Yurt İçi Tatil

İstanbula Yakın Bir Sonbahar Rotası Taraklı

İstanbula Yakın Bir Sonbahar Rotası Taraklı

İstanbula Yakın  Bir Sonbahar Rotası Taraklı

İstanbul’un kalabalıgından uzaklaşarak, kendinizi bir film setinin ortasındaymıssınız gibi hissedeceginiz bu sirin ilçe eski bir Osmanlı köyü.

Taraklı kasabası Osmanlı döneminde yapılan bir akında Hristiyanların yasadıgı Bizanslılardan alınarak Osmanlı Beyligi’nin topraklarına katılmıs ve eski bir Osmanlı gelenegi olarak, fethedilen bu kasabaya bir çınar agacı dikilmis. 7 asırlık bu çınar agacını Yusuf Bey mahallesinde ziyaret etmek mümkün.

TARAKLI SOKAKLARINDA GEZİNİRKEN, ZAMAN SANKİ BİR KAÇ YÜZYIL ÖNCESİNDE DURMUŞ VE HERŞEY O TARİHTEKİ HALİYLE KALMIŞ GİBİ HİSSETMENİZ MÜMKÜN…

Cumbalı evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, yemyesil dogası, yedi asırlık Çınar agacı, kimileri neredeyse 300 yıllık yasanmıslık kokan kerpiç evleri, yavaslıgı ve sakinligi ile insana huzur veren bir yer Taraklı… Istanbul’un kalabalıgından uzaklasarak, kendinizi bir film setinin ortasındaymıssınız gibi hissedeceginiz bu sirin ilçe Istanbul’a sadece 2.5 saat mesafede eski bir Osmanlı köyü.
Taraklı Ilçesi Türkiye’de 2017 itibariyle sayıları 14 olan, ‘Sakin Kent’ ünvanına sahip ilçelerden bir tanesi. Sakarya ilinin güney dogusundabulunan Taraklı, Istanbul’a ve Ankara’ya 200 kilometre mesafede yer alıyor. Geyve ilçesine baglı bir kasaba iken 27 Haziran 1987 tarihinde ilçe olan Taraklı’nın en karakteristik özelligi Osmanlı sehir dokusunu olusturan üç katlı ev biçimi ve Arnavut Kaldırımlı dar sokakları. Bu özellikleri ile ilçe Safranbolu’ya benzerligiyle dikkat çekiyor.
Taraklı kasabası Osmanlı döneminde yapılan bir akında Hristiyanların yasadıgı Bizanslılardan alınıyor ve Osmanlı Beyligi’nin topraklarına katılıyor. Eski bir Osmanlı gelenegi olarak fethedilen bu kasabaya bir çınar agacı dikiliyor. Taraklı’ya gittiginizde 7 asırlık buçınar agacını Yusuf Bey mahallesinde görebilirsiniz. Ilçede Mimar Sinan’ınçizimini yaptıgı tarihi Yunus PasaCamii var. Söylentiye göre Mimar Sinan buraya aslında hiç gelmemis, caminin sadece çizimini yapmıs.1517 yılında yapılan Yunus Pasa Cami’nin en büyük özelligi alttan ısıtmalı olması.


Cami yapılırken müstemilatın içinde bir de hamam yapılmıs ve hamamda ısınan suyun buharı toprak künklerle caminin altından geçirilerek ısıtma saglanmıs. Taraklı sokaklarında gezinirken, zaman sanki bir kaç yüzyıl öncesinde durmus ve hersey o tarihteki haliyle kalmıs gibi hissetmeniz mümkün. Geleneksel Osmanlı Evleri tarihi eser kapsamında degerlendiriliyor ve yıkılması yasak sadece, restorasyon yapılmasına izin veriliyor. Köy merkezindeki yapıların neredeyse tamamı restore edilmis. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Taraklı’dan, ‘Taraklı’nın tertemiz sokaklarında güler yüzlü insanlar, zamanın tadını çıkartarak yasıyor diye söz etmis. Ayrıca Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne göre ilçede halk simsir kasık ve tarak yaptıgı için isminin Yenice Tarakçı olarak anıldıgı belirtilmekte. Bu isim zamanla halk dilinde Taraklı olarak degisiklik göstermis.


Kasabanın ünü aslında 2010 yılında bir internet servis saglayıcısının reklam filmlerinin burada çekilmesiyle arttı. Sener Sen ve Olgun Simsek’in oynadıgı reklam filmi hayali Mümkünlü Köyü’nde geçiyor. Filmin çekildigi Mümkünlü Köyü ise 800 yıllık bir tarihe sahip, dokusu bozulmamıs Osmanlı kasabası olma özelligini hala koruyan Taraklı ilçesi. Ilçe reklam filmi sonrasında turistlerin ilgisini çekmeye basladı.
Taraklı aynı zamanda bir çok trekking rotasına ve kamp alanına da yakın olması sebebiyle doga sporcularının da çok tercih ettigi bir yer. Geleneksel lezzetleri ile de meshur olan ilçenin ünlü tatlarından birisi köpük helvası. Çöven otu ve sekerin çırpılarak kabartılması ile yapılan köpük helva imalatını günümüzde sadece Kömürcüoglu Ailesi sürdürüyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı