İnsan ve YaşamSaglık

Hıltlar ve Mizaç İlişkisi

Hıltlar ve Mizaç İlişkisi

Genel olarak eski tıpta ve günümüz tıp ve alternatif geleneksel tıppında Ateş, hava, toprak, suya yani anasır-ı erbaa (dört unsur:kan, safra, sevda, balgam), temel bu dört elementin insan bedenindeki karşılığı olarak kabul edilmekte olan bu dört sıvıya da ahlat-ı erbaa (dört hılt) denir.

Hayati sıvıların (kan, safra, sevda, balgam) kişiye özel oranda karışa rak meydana getirdiği tabiata ise mizaç denir. Dört temel mizaç tipi tanımlanmıştır:

Demevi Mizaç

Bu kişilerde kan hıkı baskındır.Yüzleri pembe-beyaz hatta kırmızıdır. İdrar kırmızıdır. Bedenleri sıcak, hafif terleme mevcuttur. Ağız tatlan tatlımsıdır, çıban ve sivilcelere yatkındırlar. Uykuları kolay gelir, esner ve gerinirler. Burunları kanamava yatkındır.

Safravi Mizaç

Safra hıkı baskındır. Buğday tenli olurlar. Vücutları sıcak, nabızları hızlıdır. Ağız tatları acı ve susuzluk hissi fazladır. İştahları azdır. Uykusuzdurlar. Mideleri kolav bulanır.Balgami Mizaç
Balgam hıkı baskındır. Beyaz ve renksiz tenli olurlar. Bedenleri soğuk, kasları gevşektir. Nabızları hatif atar. Susamazlar. Çok uyur ve tembel hareket ederler. Gayretsiz ve durgundurlar.

Sevdavi Balgam

Sevda hıkı baskındır. Kanlan kıvamlıdır. Bedenleri zayıftır, ciltleri kara ve sarıdır. Yüzlerinde parlaklık yoktur. İştahlıdırlar. Uykulan gelmez. Düşünceli ve kederli olurlar,karamsardırlar. İngilizcede bu mizaç için melankolik tanımı uygun görülmüştür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı