Teknoloji&Bilim

İnovasyon Dijital ve Dönüşüm…

İnovasyon Dijital ve Dönüşüm...

İnovasyon Dijital ve Dönüşüm…

Son yılların belki de en çok konuşulan kavramı olan dijital dönüşümün karşılığında net bir tarif bulmak çok güç. Çoğunlukla birçok şirket için süslü pazarlama malzemesi olan dijital dönüşüm ve Sanayi 4.0 kavramlarını en yalın haliyle “İnsanın teknoloji ve bağlı süreçlerle olan ahengi” olarak tarif ediyorum.

TEKNOLOJİNİN SOSYAL HAYATA YANSIMALARIİnsanlık önemli ölçüde sosyal hayatta teknoloji ile iç içe yaşamı içselleştirip refleks olarak kullanmaya başladı. Akşam eve geldiğimizde yemeksepeti’nden yemek sipariş etmek, Biletix’den konser bileti alıp, UBER çağırıp konsere gitmek, gittiğimiz konserdeki deneyimi Instagram, Facebook, Twitter gibi türlü farklı sosyal platformlardan aktarmak yalnızca bir mobil cihaz ile yaptığımız kolay vehayatımızın içinden örnekler.

Sosyal kullanımında bu kadar içselleştirilen teknolojinin iş ve üretim alanlarında halen en önemli engellerden biri olduğu gerçeği düşünülürse “dijital dönüşüm” kavramının neden ticari hayatta öncelikli gündem olduğu gayet anlaşılabilir. Gündelik hayatımızda son derece görünmez olan teknoloji, işimiz için aynı seviyede değil ve bu durum organizasyonları kuşak bağımsız olarak kendinden uzaklaştırıyor. Henüz makine-makine, makine-sistem etkileşiminde kat edilmesi gereken önemli mesafeler varken, insan-sistem-makine etkileşimindeki büyük açık şirketler için hem yenilikçi üretim, hem doğrudan müşteri etkileşimi, hem de organizasyonel verimliği baltalıyor.

GRİ ALANLAR VAR

Bir diğer gri alan da net bir tarif ve reçetenin olmayışı. Bugün yaptığı iş, ucundan teknolojiye dokunsun dokunmasın bütün şirketler ve şahısların tek gündemi; “dijital dönüşüm”. İş modeli tasarlayandan, telefon santrali satana kadar giden geniş bir yelpazeden söz ediyoruz. Ekipman yatırımı, bulut geçişi, CRM, mobil telefon hattı veya birkaç basit IoT uygulaması ile işletim sistemi yükleri gibi dijital dönüşüm veya Endüstri 4.0’a geçmenin mümkün olduğu algısı konferans konferans satılıyor.Fakat asıl gerçek çıkacağınız uzun bir yolculuk.

NEREDEN BAŞLANMALI?

Bu yolculuğunuzdaki yollar kısa aralıklarla değişecek. Kullandığınız araçlar ve kaynaklar da aynı biçimde kısa aralıklarla değişecek. Niyetten sonraki en önemli ihtiyacınız ise bir çerçeve stratejisi. Bu stratejinin iki temel unsuru da insan ve teknoloji… Ne tek başına müşteri/çalışan odaklı, ne de salt teknoloji yatırımlarınız dijital dönüşüm yolunda fayda sağlamaz.

İNOVASYON ODAKLI DİJİTAL YETENEKLERİN ÖNEMİ

İnovasyon odaklı dijital yetenekler endüstri bağımsız şirketler için geleceğin en önemli varlıkları. Yeni nesil ürün ve servislerinizle rakiplerinizle aranızda fark oluşturacak yegâne kaynağınız dijital odaklı bu profiller olacak. Bu profillerin de Google, Amazon, Microsoft gibi şirketler varken sizi tercih etmeleri için çok çaba harcamanız gerekiyor. Bu noktada şirket kültürünüzden daha fazlasını, alışkanlık ve reflekslerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Son olarak; doğru çerçeve planınız ve doğru iş ortaklarınız olduğuna emin olup daima bütünsel gelişimi hedefleyin. Dijital dönüşüm yolculuğunda niyetten sonraki en önemli ihtiyacınız bir çerçeve stratejisi. Bu stratejinin iki temel unsuru da insan ve teknoloji… Ne tek başına müşteri/çalışan odaklı, ne de salt teknoloji yatırımlarınız dijital dönüşüm yolunda fayda sağlamaz.

Umut AYDIN Knowledge Experts – CEO

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı