Yurt Dışı Tatil

İyonya Adaları Zakintos

İyonya Adaları Zakintos

İyonya Adaları ve Zakintos Rehberi

Huzur, huzur, huzur… Sessizlik ve yeşille mavinin birbiriyle yarışan tonları. Zakintos’u anlatmak için başlangıç kelimeleri olabilir.

Birbirinden güzel kumsallar ve göz alabildiğince turkuaz sular gerçekten Zakintos’u bu kadar cazip kılan nedenlerin başında geliyor, Zeytin ağaçlarıyla kaplı Zakintos, hemen yambaşmdaki Kefalonya ile kıyaslandığında doğal güzellikler ve huzurun yanı sıra yakın ada sıralamasındaki en stil sahibi eğlence anlayışına sahip mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Bunda şüphesiz adanın meşhur deniz mağaraları Blue Cave’leri keşfetmeye ve mavi suların derinliklerine dalmaya gelen gençlerin sayısının çok olmasının etkisi tartışılmaz. Ama yine de ada merkezi ve civarının iki-üç bar, bir iki kulüp barındırdığını, her şeyden önce gerçek bir deniz tatili için insanların Zakintos’u tercih ettiğini unutmamak gerek.

Her yere kolay ulaşılabilir olmasının verdiği rahatlık duygusu, adanın nispeten küçük bir ada olması ve adanın tamamında yapılacak onlarca şeyi bir arada sunması Zakintos’u daha da cazip kılıyor. Hemen hemen tüm İyon adaları gibi zeytin ağaçları ve yeşille kaplı bu mütevazı ada aynı zamanda at binmeyi sevenler için de muhteşem bir tercih olabilir. Hemen her bölgede at binebileceğiniz yerler mevcut.Zakintos’a gelince bu kadar muazzam plajlara tesis yapılmamış olması ilk bakışta insanı şaşırtsa da medeniyetin bir uzantısının korumak olduğu gerçeği adanın bakir güzelliğinin belki de tek sebebi. Neredeyse sadece ana merkezlerdeki plajlarda donanımlı restoran ve tesis mevcut; diğer irili ufaklı, hatta ünlü plajların çoğunda ya sadece bir ufak taverna var ya da sadece bakir bir güzellik. Dolayısıyla adaya tekneyle gitmediyseniz ve tercihinizi koyları keşfetmekten yana kullanacaksanız tavsiyemiz arabaya bir şemsiye atmanız ya da bir ağaç altını gölge edinmeniz.

Zakintos zeytin ağaçlan ve turkuaz deniz

Adanın köyleri belli, ama bu köylerin isimlerine bakıp aldanmayın; neredeyse sadece konaklamak için bu yollardan birine girmek isteyeceksiniz. Zakintos; muhteşem turkuaz suları, birbirinden bakir koyları ve masmavi mağaralarıyla günü karada değil suda geçirmek için bir cennet.

Zakintos nerde kalmalı

Konaklama konusunda belki de en bakir adaların başında Zakintos geliyor. Adada tasarıma verilen önem neredeyse sıfır ve büyük otellerin çoğunun da çocuklu aile işletmeleri olduğu söylenebilir. Zakintos’ta güzel bir tatil için ya beklentinizi konaklamadan yana en primitif düzeye indirecek ve şehrin sunduğu pansiyon kıvamındaki otellere razı olacaksınız ya da kiralanan özel villalardan birini tercih edeceksiniz. Adadaki Satrada Marina da basit ama merkezi konumuyla mantıklı bir tercih olabilir.

Porto Zante Villas Tragaki

Lesante Luxury Hotel & Spa Tsilivi-Zante

+30 26950 41330 lesante.gr

Adanın çiçeği burnundaki oteli Lesante, beş yıldızlı bir konaklama deneyimi sunuyor. Limandan 10, Zakintos havaalanından 15 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan otel, adanın antik zamanlardaki ismi Lesante’den ilham almış. Yeşil tabiatı, incecik beyaz kumlu sahilleri ve güleryüzlü insanı adayı seyahatseverlerin gözünde ne kadar çekici kılıyorsa, merkezi konumu ve hizmetiyle otel günümüz gezginin aradığı pek çok özelliği bünyesinde taşıyor. 120 odanın her birinde özenli bir stil hakim.

Zakintos Nerede Yemeli

El Greco Agios Sostis +30 693298 4342

Laganas ve Agios koyları arasında, Agios limanına çok yakın bir mesafede konum­lanan El Greco 1994’ten bu yana açık. Bir aile işletmesi olan taverna, deniz ürün­lerinden et ve ot çeşitlerine adaya özgü yerel malzemeler kullanıyor. Balıkçının her gün kapıya getirdiği taze deniz ürünleri­nin en güzelleri seçiliyor; lezzetli ve mari­fetli ellerde pişip sofraya ulaşıyor. Sebze ve meyveler ise restoranın kendi bahçe­sinde yetiştirilen ürünler. Ailenin babası malzeme seçimi konusunda titizliğini konuştururken anne de mutfakta harikalar yaratıyor. Menüde vejetaryenlere hitap eden kalemler de bulunuyor. Zeytin ağaç­larıyla çevrili mekanda küçük yerlere has samimi ve sıcak bir çekicilik var. Servisin başlıca özelliği ise konuklan evlerinde gibi hissettirebilmesi. Bu yüzden öğle ya da akşam yemeği için buraya uğrayanlar çoğunlukla tahmin ettiklerinden daha uzun zamanı burada geçirip mekandan El Greco’nun aile dostlan olarak ayrılıyor. Yemeğin sonundaki meyve ikramından tüm masaları dolaşıp misafirlerle sohbet edebilir yeni arkadaşlıklar dostluklar edinebilirsiniz.Yunan müziği ve taverna çalan bir restoran arayanlar, hayal kırıklığına uğramayacaklar. Taze balığın yanı sıra  tavşan ve tavuk da revaçta.

 

Zakintos Nerede Eğlenmeli

Base Cafe & Roof Cocktail Bar L. Ziva 3 +30 269504 2409 basecafe.gr

Adanın merkezindeki mekan, 20 yıldır gerek lokallerin gerekse turistlerin buluşma noktası. Günü, erken saatlerde çeşit çeşit sıcak ve soğuk kahve servisleriyle açan mekan, akşam olduğunda çatı katındaki Roof Cocktail Bar bölümünde içki eşliğinde sohbet edip, kendini müziğin ritmine bırakmak isteyenleri ağırlamaya başlıyor. Günbatımı manzarasında yapılan kokteyl ve atıştırmalık eşleştirmesinden dansa giden güzel bir yol var; mutlaka uğrayın.

Barrage Club Argassi Road barrageclub com

Sadece cumartesi günleri kapılarını açan mekan, sırf bu özelliğiyle bile eğlencenin hakkını verdiğini sezdiriyor. Hizmete başladığı 1991 yılında adayı house müzik ile tanıştıran ve o tarihten bu yana adanın eğlence anlayışına yön veren Barrage, Frank Roger, Joe Clausseli, Jojo Flor es, Joy Negro, Kevin Yost. Joyce Mercedes, Louie Vega gibi dünyaca ünlü pek çok DJ’i ağırlıyor. Club, Garden,Underground Club olmak üzere üç bölüme kalabalıkla karşı mokan her birinde kokteyl başladığı 1991 yılında adayı house müzik ile tanıştıran ve o tarihten bu yana adanın eğlence anlayışına yön veren Barrage, Frank Roger, Joe Clausseli, Jojo Flor es, Joy Negro, Kevin Yost. Joyce Mercedes, Louie Vega gibi dünyaca ünlü pek çok DJ’i ağırlıyor. Club, Garden,
Underground Club olmak üzere üç bölüme kalabalıkla karşı mokan her birinde kokteyl kalabalıkla karşılaşacağınız kulüp, adanın en iyi manzarasına göz kırpıyor. Adanın müdavimlerinin uğrak noktası olmasında müthiş kokteyllerinin payı büyük.

Movida Club Bohali +30 2695 043195

Adaya yolu düşen ünlülerin eğlenmek için geldiği adres Movida Club; adadaki Avant Garde Bar’ın kardeş işletmesi. Adanın en şık gece mekanlarından biri olan kulüp elinize lezzetli bir kokteyl alıp, terasta manzaranın tadını çıkarmak için ideal. Özellikle 12.00’den sonra şehirdeki ünlülerin dans mekanı olan Movida geceyi uzatmak için ideal.

Daphne BarBohali

Movida Club’ın hemen yanındaki Daphne Bar gün boyu şehre tepeden bakmak akşam da Movida’ya geçmeden lounge müzik dinleyip manzaraya karşı güzel biı kokteyl içmek için ideal bir mekan.

 

Plajlar

Porto Zorro Vasilikos

Burası Vasilikos bölgesinin en iddialı plajı! Porto Zorro Hotel, lüksün İyonya kıyılarında vücut bulmuş hali adeta. Otelin altın sarısı kumlu plajıysa tertemiz sularıyla meşhur. Yemek vaktini iple çekeceğiniz Porto Zorro’nun restoranında Akdeniz mutfağından lezzetler Yunan usulü sunuluyor. Beach kokteyl bar ise, güneşi batırmanın tatlı yolunu gösterir nitelikte. Mükemmel dinlenmenin sırrını arayanlara müjde, otelde konaklamayan misafirlere de kapıları açık olan bu plajı kaçırmayın,

Skinariple

Makris Gialos doğru adres. Etrafında yükselen yamaçların korumasına sığınan koy küçük taşlarla kaplı. Su, turkuaz rengini bu taşlara borçlu. Micro Nişi kasabasına yakın bu koyda, şnorkel yapmak şart. Etraftaki mağaralara girerken dikkat edin, bir anda yanınızda belirecek su kaplumbağalarıyla denizi paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Xigia

Alykes’in 6 kilometre kuzeybatısı dar patika yoldan plajı bulma umuduyla inerken pes etmeyin, doğanın ortasında ve el değmemiş Xigia’ya varınca pişman olmayacaksınız. Buranın asıl özelliği, sülfür bakımından zengin kaynaklarıyla sağlık turizmine konu olan iyileştirici suları. Berrak denizi sarmalayan dağların ortasında küçük bir plaj olması adeta zamanı yavaşlatıyor ve dinlenmenizin garantisini veriyor.

Porto Limnionas Beach

Adanın bu saklı koyu, belki de bu sebepten ötürü, buranın en güzel ve en vahşi yerlerinden biri. Porto Limnionas’a ulaşmak için Agios Leon köyünden geçiyorsunuz. Özellikle ekstrem sporlara meraklı olanları çekecek bu koya ulaşanlar sadece 3 kilometre uzaklıktaki Porto Roxafya da gidebilirler; zira masmavi suları ve bakir doğasıyla katettiğiniz yolun sonunda adeta bir ödül.

Shipwreck Navagio Beach

Adadaki gemi enkazını görmek için Porto Vromi’den bota binmek gerekiyor. Vromi’deki tekneler sabah 9.30’da kalkmaya başlıyor. Bu koydan enkazın olduğu Navagio koyuna ulaşmak tekneyle 20 dakika sürüyor. Bir saatinizi enkaza ayırıp, daha sonra iki saat boyunca dönüş yolunuzdaki mağaları gezebilirsiniz. Vromi’den kalkan tekneler bu ritüelde hizmet veriyor. Koyun aşağısında Limnionas Beach var; şezlongları ve kayalıklardaki tavernası ile cazip bir seçenek olduğunu belirtelim. Ayrıca buradaki mağaralarda da yüzebilirsiniz

Marathonissi Adası

Namıdiğer Turtle Island, yani Kaplumbağa Adası olarak anılan Marathonissi, bu unvanı şeklinden almış. Laganas koyunun açıklarında yer alan adanın iki kumsalı da tropikal çağrışımlarıyla görülmeye değer. Adayı çevreleyen mağaraları keşfedebilir, şnorkelle yüzüp berrak suyun tadını çıkarabilirsiniz. Adaya her gün Laganas, Agios Sostis and Porto Koukla koylarından tekne seferleri yapılıyor ve yolculuk 5 ila 10 dakika arası sürüyor.

Blue Caves Skinari

Zakintos’ta vaktiniz sınırlı ve yapılacaklar listenizde elemeye gitmeniz gerekiyorsa, diğer yerleri Blue Caves için feda edebilirsiniz. Adanın kuzeyinde, Skinari bölgesinde yer alan bu tabiat harikası, 1897 yılında Antonio Komouto tarafından keşfedilmiş; masmavi suları, doğal yansımaları ve etkileyici renkleriyle meşhur. Bölgeye sadece tekneyle ulaşılabiliyor, Skinari’den binebilirsiniz. Önerimiz altı cam olan botlardan tercih etmeniz, böylece altınızdaki koskoca dünyayı keşfetme şansı bulabilirsiniz. Mağaralara girdikçe sıcak havadan uzaklaşıyor ve suyun içinde maviyle çepeçevre sarılmanın tadını çıkarıyorsunuz. Yolunuzu Zakintos adasına düşürecekseniz, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir deneyim.

Dafni Beach

Adanın güneyinde yer alan Dafni, Yunanistan’da caretta caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları en önemli sahillerden biri. Koruma altındaki bölgeye I otel veya herhangi bir büyük tesis yapmak yasak. İnişli çıkışlı dolambaçlı bir toprak yoldan ulaşılan bölge, tüm gün tembel tembel güneşlenmek, denizin Bi tadını çıkarmak için ideal. Muhteşem ızgara kokusuyla kendinizi bir anda şezlongunuza iki adım ötedeki masanızda Bİ bulmaksa an meselesi. Önemli not, elektrik bu koya zar zor geldiğinden gün ışığı yettiği müddetçe servis veriyor.

Keri köyü’nde günbatımı burası, Keri yamaçlarının ardından batan güneşin harika manzarasına tanıklık edebileceğiniz bir yer olmasıyla ünlü. Köyü geçince deniz fenerinin hemen yanında günbatımı seyir noktasında minik bir mola verin.

Kambi Zakynthos (Kampi Zante)

Adada kaldığınız süre boyunca geleneksel görünümünü koruyan, sevimli bir köy ziyaret etmek isterseniz Kambi’ye doğru yol alın. Zakynthos Tovvn’un 30 kilometre kuzeyinde konumlanan köyde hepsi tarım ve hayvancılıkla uğraşan 60 kişi yaşıyor. Adada özellikle günbatımı şahane.

Bochali

Zakintos’un güney ucunda yer alan Bochali köyü, tepelerden göreceğiniz deniz ve günbatımı manzarasının
yanında Bizans dönemine dair ikonik simgeler taşıyan Zoodos Pigi adlı küçük
kilisesiyle de ziyaret edilmeyi hak ediyor. Kocaman çam ağacıyla yıllardır komşuluk eden Venedik Kalesi de fotoğraf arşivinizde yer vermek isteyeceğiniz yapılardan biri olacak.

Byzantine Museum of Zakynthos +30 2695 042714

Zakintos adasının D. Solomos adlı meydanında bulunan müze, 1960 yılından bu yana hizmet veriyor. 15, 16 ve 17. yüzyılların orijinal fresklerine ev sahipliği yapan müzede bir bölüm de 18. yüzyıl resim sanatına; Doxaras, Koutouzis ve Kantouni gibi sanatçıların yağlıboya eserlerine ayrılmış.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı