Saglık

İnterval Antrenman ve Faydaları

İnterval Antrenman Nedir ? İnterval Antrenmanın Faydaları

İnterval antrenmanı, kısaca ve aşırı  yoğun bir koşunun devamında eşit veya çok daha uzun bir kendini yeniden toparlayabilme (recovery) sürecini içermekte olan, temelde insanı daha yüksek tempolara alışmasına yol açan antrenman türüdür denebilir.

Michael Buchleitner and Patricia Kaiser run through Vienna after the Wings for Life World Run press conference at John Harris fitness center in Vienna, Austria on January 21st, 2014 // Philipp Schuster/Red Bull Content Pool // P-20140124-00044 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

En yani en anlaşılır ve sade ifadesiyle, bir ısınmanın ardından 2 dakikalık hayli yüksek ritmde koştuktan sonra, 2-3 dk. nefes düzelene dek hafif tempo veya yürüme biçminde yapılmakta olan hazırlık çalışması bir interval antrenmanı sayılır.Vucuda yağ yakma konusunda oldukca büyük fayda sağlar.

Kısa süreli egzersizlerde kalp ritmini yüksekte tutmak yağ yakınımı arttırır mı?

Uzun süredir spor yapanların vücudu karbonhidrat depolarım tasarruflu kullanarak kısa sürede yağdan enerji sağlar. Böylece kısa süreli ve kalp ritminin yüksek olduğu bir antrenmanda yağ yakımı gerçekleşir. Spora yeni başlamış biri içinse bu tarz bir antrenman uygun olmayabilir. Böyle bir antrenmanın etkisini uzun süredir spor yapanlar üzerinde denemek daha doğru. Kısa süreli de olsa kalp ritminin yüksek olduğu antrenmanlarda büyük bir enerji harcanıyor. Bu enerji, kısa süredir egzersiz yapanlarda daha çok karbonhidrattan sağlanıyor.
Çünkü vücudumuzun acil enerji kaynağı onlar. Ancak yediklerine de dikkat edersen, yağ oranında azalma gerçekleşebilir.

İnterval egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyim? Herkes interval yapabilir mi?

İnterval antrenmanlar, yüksek performans ve aktif dinlenme bölümlerinden oluşuyor. Öncelikle kişinin performans düzeyi göz önünde bulundurulmalı. Bu doğrultuda yüksek tempolu bölümün yoğunluk ve süresi belirlenmeli. Aynı şekilde aktif dinlenme süresinin de kişinin form düzeyine bağlı olarak uzatılması veya kısaltılması gerekiyor. Bu iki bölümün hem süre, hem de şiddet açısından birbirine oranı çok önemli. Form düzeyindeki değişime bağlı olarak interval antrenman yapılandırılmalı.
Ancak enerji kaybı ve kalp ritmindeki değişimler açısından, interval herkese uygun değil. Örneğin kalp ve şeker hastalarında risk oluşturuyor, interval antrenmana karar vermek için kişinin genel sağlık durumu ve form düzeyi önemli.
Nusret
Pırlant

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı