AlışverişSaglık

İnsanlar’da Seçme Duyğusu

İnsanlar’da Seçme Duğusu ve Alışveriş,İnsanlar Alışveriş Sırasında Yada Birşeyi Seçerken Nelere Dikkat Ediyor.

Diyelim ki yakında geçireceğiniz bir operasyon için bir cenah seçiyorsunuz ve bir tanesi hariç bütün adayların profillerinde hasta ölümlerine dair veriler bulunuyor. Eksik bilginin olumsuz olduğunu farz edip o doktoru listenizden silersiniz değil mi?

Yeni bir araştırmanın söylediğine göre bu durum böyle olmayabilir. Doktorları değinlendirmek veya seçmekle görevlendirilen 1700 kişinin dahil olduğu bir dizi laborafuvaı deneyinde, katılımcılar eksik bilgiler konusunda fazlasıyla hoş görıilü davrandı. Doktor güvenilirliği değerlendirmelerine odaklı biı deneyde, araştırmacılar eksik bilginin bulunduğu Uç durum tasarladı: bazı katılımcılara bilginin laslgele kaldır ildiği söylendi, diğerlerine doktorun “paylaşmadığı” söylendi ve kalanlara da doktorun “paylaşmayı reddettiği” söylendi. Yalnızca üçüncü grup eksik verilere hassasiyet gösterdi. Başka bir deneyde, doktorun puanlarını paylaşmayı reddettiği söylenen katılımcıların aynı doktoru seçme oranının, doktorun puanlarının düşük olduğu söylenenlere göre daha yüksek olduğu görüldü.

Söz konusu bulgular, insanların eksik bilgiyi olabilecek en kötü şekilde yorumlayabileceğini söyleyen oyun kuramına göre tahmin edilenin aksi yönde çıktı.

“İnsanlardan eksik bilgiden doğru Çıkarımlar yapmalarını bekleyemeyiz.” diyor araştırmacılar. “Sonuç olarak; ürün ve hizmet satanlar için, müşterinin karar alma sürecinde değerli ve alakalı olan her bilginin paylaşılmasının zorunlu kılınmasını öneriyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı