Tatil

KAMP YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ…

HAYDİ KAMPA DAVET

KAMPA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

Yaz, geldiğinde deniz kıyısına gidip güneşlenmek zorunda değilsiniz. Dağlalara gidip kamp da yapabilirsiniz. Tabii bazı detaylara dikkat etmek koşuluyla

YANIMIZA NELER ALMALIYIZ?

Çadır

Çadırın çift katmanlı olmasına dikkat edin. Yaz da olsa yaylalarda ve ormanlık alanlarda sık sık yağmur yağabilir; tek katmanlı çadırda tüm eşyanızla birlikte sırılsıklam ola­biliniz. Bununla birlikte iki kapılı çadır da havalandırma bakımından idealdir.

Çanta

Kötü çanta sizi yarı yolda bırakabilir; bel, boyun ve omuri­liğinize fazladan baskı yaparak fiziksel rahatsızlık verebilir. Dayanıklı, kullanışlı, dış gözleri olan çantaları tercih edin.

Mat

İyi bir matınız yoksa sabah uyandığınızda belinizin veya boynunuzun tutulduğunu fark edebilir, soğuk algınlığından şikayetçi olabilirsiniz. Topraktan gelen soğuğukesmek için mat gereklidir.

İyi Bir Yürüyüş Botu

Bot alacağınız zaman yağmur ve su geçirebileceğini de hesaba katın. Yazlık botlar çok iyi havalandırma sağlama­lı, hafif ve yumuşak olmalı. Cordura kumaş ve süet deri oldukça uygundur.

Pusula, Harita, Navigasyon Cihazı

Cep telefonunuza güncel navigasyon uygulamalarını indirin. Ancak bu yeterli yeterli olmayabilir. Çünkü telefo­nunuz çekmeyebilir, bozulabilir, kaybolabilir. Bu yüzden yanınızda mutlaka harita, pusula bulundurun ve bunları kullanmayı öğrenin.

BUNLARA DİKKAT EDİN 

Yer Seçimi Aynı yerde bir günden fazla kalacaksanız çadırınızın yerini değiştirin; bu sayede bitki örtüsünün ezilmesini azaltabilir­siniz. Yaz sabahları güneş erkenden doğar, çadırın içi fırın gibi olur. Çadırınızı güneşin sabah saatlerindeki konumunu hesaplayıp kurarsanız biraz daha fazla uyuyabilirsiniz.

Haşereyle Mücadele

Dere ve göl kenarlarının sinek yatağı olduğunu unutma­yın. Sinekliği kapalı tutmaya özen gösterip çadırınızın içini sık sık kontrol edin. Sinek dışında, başta yılan ve akrep olmak üzere birçok zararlı canlı doğada bolca bulunur. İlk yardım çantanızda buna göre ilaçlar bulundurun.

 Kumanyayı Korumak

Isı yalıtımlı çanta edinerek çabuk bozulabilecek yiyecekleri kavanozda saklayabirsiniz. Yanınıza konserve, kuru gıda ve hazır çorba gibi kolay bozulmayacak kumanyalar alın.

Güneşe Dikkat

Yüksek koruma faktörlü kremlerden kullanın, burnunuza ko­ruyucu, dudaklarınıza nemlendirici sürün. Enseyi de koruyan geniş kenarlı şapkalar takın ya da başınızı koruyacak şekilde tülbent, bandana, yemeni gibi örtüler kullanın.

Yaban Hayvanlarından Kaçının

Ayı, domuz, tilki gibi hayvanlar çadırların dışında bırakı­lan yiyeceklerin kokusunu alıp sizi ziyarete gelebilir. Bu yüzden dışarıda bir şey bırakmamaya çalışın. Olası bir karşılaşma halinde soğukkanlı olun, yavaş hareket edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı