Yurt İçi Tatil

İstanbula Yakın Birkaç Tatil Yeri

İstanbula Yakın Birkaç Tatil Yeri

İstanbula Yakın Birkaç Tatil Yeri

İstanbul hem güzel hem de yorucu bir şehir. Dolayısıyla bu şehirde yaşayan her insan, ilk tatil fırsatında, mutlaka buradan uzak bir yerlere gitmek ve kafa dinlemek istiyor. Ancak ne yazık ki bazen, tatil süremiz çok da uzaklara gitmemize izin vermiyor. İşte böyle durumlarda İstanbul’a yakın tatil yerleri, imdadımıza koşan en önemli kurtarıcılarımız!


İstanbul demek şehir hayatı ve trafik demekten ibaret değil elbet. Hafta sonları hatta bir günlük izinde bile kafa dağıtılacak birçok seçenek var. İstanbul’un içinde, yakınında, deniz kenarı, doğa harikası ve tarih kokan yerlerden bazılarını sizler için seçtik. İşte kısa tatillerde şehirden çok fazla uzaklaşmadan kafa dinleyebileceğiniz ya da isteğe göre eğlenebileceğiniz insanı yenileyen İstanbul’a yakın birkaç tatil rotası….

İğneada

Karadeniz kıyısında Türkiye-Bulgaristan sınırında bulunan İğneada, etrafı Longoz ormanıyla, güneyi ve batısı da Istıranca (Yıldız ) dağları ile çepeçevre sarılmıştır. Karadeniz’in en batıda Trakya’daki ucu, 20 km uzunluğunda kumsalı, plajı bulunan güneye rakip harika bir tatil ve dinlenme cenneti… Uzun sahilinde yürüyüş yapmak, denize girmek ya da altın tanecikli kumunda güneşlenmek çok keyif vermektedir. Ekoturizm ve kültür turizmi açısından çeşitli alternatiflere sahip olan bölge, longoz ormanlarıyla kendini doğanın eşsiz kollarına bırakmak isteyenleri karşılar. Bölge halkı son derece konukseverdir. Yörenin tarihine ışık tutan yapılar ise kültür turizminin gelişimine katkı sağlar. Karadeniz’e sahili olan belde yat turlarının da uğrak yeridir. Seyahatini renklendirmek isteyenler balık lokantaları ve restoranlarda ağız tatlarına uygun alternatifler bulabilirler. Bölgeye gidenler ıhlamur ve meşe balı veya marmeladı alarak yörenin tatlarını evlerine taşıyabilirler. İğneada’daki Longoz ormanı Avrupa’nın en büyük longoz ormanı olarak bilinmekte. Ağaç köklerinin suyun içerisinde yer aldığı, gerek barındırdığı bitkiler gerekse ev sahipliği yaptığı kuşlar açısından büyük zenginlik sergileyen ilçe aynı zamanda da sit alanıdır. Karadeniz’in tipik sahillerinden biraz farklı, sakin, huzurlu ve cennetten bir köşe gibi görünen bu eşsiz yer, 7 gölü, 20 km uzunluğundaki eşsiz sahili ve longoz ormanlarıyla tatilcileri büyülemeyi başarıyor.

İstanbul ve Akçakese Köyü

Akçakese Köyü, İstanbul’a 60 km mesafede bulunan, kumsalı ve temiz denizi ile dikkat çeken, sakin bir gün geçirmek isteyenlerin günü birlik ya da konaklamalı şekilde faydalanacakları bir yer. Temiz havası, yeşil bitki örtüsü gibi özelliklere sahip olan Akçakese, hem İstanbulluların, hem de şehir dışından ziyaretçilerin rahat bir nefes almak maksadı ile geldikleri şirin bir bölge. Yeşilin ve denizin güzel buluşmasına tanıklık eden Akçakese Köyü İstanbul’a yakın olması sebebiyle de iyi bir tatil tercih sebebi olarak karşımıza çıkmakta. Konaklama çeşitlerinin, çadır, otel veya bungalovlar olarak çeşitlilik gösterdiği Akçakese Köyü şehir stresinden uzaklaşmak isteyenler için oldukça ideal…

Bursa’nın Mudanya Tirilye

Tarihin her bir sokakta canlı olarak hissedildiği Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesinin 11 km uzağında, Marmara’ya kıyısı olan şirin bir belde. Tirilye Mudanya’ya 10 dakika uzaklıkta, çevresi antik çağlardan beri yerleşime açık olmuş bir köy. Misya, Trak, Antik Roma ve Bizanslılardan kalma tarihi yapılar bugün halen ayakta duruyor. Sahili, doğal güzellikleri ve mimarisiyle gidenleri büyüleyen Tirilye, Marmara Denizi’ne nazır bir zeytin cenneti. İstanbul’un keşmekeşinden kaçıp küçük, sakin bir kasabada, zeytin bahçeleri ve ahşap evlerin arasında geçmişi keşfe çıkmak isteyenler için nefis bir adres. Trilye ve çevresi antik çağlardan beri yerleşime açık olmuş. Bu yüzden attığınız her adımda tarihi bir yapıyla karşılaşıyorsunuz. Eskiden yoğun olarak Rum ve diğer Hristiyanların yaşadığı köyün dar ve dolambaçlı sokaklarında dolaşırken, yıllar ötesinden gelmiş gibi karşısınızda duran eski Rum evleri, kiliseler, camiler, çeşmeler, asırlık çınar ağaçlarıyla karşılaşılıyor. Kırmızı kiremitli çatılarıyla göze çarpan Tirilye, dar sokakları, tarih dolu mekânları ile gezginlere farklı imkânlar sunuyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlayan belde, sit alanı olduğundan özgün yapısını koruyabilmiş. Köy yürüyerek birkaç saatte gezilebiliyor.

Kocaeli,Maşukiye

Kocaeli’nin doğusunda, Sapanca Gölü’nün güney batı kıyısında Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye, Türkiye’nin en sevilen köylerinden birisi. Köyün Soğuksu ve Çınarlı olmak üzere iki mahallesi bulunuyor. Maşukiye ormanları, dereleri, şelaleleri ve meyve bahçeleri ile huzur arayanlar için doğru bir adres. Karadeniz iklimiyle Akdeniz ikliminin kesişim noktasında bulunduğu için her iki iklimden de etkilenmiş ve ortaya eşsiz bir doğa çıkmıştır. Maşukiye ismi ise ‘’maşuk’’ kelimesinden gelmekte. Maşuk kelimesi de aşık anlamına geliyor. Yöre halkı Maşukiye’ye gelen aşık olur diyerek köyün aşıklar köyü olduğunu söylemekteler. Kartepe ile Sapanca Gölü arasında yer alan köyde her mevsim ayrı bir güzellikte yaşanıyor. Son yıllarda popüler bir destinasyon olan köy, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı sebebiyle özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı