Yurt Dışı Tatil

İspanya ve İspanya’da Yaşamak

İspanya ve İspanya’da Yaşamak

Düzen… İspanya için ilk göze çarpan, hatta gözün içine sokulan olgu. Aklınıza gelen her yerde. Basit bir ağaç topluluğunda, sokaklardaki bank ve ışıklarda, caddelerdeki arabalarda, ev­lerin dizilişinde, okuldaki ve diğer yerlerdeki bürokratik işlerde, 10 değişik hattı olmasına rağmen metrosunda, şehirlerarası tren taşımacılığında. Kısacası bakıp da görebildiğiniz her yerde.

Mutlu bir memleket burası. İnsanların yüzleri hep gülüyor. Dükkân sahibinden, öğrencisine, teme­li işçisinden, piyango bileti satıcısına, insanların bu kadar mutlu ve ağızlarının her zaman kulaklarında olmasına kimi zaman şaşırıyor insan. Ama biraz üstünde düşününce hak ver­memek elde değil. Çok küçük bir şehirde bile son model arabaların olması, saat 2 ile 5 arası nere­deyse tüm dükkanlann kapalı olması, yaya geçitlerinin bolluğu ve bir tek yaya bile karşıya geçmek isteyince tüm arabaların durması, temiz­lik işçilerinin çoğunda şekilli bir sakal (genel ter­cihleri top sakal) ve bazılannda da küpe ve pierc­ing (şaşkınlığımı hala üzerimden atabilmiş değilim)…

Daha saymakla bitmeyecek, insanları mutluluğa sevk eden nedenler. Ekonomik durumlan iste­medikten kadar iyi ve bunu fazla çalışmadan sağlıyorlar, birbirlerine karşı her zaman güler yüzlüler ve çalışan kesimin en alt tabakası olarak tanınan temizlik işçilerinin bite belli bir tarzları var… Bence bunlar bile bir toplumu mutlu kılabilecek yeterlilikler.

Mutlu olduklarından mı, yoksa boş vermişlikterinden midir bilinmez, bir o kadar da ra­hatlar. Neredeyse bütün iş yerleri hafta içleri 2 ile 5 arası, cumartesileri 2 den sonra, pazarları da tüm gün kapalı olması bu rahatlıklarının sonucu olarak görilebilir. Ama bu rahatlığın bizler için bazen üzücü bir hal aldığı da söylenebilir. Yetiştirmeniz gereken bir işiniz veya almanız ge­reken bir şey olduğunda azap dolu zamanlar başlar.

Düzen dediğimiz olgu ve nsanlann ken­dini üzmeyerek rahat davranmalan, bütün planlarınızı bir an da alt-üst ederek, sinir katsayınızın yükselmesine yol açabilir. Bu rahattık kimi zaman birlerini boğazlama noktasına bie gefir. Süpermarket sırasında ününüze gelen teyze, eğer evinden sayılı parayla geldiyse işte o zaman yandınız demektr Kro­şeden br aa!‘ sesi bie yükselmez Bakkala grip ’Amca benim şu kadarım var, bunla ne olur?” tadında bir çocuk misal, parasının yettiği kadannı alana kadar bütün sıra onu bekler İçinizden: “Ah teyzeciğim sen Türkiye de olacaktın ki, hangi akrabalarına, ne tür selamlar yollamışlardı” diye gecirisin, ama tüm insanlar sabırla beklerler. Görmüşlük bu olsa gerek!

Düzenin insanlar üzerinde de işlediğini rahatça görebilirsiniz. Çalışma zamanında çalışmalan (çok fazla çalıştıklarına tanık olamasak da), ama eğlenmeye gene hep birlikte eğlenmeleri düzenlerinden ileri gelir. Eğer büyük şehirlerinden birinde yaşamıyorsanız, pazar, pazartesi, salı ve çarşamba günleri 9-10 dan sonra sokaklarda çok insan görürsünüz.

Ama perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 11-12 de başlayan ve sabahın saat 7-8  kadar süren bir eğlence anlayışları var. Gençler bu üç günü de değerlendirirken, çalışan kısım ve 25-40 yaş arası insanlar cuma ve cumartesienni tercih ediyorlar.

Kahvaltı yapmayı pek gereksiz gören ispanyolar, bunun yerine öğlen 2 de verilen paydosta, lokantaları doldururlar. İçecek olarak çoğu zaman bira ve yanında ikram edilen tapastır Ispanyol mezeleri­nin genel adı ta pas olarak geçer.

Genede Endülüs civarıda içeceğin yanında ücretsiz olarak verilen tapas, turistik şehirlerde ise ücrette verilir. Karın doyurmaktan çok, insanların bir araya gelerek sosyalleşme çabalarında tapas hep ilk sıralardadır. Sayamayacağınız kadar çeşitten vardır tapasın. Kimisi etten genelde domuz, kimisi sebzeden yapılır.

Bu güzel ülkenin insanlan genel atarak böyledirter işte. Ama tabı ki daha nice azeikieri de vardır, yazılara sığmayacak cinsten. Sıcakkanlı ve yardımseverikteriyte. en az bizim kadar tembel, ama bir o kadar da eğtenoefi olmalarıyla, aile yapılan nedeniyle ve görünüş olarak, biz Türidere çok benzerler ve bu yüzden de bize hep yakın gelmişlerdir. Guzerir. hoştur onlarla yaşamak; ne de otsa Akdeniz esintileri var iki güzel ülkenin de üzerinde.

Ispanyol şehirlerini gezmeye başlamadan önce, Ispanyoları ve kültürlerini tanımanın daha iyi olacağı kanısındayım Ne de otsa ortam şehirlerini, onlarla brikte gezeceğiz Birkaç ay sonra, şehirleri gezmeye çıkarken bu bügier hep aklımızın bir kenarında atacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı