İnsan ve YaşamSaglık

İş Hayatı ve Hafıza ve Önemi

İş Hayatı ve Hafıza ve Önemi Güçlü Bir NafızanınYöntemi

İş Hayatı ve Hafızanın Önemi,Güçlü Bir Hafıza İçin Neler Yapılmalı

İş yaşamında söylenmesi kolay olmayanama sıklıkla başımıza gelen problemlerden biri “UNUTTUM!” İfadesidir.

Hepimiz zamanzamanbir şeyleri unuturuz. Kimimiz toplantı saatini unuturkenkimimizde İşi teslim zamanını unutur. Çocuklukta ödevi evde unutmakla başlayan bu süreç, ödeme günü geçenunutulmuş bİr faturaya kadar gİdebİlİr.

Unutmak” bilgiyi hafızaya doğru yerleştirememekten kaynaklanır. Bilginin doğru yerleşmesi ise ancak gelen bilginin kontrollü biçimde hafızaya işlenmesi ile mümkündür. Hafıza, bir bilginin kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilip, ihtiyaç anında kolaylıkla geri çağrılabilen sistemin adıdır. Bu sistem yani hafıza kontrol edilirse oldukça basit, kontrol edilemezse fazlasıyla kompleks bir sistem olur. Peki en çok neleri unuturuz? İsimler, rakamlar ve tarihler, uzunca bir süre ara vermeden üstünde çalışılan konular, inançlarımıza ve önyargılarımıza ters gelen düşünceleri içeren konular, hasta, yorgun ya da isteksiz zamanlarımızda öğrenmeye çalıştıklarımız ve bize anlamsız gelen tüm bilgiler en çok unuttuklarımızdır. İş yaşamında iyi bir hafızanın önemi büyüktür. Sadece toplantı saati veya iş teslim zamanı değil, bazen bir müşterinin ismi, imzası ya da özel bir durumu hatırlanması gereken noktalardır. Bir banka veznedarının önemli müşterilerinin imzalarını hatırlaması, bir avukatın sanık ifadelerini satır satır hatırlaması iş yaşamları için oldukça değerli ve fark yaratan unsurlardır. İş hayatında emsallerinizden sıyrılabilmeniz için güçlü bir hafıza şarttır. Güçlü bir hafıza için de iki önemli nokta vardır.

Unutmayı unutun

Tüm gün gördüğümüz, duyduğumuz, deneyimlediğimiz her bilgi kısa süreli hafızada depolanır. Bunların içinde algıda seçici davrandığımız yani tanıdık olan bilgiler otomatik işlenirken diğerleri işlenmeyebilir. Kısa süreli belleğe işlenmeyen bilgi uzun süreli belleğe geçemediği için kalıcı olmaz. Dolayısıyla görüp duysanız da işlemediğiniz için bilgi yok olur; ya da başka deyişle unutursunuz. O bilgiye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız bilgiyi işlemek için kodlamalısınız.

İŞ YAŞAMINDA HAFIZA VE ÖNEMİ

Hafızayı, bir bilgisayara benzetebiliriz. Aynı türden dokümanları aynı dosyaya koymalı, bilgiyi ararken de arama kısmında sadece o dosyaya bakmalıyız. Örneğin işe gidince incelenecek evraklar dosyası, pazartesi yapılacak ödemeler, bu hafta geri dönüş yapılacak müşteriler gibi dosyaları hafızamızda oluşturduğumuzda, bilgiyi nereye koyduğumuzu kolaylıkla bulabiliriz. Böylece unutmayı unutabiliriz.

Beyninizin sağ lobunu etkin kullanın

Beynin sağ lobu yaratıcılık ve hafıza sisteminden sorumludur. Sağ beynini iyi kullananlar aynı anda yaratıcıdır ve iyi bir hafızaya sahiptir diyebiliriz. Evet beynin sağ-sol olmak üzere iki lobu var ama çoğunlukla sağ lobu kullanmayı ihmal ediyoruz. Sol lob entellektüelleşmemizi sağlayan tarafımız olduğu için basitçe herkes tarafında fazlasıyla kullanılıyor diyebiliriz. Ama aynı durum sağ lobumuz için geçerli değil. Şimdi aşağıda gördüğünüz kelimelerin sırayla renklerini söyleyin.

SARI MAVİ TURUNCU SİYAH YEŞİL KIRMIZI MOR

Eğer, Sarı – mavi – turuncu – siyah – yeşil – kırmızı – mor diye söylüyorsanız, siz de şu anda sol lobu aktif kullanıyorsunuz. Eğer kelimeleri; Yeşil – kırmızı – mor – sarı – mavi – turuncu – lacivert diye söylüyorsanız, tanıştırayım, sağ beyninizle karşı karşıyasınız!

Sağ lobu devreye alın

Sağ lobu devreye sokmak insanın kendi elindedir. Örneğin yeni tanıştığınız insanların isimlerini ezberlemek için yaratıcı bir yol bulabilirsiniz. Tanıştığınız kişi kıvırcık siyah saçlı Eren isimli biriyse, onu zihninize “Kıvırcık Eren” diye kodlayıp bu kodu onun yüzüyle imgelerseniz ve bunu birkaç kere yaparsanız, Eren Bey’in ismini bir daha asla unutmazsınız. Örneğin saat 15:00’te aramanız geren birinin yüzü ile saat 15:00’i birlikte zihninizde görsel olarak canlandırdığınızda bunu hatırlamanız çok daha kolay olur. Bunu yaparken ne kadar yaratıcı olursanız, bilginin kalıcılığı o kadar yüksek olur. Sonuçta sağ beyin yaratıcılığa bayılıyor. Beynin en fazla %10’unun kullanıldığı biliniyor. Bu orandan hareketle hafıza sistemimizin de gücünün tamamını kullanamadığımız kesin. Dünya hafıza şampiyonalarındaki gibi 10 deste kâğıdı ya da birtakım işlemlerin tamamını hafızanızda tutmanız gerekmez. Ama iş yaşamında ve sosyal yaşamda hafıza sınırlarını zorlamamız gerektiği de kesin. Hafızayı geliştirmek sadece şu andaki yaşamda değil, yaşlılıkta da oldukça işe yarayacak. Çağın en kaçınılmaz ileri yaş hastalığı olan Alzheimer’ı da güçlü bir hafıza ile erteleyebilirsiniz.

 

Hafızayı Güçlendirmek İçin Hayat Kurtarıcı Tavsiyeler

Vücudunuza çinko ve demir takviyesi yapın. Bu minerallerin eksikliği kandaki hemoglobinin azalmasına ve beyne daha az oksijen gitmesini sağlar. Balık yiyin, yiyemiyorsanız haftada en az üç defa Omega 3 takviyesi alın. Omega 3 hafızayı güçlendirmede çok önemli bir faktöre sahip. Kafeinin makul dozda tüketimi zihin performansını arttırarak konsantrasyonu yükseltir. Hafızaya aldığınız her bilgiyi anlamlı hale getirin. Anlamsız olsa bile kendinize göre anlamlandırın. Her gün rutin yaptığınız bazı şeylerin rutinini bozun. Örneğin işe her seferinde aynı yoldan gitmeyin. Dişinizi bir gün sağ elinizle, diğer gün sol elinizle fırçalayın. Sürekli gittiğiniz restoranın her seferinde farklı masasına oturun,farklı tuvaletini kullanın. Akşam yatağa yattığınızda tüm gün yaptıklarınızı o andan itibaren geriye doğru sayın. Bu, Alzheimer hastalığına en iyi gelen tekniktir. Örneğin yatağa yattım, ışığı kapattım, dişlerimi fırçaladım, televizyonu kapattım,yemek yedim, eve geldim, işten çıktım, toplantıya girdim şeklinde geriye dönük sayın. Başlarda çok fazla detayı atlayacaksınız belki ama günden güne daha çok detayı hatırlayarak hafızanıza çok ciddi yatırım yapmış olacaksınız.

SEDEF BABAN

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı