor. Bisikletle 6 yaşındayken tanıştım ve kullanmayı da annemden öğrendim. 15 yaşındayken bisikletimle ana yolda 10 kilometrelik bir mesafeyi katettiğimde bunu hemen aileme söylemişlerdi. Annem de “Bisikletini kilitlerim bir daha binemezsin!” demişti. Ben de kendisine “Bak dünyayı bisikletle gezerim görürsün!” diye çıkışmıştım. Tabi küçükken söylenen bu söz zaman içerisinde unutuluyor. Sistemin içine girdiğinizde önce üniversite için hazırlanırsınız, sonra üniversiteye gider bitiminde kendinizi askerde bulursunuz. Sonra kariyer hayatınız için koşturur durursunuz. Eh aileniz de sizden torun bekler. Haydi bakalım evlilik. Sonrasında çocuklar için yaşar, yaşlılığınız için birikim yaparsınız. Bir de bakmışsınız zaman uçup gitmiş. Halbuki dünya kocaman. 30 yaşında bunu fark ettiğimde mutlu değildim. İşimi gücümü her şeyi devredip gezmeye başladım. Öyle zengin veya birikimi olan biri de değilim. Aileden gelen bir zenginlik de yoktur. Ama 4 senedir dünyayı geziyorum çünkü bu benim hayalimdi.

Gürkan Genç Dünya turunu tamamladıktan sonra başka hedefleriniz var mı?

Her zaman hayallerim ve hedeflerim oldu. Olmak zorunda bir şeyleri başarabilmeniz için önünüze hedefler koymalısınız, hayalleriniz olmalı. Bisiklet federasyon başkanı olmayı hayal ediyorum 2023’de de parlementoya girip milletvekili sonrasında spor bakanı olmayı isterim. Bunların hiçbiri olmazsa köyüme dönerim.

 Bu projede en büyük destekçiniz kimler oldu?

Ailemin “hayalini gerçekleştir” demesi en büyük destektir benim için. Sonrasında dünya turuma hayal ortağı olan kurumların başında Atılım Üniversitesi gelir. İnternet sayfamda her birine tek tek yer vermişimdir. Turunuzun şu ana kadar geçen kısmında sizi en çok etkileyen olumlu veya olumsuz olay ne oldu? 4 senedir dünyayı geziyorum olumlu kısmı oldukça fazla internet sayfamda uzun uzun yazmışımdır hepsini. Özellikle şehir ve kırsal bölge yaşantısı her ülkede aynı. Olumsuzlukları pek sorun etmiyorum. Yaşadığım her olaydan bir ders çıkarıyorum.

Projenizin ülkemizde yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz?

Projenin ülkemde ilgi görmesi için her hangi bir girişimim olmadı. İyi bir şeyler yaptığıma inanan insanlar kendi aralarında paylaştı destekledi. Halkın takdirine kalmış. Ben geziyorum, gezerken de ülkem için iyi olduğunu düşündüğüm girişimlerde bulunuyorum.

Geçiş yapacağınız ülkeler için vize sorununu nasıl çözüyorsunuz?

Dışişleri Bakanlığımız bu konuda bana destek oluyor. Bisikletle gezeceğim tüm ülkelere ben gitmeden önce nota yazılıyor. İletişim kurma gereksiniminde o ülkenin yerel halkıyla nasıl anlaşıyorsunuz?  İngilizce bilinmiyorsa ben Türkçe konuşuyorum hiç anlaşamıyorsak beden dili. Hiç olmadı bir gülümseme kalpten bir selam yetiyor.

Son olarak söylemek veya eklemek istediğiniz birşey var mı?

4 senedir seyahat ediyorum ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Hayatı nasıl yaşayacağınız sizin elinizde. Kabul ediyorum hayatım risklerle dolu. Fakat mutluyum. Bir yaşam hakkımız var zaten amacımız mutlu yaşamak değil mi? Hayallerinizin peşinden koşarken kendinize ufak hedefler koyun ve en sonunda onlara kavuşun.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı